SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Nominácie na Udalosť roka v kultúre

V druhej polovici decembra vyhlási SME Kultúrnu udalosť roka podľa mienky odbornej verejnosti.

V druhej polovici decembra vyhlási SME Kultúrnu udalosť roka 2010 podľa mienky odbornej verejnosti.

Denník SME tento rok prvý raz vyhlási cenu Udalosť roka 2010 v kategóriách Kniha, Film, Divadlo, Hudba a Výstava.

Päť nominácii na cenu v každej kategórii vzišlo z odporúčaní približne sto osobností z brandže, ktorých sme oslovili.

Z nasledujúcich nominácií vyberú osobnosti, ktoré SME znova osloví v pondelok 13. decembra, hlasovaním víťaza každej kategórie a takisto absolútnu Udalosť roka 2010 v kultúre.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhlásenie výsledkov prinesie SME v druhej polovici decembra.

Ak poznáte človeka, o ktorom ste presvedčení, že by mal v tomto hodnotení hlasovať, dajte nám o ňom vedieť na email kultura(a)sme.sk do pondelka.

Prečítajte si nominácie:

Nominácie v kategórii Kniha

Ján Rozner: Noc po fronte (Marenčin PT)

Literárny, divadelný a filmový kritik Ján Rozner (1922 - 2006), ktorý v rokoch normalizácie nesmel publikovať, sa v roku 1977 sa vysťahoval do Nemecka. Slovenskej čitateľskej verejnosti sa predstavil ako úspešný beletrista len nedávno románom Sedem dní do pohrebu, v ktorom spracoval dramatické okolnosti pohrebu svojej manželky Zory Jesenskej. Aj knihu krátkych próz, súvisiacich s povojnovou realitou, autor situoval do Bratislavy.

Dušan Dušek: Holá veta o láske (Slovart)

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že Dušek je aj autorom úspešných filmových scenárov a vyučuje scenáristiku na VŠMU, o filmároch ešte knižku nenapísal. Až teraz. Nie je však zďaleka nie je len o nich, zato určite o láske. "Názov Holá veta o láske sa mi hodil aj preto, že som o niektorých veciach chcel hovoriť bez príkras, no zároveň som sa urputne držal jeho posledného slova - veď aj preto sú na obale tiene troch ženských postáv," hovorí.

Marián Andričík: Beatnici (Slovart)

Antológia beatnickej poézie predstavuje reprezentatívny výber z tvorby pätnástich amerických básnikov, najvýznamnejších predstaviteľov beatnickej generácie. Autori v antológii sú uvedení v abecednom poriadku, básnické ukážky dopĺňajú ich životopisy, stručná charakteristika tvorby a vybraná bibliografia. Antológiu rámcuje úvod a doslov. Súčasťou knihy sú rozličné dobové komentáre k poézii, k hnutiu Beat Generation, výňatky z dobovej kritiky, fotografie, plagáty, manifesty a iné materiály.

Skryť Vypnúť reklamu

Ivana Dobrakovová: Bellevue (Marenčin PT)

Vo svojej druhej knihe mladá autorka nasmeruje protagonistku Blanku do medzinárodného tábora v Marseille, kde pracuje v centre Bellevue pre telesne postihnutých. Spočiatku tam vyzerá všetko úžasne: horúce leto, výlety na pláž, priatelia z rôznych kútov sveta, dobrá nálada, družnosť. Idylka sa však postupne rozplynie a už vôbec neplatia slová jej priateľky pri odchode, že to bude lepšia práca ako byť aupairkou a trčať "v nejakej zasratej rodine a tváriť sa vďačne."

Laurent Binet: HHhH (Argo)

Je máj 1942 a výsadkári Jozef Gabčík a Jan Kubiš pripravujú atentát na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Druhého najvyššieho muža v hierarchii SS sprevádza šeptom hovorená tajomná skratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich - Himmlerov mozog sa volá Heydrich. Prvotina francúzskeho spisovateľa, ktorý dlho žil na Slovensku a v Česku, získala prestížnu Goncourtovu cenu 2010 za najlepší debut.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominácie v kategórii Divadlo

Johann Wolfgang Goethe: Faust I, II, Činohra SND

Goetheho najvýznamnejšie literárne aj dramatické dielo, ktoré býva označované ako „divadlo sveta, dráma božská a diabolská, teológia sveta a Eróta," sa po prvýkrát dočkalo slovenského uvedenia Činohrou SND v réžii Martina Čičváka.

Sláva Daubnerová: MHL, Štúdio 12

Domovská inscenácia Štúdia 12 režisérky Slávy Daubnerovej: MHL je dokumentárnou monodrámou inšpirovanou životom a dielom prvej profesionálnej divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej (1916 - 1966).

HollyRoth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, SND, r. Rastislav Ballek

Divadelnými Doskami ocenená ako najúspešnejšia inscenácia roka - HollyRoth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, je originálnym rozprávaním a spievaním Roberta Rotha o bizarnom, jedinečnom a tragikomickom živote Jána Hollého.

Skryť Vypnúť reklamu

SkRAT: Zvyšky, r. Ľubomír Burgr

Po predstavení Mŕtve duše sa SkRAT opäť vrátil k dialógom. Podľa názvu najnovšia inscenácia pôsobí, ako by bola poskladaná z toho, čo v kuchyni divadla zvýšilo, ale Zvyšky ponúkajú hľadanie nového výrazu autorského divadla.

Anton Pavlovič Čechov: Platonov, Divadlo Astorka Korzo ' 90, r. Roman Polák

Inscenácia Čechovovho Platonova zobrazuje v réžii Romana Poláka tragiku medziľudských vzťahov, irónie hľadania a večného tápania. V hlavných úlohách sa predstavili Szidi Tobias a Juraj Kemka.

Nominácie v kategórii Film

Michael Haneke: Biela stuha

Michale Haneke rozpráva príbeh z nemeckej protestanskej dediny pred prvou svetovou vojnou. Jeho film je metaforou o pôvode zla, a úvahou o tom, ako z každej idey možno dospieť až k terorizmu, ak sa berie doslova a uplatňuje absolútne.

Katarína Kerekesová: Kamene

Skryť Vypnúť reklamu

Animovaný film Kataríny Kerekesovej je muzikálovým aj melodramatickým rozprávaním o žene, ktorá nerozumie mužskému svetu. Aby sa k nemu priblížila, pristupuje na mužské zákony.

Marek Šulík, Jana Kovalčíková: Cigarety a pesničky

Film nie je iba záznamom z nahrávania albumu, na ktorom spoločne hrajú a spievajú profesionálni hudobníci a amatérski rómski speváci. Pre režisérov Mareka Šulíka a Janu Kovalčíkovú to bola príležitosť zaznamenať mimoriadne spojenie hudby, ľudí a emócií, ktoré ich samých výrazne poznačilo.

Jaro Vojtek: Hranica

To, čo je také absurdné, že sa to ani nedá predstaviť, našiel Jaro Vojtek v Slemenciach na východe krajiny. Dedinu najprv štátna moc rozdelila po druhej svetovej vojne, jedna časť pripadla Slovensku, druhá Ukrajine. Ale ani po páde socializmu sa nenašiel spôsob, ako by sa rozdelené rodiny mohli zase spojiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Jan Švankmajer: Prežiť svoj život

starnúceho Evžena, ktorý žije dvojaký život. Jeden reálny a jeden vo svojich snoch. Sen je náš druhý život, hovorí Jan Švankmajer. Preto sú aj v jeho najnovšom filme sny rovnako dôležité, ako je dôležitý „skutočný" život.

Nominácie v kategórii Hudba

Projekt After Phurikane

Etnomuzikologička Jana Belišová spojila rómskych spevákov s profesionálnymi muzikantmi hrajúcimi klasickú hudbu a vznikol unikátny nadžánrový projekt. Pri jeho vzniku bol aj režisér Marek Šulík a tak spolu spolu CD vyšlo aj DVD s rovnako silným dokumentárnym filmom.

Festival Pohoda

Po tragédii z vlaňajška, keď pád stanu zabil dvoch ľudí a desiatky ďalších zranil, organizátori nášho najväčšieho open-air festivalu dlho zvažovali, či pokračovať ďalej. Keďže sa ukázalo, že chyba nebola na ich strane, urobili ďalší ročník. Ten mal okrem silného programu aj špeciálnu atmosféru a viacero spomienkových akcií.

Skryť Vypnúť reklamu

CD Jana Kirschner: Krajina rovina

Po „anglickom" albume boli všetci zvedaví, s čím novým príde Jana Kirschner, no takéto prekvapenie čakal asi len málokto. Kolekcia odvážnych piesní, speváčka napísala zatiaľ najosobnejšie texty, okrem tradičných nástrojov zvuk prvýkrát obohatila elektronikou a využila aj ozveny tradičných ľudových nápevov.

Koncert Leonarda Cohena

V Bratislave hral aj vlani, no opäť bolo vypredané. Má 76 rokov, no koncert trval tri hodiny a hoci v sále boli stoličky, posledné pesničky všetci počúvali postojačky. Publikum prišlo aj z okolitých krajín, toto turné kanadského pesničkára Leonarda Cohena bolo totiž naozaj posledné.

CD Hana Hegerová: Mlýnské kolo v srdci mém

Takmer štvrťstoročie nechala legendárna šansoniérka čakať svojich fanúšikov na nový štúdiový album. Ten získal zlatú platňu už v deň svojho krstu, no nielen preto, že Hana Hegerová po jeho vydaní vyhlásila: „Viem úplne naisto, že toto je posledné cédečko, ktoré som nahrala. Cítim, že už nedokážem odhadnúť, koľko budem mať síl o rok, o dva."

Skryť Vypnúť reklamu

Nominácie v kategórii Výstava

Július Koller: Vedecko-fantastická retrospektíva, SNG, Bratislava 8

Po samostatných výstavách v Kolíne nad Rýnom, v Paríži a Viedni sa Július Koller, jeden z najvýraznejších domácich umelcov, predstavil zatiaľ najväčšou retrospektívou na Slovensku v Slovenskej národnej galérii od 23. apríla do 20. júna 2010. Rozsiahla výstava, ktorej kurátormi boli Aurel Hrabušický a Petra Hanáková, sa sústredila na najdôležitejšie diela z domácich a zahraničných verejných aj súkromných zbierok.

Jozef Jankovič: Svedectvo na okraji, Danubiana, Bratislava 8

Výstava Jozefa Jankoviča, jedinečného slovenského sochára, s názvom Svedectvo na okraji predstavila v galérii Danubiana novšie diela, ale aj ukážky tvorby z prelomu 80. a 90. rokov, ktoré už v minulosti boli súčasťou významných medzinárodných prehliadok v zahraničí a na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Otis Laubert: Zvláštny výber, Dom umenia 8

V septembri ovládli Dom umenia tri výnimočné výstavy, jednou z nich bol práve Zvláštny výber Otisa Lauberta. Zvláštny bol najmä tým, že mnohé najznámejšie kúsky zo svojej tvorby v koncepcii výstavy vynechal, napriek tomu, to bol pôsobivý zážitok.

Juraj Bartusz: gestá/body/sekundy, SNG, Bratislava 6

Na vernisáži predviedol umelec Juraj Bartusz akciu Hviezdy sa mi podpisujú na sako. Akoby priamo nadväzovala na rozsiahle intermediálne dielo predstavené retrospektívnou výstavou výstavou Juraj Bartusz: gestá/body/sekundy v Slovenskej národnej galérii.

Daniel Fischer "8 statočných - vynáranie" - Dom umenia, Bratislava 6

„Zdalo sa mi málo vytvoriť len portérty," hovorí Daniel Fischer, ktorý výstavou Osem statočných - vynáranie" špecifickým spôsobom vyjadril poctu ôsmim neohrozeným sovietskym občanom, ktorí 25. augusta 1968 zorganizovali na Červenom námestí v Moskve demonštráciu proti okupácii Československa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 455
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 621
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 688
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 297
 5. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 3 009
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 869
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 799
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 292
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 898
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Generálny riaditeľ Milan Veselý o minimálnych kompenzáciách vlády.


17. sep
René Andrle.

Rozhovor so športovým riaditeľom tímu Israel Start-Up Nation.


12 h
Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


17. sep
OTP. Táto skratka je aktuálne nalepená na viacerých vývesných tabuliach podnikov.

Obchody si môžu vybrať režim.


10 h

Neprehliadnite tiež

Mario Camus.

Camus zomrel vo veku 86 rokov.


TASR 3 h
Festival v San sebastiáne: Penélope Cruz a Antonio Banderas prišli predstaviť nový film.

Herci sa sťažovali na politikov.


11 h
Herečka Vica Kerekes.

Jesse Eisenberg ju obdivuje, koľkými jazykmi rozpráva.


23 h
Z obrazu Maliarka kvetín vidieť, ako ateliér vyzeral.

Nahliadnuť bude možné do 28 ateliérov.


TASR 17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu