SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Nominácie na Udalosť roka v kultúre

V druhej polovici decembra vyhlási SME Kultúrnu udalosť roka podľa mienky odbornej verejnosti.

V druhej polovici decembra vyhlási SME Kultúrnu udalosť roka 2010 podľa mienky odbornej verejnosti.

Denník SME tento rok prvý raz vyhlási cenu Udalosť roka 2010 v kategóriách Kniha, Film, Divadlo, Hudba a Výstava.

Päť nominácii na cenu v každej kategórii vzišlo z odporúčaní približne sto osobností z brandže, ktorých sme oslovili.

Z nasledujúcich nominácií vyberú osobnosti, ktoré SME znova osloví v pondelok 13. decembra, hlasovaním víťaza každej kategórie a takisto absolútnu Udalosť roka 2010 v kultúre.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhlásenie výsledkov prinesie SME v druhej polovici decembra.

Ak poznáte človeka, o ktorom ste presvedčení, že by mal v tomto hodnotení hlasovať, dajte nám o ňom vedieť na email kultura(a)sme.sk do pondelka.

Prečítajte si nominácie:

Nominácie v kategórii Kniha

Ján Rozner: Noc po fronte (Marenčin PT)

Literárny, divadelný a filmový kritik Ján Rozner (1922 - 2006), ktorý v rokoch normalizácie nesmel publikovať, sa v roku 1977 sa vysťahoval do Nemecka. Slovenskej čitateľskej verejnosti sa predstavil ako úspešný beletrista len nedávno románom Sedem dní do pohrebu, v ktorom spracoval dramatické okolnosti pohrebu svojej manželky Zory Jesenskej. Aj knihu krátkych próz, súvisiacich s povojnovou realitou, autor situoval do Bratislavy.

Dušan Dušek: Holá veta o láske (Slovart)

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že Dušek je aj autorom úspešných filmových scenárov a vyučuje scenáristiku na VŠMU, o filmároch ešte knižku nenapísal. Až teraz. Nie je však zďaleka nie je len o nich, zato určite o láske. "Názov Holá veta o láske sa mi hodil aj preto, že som o niektorých veciach chcel hovoriť bez príkras, no zároveň som sa urputne držal jeho posledného slova - veď aj preto sú na obale tiene troch ženských postáv," hovorí.

Marián Andričík: Beatnici (Slovart)

Antológia beatnickej poézie predstavuje reprezentatívny výber z tvorby pätnástich amerických básnikov, najvýznamnejších predstaviteľov beatnickej generácie. Autori v antológii sú uvedení v abecednom poriadku, básnické ukážky dopĺňajú ich životopisy, stručná charakteristika tvorby a vybraná bibliografia. Antológiu rámcuje úvod a doslov. Súčasťou knihy sú rozličné dobové komentáre k poézii, k hnutiu Beat Generation, výňatky z dobovej kritiky, fotografie, plagáty, manifesty a iné materiály.

Skryť Vypnúť reklamu

Ivana Dobrakovová: Bellevue (Marenčin PT)

Vo svojej druhej knihe mladá autorka nasmeruje protagonistku Blanku do medzinárodného tábora v Marseille, kde pracuje v centre Bellevue pre telesne postihnutých. Spočiatku tam vyzerá všetko úžasne: horúce leto, výlety na pláž, priatelia z rôznych kútov sveta, dobrá nálada, družnosť. Idylka sa však postupne rozplynie a už vôbec neplatia slová jej priateľky pri odchode, že to bude lepšia práca ako byť aupairkou a trčať "v nejakej zasratej rodine a tváriť sa vďačne."

Laurent Binet: HHhH (Argo)

Je máj 1942 a výsadkári Jozef Gabčík a Jan Kubiš pripravujú atentát na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Druhého najvyššieho muža v hierarchii SS sprevádza šeptom hovorená tajomná skratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich - Himmlerov mozog sa volá Heydrich. Prvotina francúzskeho spisovateľa, ktorý dlho žil na Slovensku a v Česku, získala prestížnu Goncourtovu cenu 2010 za najlepší debut.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominácie v kategórii Divadlo

Johann Wolfgang Goethe: Faust I, II, Činohra SND

Goetheho najvýznamnejšie literárne aj dramatické dielo, ktoré býva označované ako „divadlo sveta, dráma božská a diabolská, teológia sveta a Eróta," sa po prvýkrát dočkalo slovenského uvedenia Činohrou SND v réžii Martina Čičváka.

Sláva Daubnerová: MHL, Štúdio 12

Domovská inscenácia Štúdia 12 režisérky Slávy Daubnerovej: MHL je dokumentárnou monodrámou inšpirovanou životom a dielom prvej profesionálnej divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej (1916 - 1966).

HollyRoth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, SND, r. Rastislav Ballek

Divadelnými Doskami ocenená ako najúspešnejšia inscenácia roka - HollyRoth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, je originálnym rozprávaním a spievaním Roberta Rotha o bizarnom, jedinečnom a tragikomickom živote Jána Hollého.

Skryť Vypnúť reklamu

SkRAT: Zvyšky, r. Ľubomír Burgr

Po predstavení Mŕtve duše sa SkRAT opäť vrátil k dialógom. Podľa názvu najnovšia inscenácia pôsobí, ako by bola poskladaná z toho, čo v kuchyni divadla zvýšilo, ale Zvyšky ponúkajú hľadanie nového výrazu autorského divadla.

Anton Pavlovič Čechov: Platonov, Divadlo Astorka Korzo ' 90, r. Roman Polák

Inscenácia Čechovovho Platonova zobrazuje v réžii Romana Poláka tragiku medziľudských vzťahov, irónie hľadania a večného tápania. V hlavných úlohách sa predstavili Szidi Tobias a Juraj Kemka.

Nominácie v kategórii Film

Michael Haneke: Biela stuha

Michale Haneke rozpráva príbeh z nemeckej protestanskej dediny pred prvou svetovou vojnou. Jeho film je metaforou o pôvode zla, a úvahou o tom, ako z každej idey možno dospieť až k terorizmu, ak sa berie doslova a uplatňuje absolútne.

Katarína Kerekesová: Kamene

Skryť Vypnúť reklamu

Animovaný film Kataríny Kerekesovej je muzikálovým aj melodramatickým rozprávaním o žene, ktorá nerozumie mužskému svetu. Aby sa k nemu priblížila, pristupuje na mužské zákony.

Marek Šulík, Jana Kovalčíková: Cigarety a pesničky

Film nie je iba záznamom z nahrávania albumu, na ktorom spoločne hrajú a spievajú profesionálni hudobníci a amatérski rómski speváci. Pre režisérov Mareka Šulíka a Janu Kovalčíkovú to bola príležitosť zaznamenať mimoriadne spojenie hudby, ľudí a emócií, ktoré ich samých výrazne poznačilo.

Jaro Vojtek: Hranica

To, čo je také absurdné, že sa to ani nedá predstaviť, našiel Jaro Vojtek v Slemenciach na východe krajiny. Dedinu najprv štátna moc rozdelila po druhej svetovej vojne, jedna časť pripadla Slovensku, druhá Ukrajine. Ale ani po páde socializmu sa nenašiel spôsob, ako by sa rozdelené rodiny mohli zase spojiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Jan Švankmajer: Prežiť svoj život

starnúceho Evžena, ktorý žije dvojaký život. Jeden reálny a jeden vo svojich snoch. Sen je náš druhý život, hovorí Jan Švankmajer. Preto sú aj v jeho najnovšom filme sny rovnako dôležité, ako je dôležitý „skutočný" život.

Nominácie v kategórii Hudba

Projekt After Phurikane

Etnomuzikologička Jana Belišová spojila rómskych spevákov s profesionálnymi muzikantmi hrajúcimi klasickú hudbu a vznikol unikátny nadžánrový projekt. Pri jeho vzniku bol aj režisér Marek Šulík a tak spolu spolu CD vyšlo aj DVD s rovnako silným dokumentárnym filmom.

Festival Pohoda

Po tragédii z vlaňajška, keď pád stanu zabil dvoch ľudí a desiatky ďalších zranil, organizátori nášho najväčšieho open-air festivalu dlho zvažovali, či pokračovať ďalej. Keďže sa ukázalo, že chyba nebola na ich strane, urobili ďalší ročník. Ten mal okrem silného programu aj špeciálnu atmosféru a viacero spomienkových akcií.

Skryť Vypnúť reklamu

CD Jana Kirschner: Krajina rovina

Po „anglickom" albume boli všetci zvedaví, s čím novým príde Jana Kirschner, no takéto prekvapenie čakal asi len málokto. Kolekcia odvážnych piesní, speváčka napísala zatiaľ najosobnejšie texty, okrem tradičných nástrojov zvuk prvýkrát obohatila elektronikou a využila aj ozveny tradičných ľudových nápevov.

Koncert Leonarda Cohena

V Bratislave hral aj vlani, no opäť bolo vypredané. Má 76 rokov, no koncert trval tri hodiny a hoci v sále boli stoličky, posledné pesničky všetci počúvali postojačky. Publikum prišlo aj z okolitých krajín, toto turné kanadského pesničkára Leonarda Cohena bolo totiž naozaj posledné.

CD Hana Hegerová: Mlýnské kolo v srdci mém

Takmer štvrťstoročie nechala legendárna šansoniérka čakať svojich fanúšikov na nový štúdiový album. Ten získal zlatú platňu už v deň svojho krstu, no nielen preto, že Hana Hegerová po jeho vydaní vyhlásila: „Viem úplne naisto, že toto je posledné cédečko, ktoré som nahrala. Cítim, že už nedokážem odhadnúť, koľko budem mať síl o rok, o dva."

Skryť Vypnúť reklamu

Nominácie v kategórii Výstava

Július Koller: Vedecko-fantastická retrospektíva, SNG, Bratislava 8

Po samostatných výstavách v Kolíne nad Rýnom, v Paríži a Viedni sa Július Koller, jeden z najvýraznejších domácich umelcov, predstavil zatiaľ najväčšou retrospektívou na Slovensku v Slovenskej národnej galérii od 23. apríla do 20. júna 2010. Rozsiahla výstava, ktorej kurátormi boli Aurel Hrabušický a Petra Hanáková, sa sústredila na najdôležitejšie diela z domácich a zahraničných verejných aj súkromných zbierok.

Jozef Jankovič: Svedectvo na okraji, Danubiana, Bratislava 8

Výstava Jozefa Jankoviča, jedinečného slovenského sochára, s názvom Svedectvo na okraji predstavila v galérii Danubiana novšie diela, ale aj ukážky tvorby z prelomu 80. a 90. rokov, ktoré už v minulosti boli súčasťou významných medzinárodných prehliadok v zahraničí a na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Otis Laubert: Zvláštny výber, Dom umenia 8

V septembri ovládli Dom umenia tri výnimočné výstavy, jednou z nich bol práve Zvláštny výber Otisa Lauberta. Zvláštny bol najmä tým, že mnohé najznámejšie kúsky zo svojej tvorby v koncepcii výstavy vynechal, napriek tomu, to bol pôsobivý zážitok.

Juraj Bartusz: gestá/body/sekundy, SNG, Bratislava 6

Na vernisáži predviedol umelec Juraj Bartusz akciu Hviezdy sa mi podpisujú na sako. Akoby priamo nadväzovala na rozsiahle intermediálne dielo predstavené retrospektívnou výstavou výstavou Juraj Bartusz: gestá/body/sekundy v Slovenskej národnej galérii.

Daniel Fischer "8 statočných - vynáranie" - Dom umenia, Bratislava 6

„Zdalo sa mi málo vytvoriť len portérty," hovorí Daniel Fischer, ktorý výstavou Osem statočných - vynáranie" špecifickým spôsobom vyjadril poctu ôsmim neohrozeným sovietskym občanom, ktorí 25. augusta 1968 zorganizovali na Červenom námestí v Moskve demonštráciu proti okupácii Československa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 434
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 17 267
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 275
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 167
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 619
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 542
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 509
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 696
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 445
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Píše Luboš Palata

Česi robia všetko pre to, aby sa udržali na čele rebríčka

Na Covid zomiera sto ľudí denne, hlavné však je, že sme premianti.

Žena s ochranným rúškom kráča 20. októbra 2020 v Prahe.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.