SME

Ďalšia epizóda z dejín úpadku STV

Legislatívne zmeny v Slovenskej televízii, ktoré po voľbách v roku 1992 presadila vtedajšia parlamentná väčšina, dostali verejnoprávnu STV do stavu ťažkej závislosti od štátnej moci.


Michal Dyttert a Beáta Oravcová už z televízie odišli - STV a jej problémy tu však zostali. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC


Zákon síce ustanovil Radu STV, ale dal jej iba jedinú faktickú dvojprávomoc - navrhovať vymenovanie a navrhovať odvolanie riaditeľa. Radu volil parlament, a tak jej zloženie zodpovedalo momentálnej väčšine v Národnej rade. Vždy, keď nová vládnuca väčšina zatúžila po zmene na čele televízie, vymenila členov rady a tí navrhli odvolanie starého ústredného riaditeľa a vymenovanie nového. Preto má STV po novembri 1989 už jedenásteho šéfa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kam až môže viesť falošná hra na verejnoprávnosť, ukážkovo predviedla tretia Mečiarova vláda.

Dedičstvo po Kubišovi

Najsmutnejšiu éru v dejinách STV odštartovala slávna veta predsedu HZDS z roku 1994, ktorou zdôvodnil, prečo odvoláva ústredného riaditeľa Stadtruckera: „Čo z toho, že nám bol blízky a politicky poslušný. Ukázal sa ako neschopný. Nemáme preto právo ho tam držať.“ „Neschopného“ Stadtruckera potom vystriedali všetkého schopní riaditelia Darmo a Kubiš.

Predovšetkým desiaty porevolučný riaditeľ Igor Kubiš bol stelesnením všetkého, čím funkcionár verejnoprávnej ustanovizne nesmie byť. Televízia sa pod jeho vedením stala straníckym médiom, ktoré porušovalo nielen všetky zásady verejnoprávnosti, ale aj slušnosti a objektívnosti. Vtedajšie vedenie zmenilo STV na mimoriadne tupý a primitívny nástroj propagandy HZDS. V hlavnej „spravodajskej“ relácii STV sa objavovali komentáre útočiace na politických protivníkov hnutia, na hlavu štátu i na Európsku úniu a NATO. Zamlčiavali sa v ňom alebo skresľovali fakty, používali sa evidentné dezinformácie.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože kubišovské vedenie vo svojej činnosti odhodlane pokračovalo aj po voľbách v septembri 1998, väčšina verejnosti s úľavou prijala, keď nové vládne strany dospeli k dohode, ako urobia zmeny v Rade STV.

Účelovou novelizáciou zákona sa ukončilo jej funkčné obdobie, aby parlament mohol zvoliť nových členov rady. Všeobecne sa to považovalo za nutné zlo, ktoré predchádza zásadnej zmene - prijatiu nového zákona o verejnoprávnej televízii, odpolitizovaniu Rady STV, vytvoreniu legislatívnych, majetkových, organizačných a koncepčných predpokladov, aby aj na Slovensku mohla televízia fungovať verejnoprávne. Nič z toho sa nestalo skutočnosťou.

Bezradná Rada STV

Voľba členov Rady STV v novembri 1998 sa od mnohých predchádzajúcich volieb odlišovala vo dvoch ohľadoch - poslanci do nej vybrali aj zástupcov opozičných strán a niektoré vládne subjekty si „osvojili“ personálne návrhy, s ktorými prišli profesijné organizácie. Tak sa stali členmi rady herec Bučko, novinár Gembický a režisér Luther.

SkryťVypnúť reklamu

Nová rada navrhla parlamentu, aby na post ústredného riaditeľa zvolil Milana Materáka. Zohľadnila pritom aj skutočnosť, že sa jeho koncepcia budovania verejnoprávnej STV mala obohatiť o námety, ktoré ponúkala Únia slovenských televíznych tvorcov. Práve ľudia z únie boli prví, kto po nedorozumeniach a nezhodách s novým vedením z televízie odchádzali.

V marci 2000 nespokojnosť nestraníckych členov rady s prácou nového riaditeľa a s tým, že sa mu nepodarilo inštitúciu stabilizovať, vzrástla do takej miery, že navrhli jeho odvolanie. Pretože neprešiel ani ich opakovaný návrh v októbri 2000, Radu STV opustili páni Bučko, Gembický a Luther. Namiesto nich prišli stranícki kandidáti. Čo bol faktor, ktorý ešte zvýšil politickú „vnímavosť“ Materákovho vedenia voči vládnym činiteľom.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vláda chce, môže

V apríli 1999, v čase volebného moratória pred druhým kolom prezidentských volieb, premiér Dzurinda vystúpil vo verejnoprávnej televízii a rozhlase. Okrem výzvy, aby občania prišli voliť, v príhovore zazneli aj vety v prospech jedného kandidáta a v neprospech druhého. Na rozdiel od rozhlasu, ktorý premiéra požiadal, aby ich z vystúpenia vypustil, STV nechala predsedu vlády, aby porušil volebné moratórium, za čo dostala miliónovú pokutu.

V júni 2001 STV pozvala do relácie O päť minút dvanásť premiéra Dzurindu a predsedníčku SNS Malíkovú. Predseda SDK a SDKÚ trval na tom, aby namiesto Malíkovej bol jeho partnerom v diskusii pán Fico, predseda Smeru. Televízia jeho žiadosti vyhovela, moderátori relácie, vedenie spravodajstva i šéfovia televízie akceptovali žiadosť predsedu vlády a ani Rada STV k tomu nezaujala stanovisko, iba odporučila, že je potrebné určiť pravidlá prezentácie činiteľov a strán na televíznej obrazovke.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 2001, v čase moratória pred voľbami do regionálnych parlamentov, STV odvysielala priamy prenos z hodiny otázok v Národnej rade. Premiér Dzurinda tam čírou náhodou odpovedal na 18-krát položenú otázku jedného poslanca, aký význam majú voľby do VÚC… Priamy prenos nariadil štatutárny zástupca riaditeľa Materáka, samotný riaditeľ tvrdil, že o ničom nevedel.

Aj keď tieto prešľapy neboli natoľko závažné ako incidenty z čias Igora Kubiša, predsa len dosvedčujú, že vládna garnitúra má možnosť, aby účinne ovplyvňovala dianie vo verejnoprávnej STV. A že iba od vládnej garnitúry záleží, ako ďaleko v tomto ovplyvňovaní hodlá zájsť.

Epizóda z úpadku

Keď v Čechách redaktori spravodajstva s účinnou pomocou verejnosti bojovali proti snahám o stranícke ovládnutie vysielania ČT, na Slovensku sa diskutovalo o podobe nového zákona, ktorý by posilnil a stabilizoval verejnoprávny charakter STV.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zákona predpokladal, že do 15-člennej Rady STV zvolí parlament siedmich zástupcov z osôb, ktoré navrhnú politické strany, a ôsmich vyberie z ponuky, ktorú zostavia občianske a profesijné organizácie. Zriadiť sa mala aj Dozorná rada STV, ktorá by dostala právo a možnosť kontrolovať finančné toky v televízii. Ďalšie zmeny sa týkali jej majetku a možnosti, aby s ním mohla nakladať ako samostatný subjekt, lebo televízia hospodári so štátnym majetkom.

Návrh zákona sa však v druhom čítaní vrátil predkladateľovi, ministerstvu kultúry, na dopracovanie. Tak sa stalo, že jediná zmena, ktorú politická garnitúra odvolávajúca sa na program zmeny v STV za tri roky vykonala, bola výmena osôb na dôležitých postoch.

Vládnuca väčšina, ktorá mala vylúčiť akúkoľvek možnosť, aby sa mohla televízia zneužívať tak ako v období 1994 - 1998, a nezvratnosť tejto zmeny potvrdiť hoci aj ústavným zákonom, svoju početnú prevahu v parlamente nevyužila. So skutočnou transformáciou televízie na verejnoprávnu inštitúciu sa fakticky ani nezačalo. Uplynulé funkčné obdobie bolo udržiavaním dlhotrvajúceho neudržateľného provizória, počas ktorého sa programová a hospodárska situácia v STV ešte zhoršila.

SkryťVypnúť reklamu

Po septembrových voľbách môže nová parlamentná väčšina zopakovať postup dnešného vládneho zoskupenia. Účelovou novelizáciou zákona ukončiť funkčné obdobie dnešnej Rady STV, vybrať jej nových členov a obsadiť najvyššie miesta v STV svojimi ľuďmi. Existenčná kríza televízie v Mlynskej doline by tak pokračovala aj v ďalšom funkčnom období. Odchod dvoch moderátorov diskusnej relácie a dvoch redaktoriek spravodajstva z STV sa tak stane len drobnou epizódou v histórii katastrofálneho úpadku STV.

Autor: Marian Leško

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


40
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu