

Výstava Akvizície SNG je inštalovaná v Dvorane MK SR na Námestí SNP 33 do 1. septembra. Na snímke Dutiny a škrupiny od M. Bartuszovej.
FOTO – ARCHÍV
Slovenská národná galéria, to nie sú len verejnosti prezentované zaujímavé výstavy, ale aj odborná starostlivosť o približne 53-tisíc umeleckých diel, ich digitálna evidencia a dokumentácia, vedecká interpretácia. O činnosti našej národnej inštitúcie sme sa porozprávali s jej riaditeľkou KATARÍNOU BAJCUROVOU.
Galéria skončila rok 2001 so ziskom 1000 korún. Uvažovali ste o nejakých možnostiach, ako by sa zisk dal zvýšiť?
„Formulácia zisk 1000 Sk je mätúca, pretože toto číslo vyjadruje účtovný zisk, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami organizácie. Galéria v roku 2001 zarobila na vstupnom, edičných výstupoch a príjmoch z prenájmov viac ako 6 miliónov korún. Napriek tomu, že sme v minulom roku uzavreli veľkú časť výstavných priestorov v premostení, návštevnosť výstav a podujatí neklesla, ale naopak stúpla.“
Pre veľký úspech bola predĺžená výstava Ľ. Fullu. Aké boli náklady na usporiadanie výstavy a koľko ste dodnes získali na vstupnom?
„Náklady na projekt – dovozy a poistenie diel, realizácia, vydanie katalógu, plagátu, pozvánky, reklama, sprievodné výstavy a podujatia a podobne – boli okolo 1,5 milióna korún. Na vstupnom sme dodnes utŕžili asi 250-tisíc korún.“
Galéria organizuje aj sprievodné podujatia k výstavám. Vstup je však vždy voľný, prečo? Návštevníci si nekupujú ani vstupenku na výstavu?
„Existujú podujatia, pri ktorých je vstup zdarma. Diskusie a okrúhle stoly, napríklad typu Kurátor a hosť, nedeľné sprievody, podujatia k Medzinárodnému dňu múzeí, pričom poslednú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma, teda aj na sprievodné podujatia. Na komorné koncerty, filmové predstavenia, operné podvečery vyberáme vstupné, avšak je nižšie ako na podujatia v špecializovaných inštitúciách. Vstupné sme v priebehu minulého roku museli upraviť primerane k iným výstavným priestorom a podujatiam, ale je stále na prístupnej úrovni.“
Ktoré z podujatí je najnavštevovanejšie?
„Na každé cyklické podujatie si verejnosť musí zvyknúť, hlavne vedieť o ňom a vedieť aj o jeho kvalite. Myslím, že najväčší úspech majú komorné koncerty vážnej hudby Musica Poetica da Camera, svoj okruh priaznivcov majú operné podvečery a diskusné podujatia na výstavách, čo závisí aj od atraktívnosti hosťa, s ktorým možno viesť dialóg.“
Galéria má aj knižnicu. Kto ju môže navštevovať?
„Umeleckohistorická knižnica galérie je najväčšou slovenskou knižnicou v oblasti výtvarného umenia. Má 92-tisíc knižničných jednotiek. Je knižnicou základného významu pre vedecký výskum v oblasti dejín umenia, a tak jej čitateľmi môžu byť vedeckí pracovníci inštitúcií obdobného zamerania, poslucháči vysokých škôl umenovedného a umeleckého zamerania, výtvarní umelci, reštaurátori… Je to knižnica výlučne prezenčná.“
Málokto vie o klube priateľov galérie. Aké sú podmienky a výhody členstva?
„Klub priateľov SNG sa nám konečne podarilo zaregistrovať a práve rozbiehame jeho činnosť. Každý člen klubu má voľný vstup do všetkých výstavných priestorov galérie, na všetky sprievodné podujatia, bezplatne mu zasielame informácie o výstavách a podujatiach, má možnosť zúčastňovať sa na špecializovaných zájazdoch organizovaných klubom.“
Na aké podujatie by ste chceli najbližšie Bratislavčanov pozvať?
„Na nádvorí Vodných kasární otvoríme 20. júna o 17. hodine výstavu sochára Juraja Meliša (1942) Kovadlina snov. Meliš patrí k najvýznamnejším osobnostiam moderného a súčasného slovenského umenia.“
MILADA ČECHOVÁ