SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Aký bol rok 2010 v kultúre

Ktoré okamihy sa v tomto roku skloňovali najčastejšie? Vybrali sme desiatku udalostí, ktoré najviac ovplyvnili svet kultúry.

Film Avatar tento rok lámal rekordy.Film Avatar tento rok lámal rekordy.
Politika umenia

Vždy je zaujímavejšie hovoriť pri kultúre a umení o tvorbe než o kauzách. Keď však tvorcovia nemajú dobré podmienky, inak to nejde.

Pri bilancovaní hlavných desiatich udalostí tohto roka sa ukázalo, že tie najdiskutovanejšie súvisia s presahmi politiky do umenia. Hlavne u nás. Do značnej miery to súvisí s voľbami, parlamentnými i komunálnymi.

Nový minister Daniel Krajcer bol, na rozdiel od predchodcov v úrade, veľmi aktívny. Dobré to bolo v tom, že sa zasadil o zmeny v Audiovizuálnom fonde, kde sedemdesiat filmárov a producentov kritizovalo konflikt záujmov vedenia. A prekvapivo rýchlo dotiahol ambiciózny plán zlúčenia Slovenskej televízie a rozhlasu.

Špeciálne pri STV sa to zdá najrozumnejší nápad, ako sa zbaviť zadlženého kolosu, ktorý namiesto verejnej služby ponúka tunelovanie štátnych peňazí vybraným externým firmám. Rovnako dobre sa javí nápad premeny Hurbanových kasární v centre hlavného mesta na multikultúrny park.

Zároveň treba pripomenúť, že práve Krajcerov nápad bol zrušiť Rádio_FM (zavrhol ho počas jediného dňa, keď sa na internete zomkli fanúšikovia tejto stanice) a že dosť zásadne vstúpil do projektu Košice 2013.

Kultúru však nerobí minister. Šikovných a talentovaných ľudí máme dosť. Vďaka „diétnejšiemu" roku sa dá napríklad čakať viac nových filmov ako dva. Filmári už dokázali, že si vedia hájiť svoje záujmy, teraz musia potvrdiť, že vedia robiť zaujímavé filmy. Podobne, ako sa to podarilo Romanovi Polanskému.

Oliver Rehák, vedúci oddelenia kultúry denníka SME

Rok Avatara

Hoci mal film Avatar premiéru ešte na konci minulého roku, rekordy lámal až v tomto. Stačilo mu necelých päťdesiat dní, aby z pozície komerčne najúspešnejšieho filmu všetkých čias zosadil Titanic. Oba filmy nakrútil James Cameron, ktorý ani v tomto roku nebol skúpy na slovo a v každom rozhovore sľuboval čosi nové.

Avatar k dnešnému dňu zarobil 2,78 miliardy dolárov a stal sa prvým filmom, ktorý mimo Spojených štátov zarobil viac ako dve miliardy. Celkové tržby Titanicu boli takmer o miliardu nižšie.

Čo Avatar získal na tržbách, to mu uniklo na Oscaroch, kde bol nominovaný aj v najdôležitejších kategóriách, odniesol si len tri sošky za kameru, vizuálne efekty a výpravu.

Avatar sa stal symbolom návratu 3D filmov, ktorých technológia je známa sto rokov, ale nikdy dovtedy sa dlhodobo a v masovom meradle neujala. Filmové štúdiá inšpirované úspechom Avatara rýchle nasadli na 3D vlak, mnohé pritom zvolili rýchlejšiu a lacnejšiu verziu, keď nenakrúcali na 3D, ale film iba dodatočne upravili. Tento zásah je relatívne lacný, okolo milióna dolárov, čo je zlomok nákladov na nakrúcanie. Najširšie uplatnenie zatiaľ trojrozmerný film našiel vo filmoch pre deti, ktoré sú najväčšími kasovými trhákmi, ale potešili sa z neho aj režiséri hororov.

James Cameron v júli dostal do kín verziu Avatara rozšírenú o niekoľko minút a oznámil, že nakrúti ďalšie dve pokračovania.

Podobne ako 3D technológia, ani hlavná myšlienka filmu nebola ničím novým, v podstate to bola variácia na starú Lovelockovu teóriu Gaia, ktorú prvýkrát formuloval ešte v 60. rokoch. Zelené posolstvo Avataru sa príliš neujalo, naopak, kvôli viacerým kauzám v tomto roku pribudlo ľudí, ktorí sú skeptickí voči klimatickým otázkam. Lepšie dopadla modrá farba hlavných postáv, ktorá lákala autorov paródií. Tú najdrahšiu (aj vo vlastnej histórii) nakrútilo pornografické štúdio Hustler Video. Nevyniká kvalitou, ale masky sú vynikajúce.

Ján Gregor

Nové popové celebritygaga.jpg

Môžete si o nej myslieť čokoľvek, no ignorovať sa nedá. 24-ročná Stefani Joanne Angelina Germanotta, ktorá vystupuje pod pseudonymom Lady Gaga, je novou popovou kráľovnou. Päť (!) singlov v tomto roku poslala rovno do čela americkej hitparády, na MTV Video Music Awards dostala osem cien (jej 13 nominácií je rekordom v dejinách súťaže) a na pódiu sa objavila v šatách zo surového mäsa. S Beyonce sa postarala o nemenej kontroverzný videoklip Telephone a sledovanosť jej videí na serveri YouTube presiahla miliardu, čo sa žiadnemu inému hudobníkovi dovtedy nepodarilo.

Dve sošky Grammy už doma má, na budúcoročné Grammy má šesť nominácií. Debutovala pritom iba v roku 2008 s nahrávkou The Fame. Na jar chystá tretie CD a hoci trh s hudobnými nosičmi zmieta kríza, odhaduje sa, že už predala miliónov albumov.

Oliver Rehák

Sklamaní filmáripatrik_pass_sita.jpg

Slovenskí filmári si mysleli, že od tohto roka sa budú mať lepšie. Od januára začal fungovať Audiovizuálny fond. Je to nová verejnoprávna inštitúcia, ktorá by mala podporovať a rozvíjať pôvodnú tvorbu transparentnejšie a štedrejšie, ako to doteraz robil grantový program ministerstva kultúry. Keď sa však prerozdelili prvé peniaze štátnej podpory, veľká časť z nich zostala sklamaná.

Vytvorila sa Asociácia nezávislých producentov, ktorí vyzývali ministra aj predsedu Správnej rady fondu, aby zabránili konfliktu záujmov. Až nový minister Daniel Krajcer jasne predniesol požiadavku, aby štátnu podporu nemohli dostať tí, ktorí o jej pridelení rozhodujú.

Na začiatku decembra nakoniec z postu predsedu Správnej rady odstúpil Patrik Pašš (na snímke sita) a na budúci rok sa uvidí, či sa nájde spravodlivejší model fungovania.

Kristína Kúdelová

Zmeny v SNDsnd.jpg

Pred koncom divadelnej sezóny nový riaditeľ Slovenského národného divadla Ondrej Šoth odvolal naraz všetkých troch šéfov súborov. V Činohre vystriedal Štefana Bučka režisér Vladimír Strnisko, v opere Pavla Smolíka Peter Dvorský a Balet vedie tanečník a choreograf Vlastimil Harapes.

Nových ľudí Šoth vymenoval na dva roky, aby „naštartovali systém v divadle". Hromadnú výmenu odôvodnil potrebou koordinácie súborov. Načasovanie personálnych zmien bolo neštandardné, balet mal iba deň pred premiérou predstavenia Štyri ročné obdobia, kde mal hlavnú úlohu dovtedajší šéf súboru Mário Radačovský.

Šoth zrušil miesta interných dramaturgov a režisérov, okrem toho sa v divadle na jeho podnet začala interná hĺbková kontrola.

Oliver Rehák

Pohoda dospelapohoda.jpg

Po vlaňajšej tragédii, keď pád stanu na Pohode zabil dvoch ľudí a desiatky ďalších zranil, organizátori náš najväčší open-air festival predčasne ukončili a dlho zvažovali, či vôbec pokračovať. Nakoniec sa rozhodli ísť ďalej. Aj preto, že súdna expertíza neukázala žiadne pochybenie z ich strany.

Trinásty ročník mal špecifickú atmosféru. Festival, ktorý pred rokom zažil šok, akoby dospel. „Napriek tomu, že je vás tu toľko, niektorí ľudia nám veľmi chýbajú. Verím, že táto atmosféra je prenositeľná, že ju títo ľudia cítia," povedal Michal Kaščák pri uvádzaní Slovenského komorného orchestra.

Hoci v programe bolo množstvo koncertov, tento bol pre šéfa Pohody najdôležitejší. V čase, keď sa vlani zrútil stan, stíchli všetky pódiá a z toho hlavného zaznela Vivaldiho Jar zo Štyroch ročných období, spomienka na nešťastie sa skloňovala ešte viackrát.

Oliver Rehák

Kerouac mal svetovú premiéru na Slovenskumore.jpg

„Som na ceste," hovorí jeden z protagonistov debutu Jacka Kerouca More je môj brat, a vtedy neznámy autor ešte netušil, že je na svete základ názvu románu, ktorým o desať rokov neskôr navždy vstúpi do histórie literatúry. Ale nikto ešte nedávno tiež netušil, že dlho neznáma Kerouacova prvotina vyjde v tomto roku zásluhou Artfora vo svetovej premiére na Slovensku. Správa o tom sa objavila v máji a naše prvenstvo dodnes znie neuveriteľne.

Mnohým spisovateľom sa stáva, že debut zostáva neprekonaný. Román More je môj brat to „šťastie" v súboji s neskorším kultovým dielom Na ceste, základným symbolom beatnickej literatúry, nemal. Zásluhy mu však nemožno uprieť, autor v ňom akoby naberal dych pre svoje vrcholné dielo, téma vzbury jednotlivca, spôsob písania i zjavná autobiografickosť vytvárajú tú dôverne známu kerouacovskú atmosféru.

Alexander Balogh

P**a z hoven

Tak znie názov českého zoskupenia hrajúceho na vernisáži výstavy, ktorá bola súčasťou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Po niekoľkých mesiacoch z nevinnej akcie vznikla kauza na mestskom zastupiteľstve. Niektorí poslanci žiadali odstúpenie šéfky projektu Zory Jaurovej, čo odôvodňovali tým, že je škandál, aby sa z verejných peňazí podporovalo „takzvané alternatívne umenie". Schválili uznesenie zaväzujúce primátora na „presadenie opatrení na urýchlené riešenie a zmeny v personálnom obsadení orgánov neziskovej organizácie".

Nakoniec sa nestalo nič, išlo len o súčasť predvolebnej komunálnej kampane, ale aspoň sa otvorila debata o celom projekte. O niekoľko mesiacov doň osobne vstúpil aj minister kultúry Daniel Krajcer.

Oliver Rehák

Polanski vo formepolanski.jpg

Pre Romana Polanského sa rok nezačal dobre. Dokončoval film Ghost Writer a svojim spolupracovníkom dával posledné pokyny - z väzenia. Švajčiarska polícia pár mesiacov predtým uplatnila medzinárodný zatykač a zatkla ho na zürišskom letisku, vo chvíli, keď si prišiel prevziať cenu za celoživotné dielo.

Kým sa verejne riešil jeho občiansky život a sexuálny priestupok z roku 1977, Polanski zažiaril ako filmár. Za Ghost Writer dostal na februárovom festivale Berlinale Strieborného medveďa, cenu, ktorá patrí najlepšiemu režisérovi.

A vôbec to nemuselo byť súcitným gestom poroty. Polanski nakrútil duchaplný a znepokojivý politický triler, dávno v takej forme nebol. Zvyšok roka prežil Polanski na slobode, a začiatkom decembra k tomu dostal jednu dobrú správu navyše. Ghost Writer vyhlásili za najlepší európsky film roka.

Kristína Kúdelová

Návrat sochára Kulichasvatopluk.jpg

Najskôr to bola staršia a pre iné miesto vytvorená socha Jána Kulicha Vítanie, ktorá sa pred rokmi objavila pri budove Národnej rady. Týždeň pred júnovými parlamentnými voľbami trio Gašparovič, Paška a Fico definitívne rehabilitovalo jedného z hlavných normalizátorov našej kultúry, ortodoxného reprezentanta socialistického realizmu a bývalého vysokého komunistického funkcionára, keď na nádvorí Bratislavského hradu s gýčovou pompéznosťou odhalilo jeho novú sochu Svätopluka.

Nepomohli protesty výtvarníckej verejnosti ani historikov o účelovom prispôsobovaní Svätoplukovho miesta v našej histórii, o nízkej umeleckej úrovni diela, jeho nevhodnom umiestnení a spôsobe priameho vyzvania autora. Autora, ktorého celý život bol prepojený s politickými štruktúrami. Vrátane jeho šokujúceho návratu.

Alexander Balogh

Prvýkrát Dylan, naposledy Cohencohen.jpg

O najsilnejšie albumy tohto roka sa postarala stará garda - Neil Young, Robert Plant, Eric Clapton, Elton John a ďalší urobili skvelé nahrávky. Dvaja z pesničkárskeho all-stars klubu sa objavili aj na Slovensku. V lete tu prvýkrát vo svojej kariére koncertoval Bob Dylan, na jeseň sa po roku vrátil Leonard Cohen, ktorý zase v Bratislave ukončil posledné európske turné vo svojej kariére.

Oba koncerty boli výnimočné, samozrejme, určite viac pre publikum ako pre hlavných hrdinov na pódiu, ale predstavili sa v skvelej forme. Na záver Dylanovho koncertu fanúšikovia, ktorých strhla sila hudby, pribehli pod pódium. Ochrankári dostali pokyn pustiť ich, takže vypukla nefalšovaná rokenrolová tancovačka, podobne z pôvodného koncertu na sedenie dokázal ľudí postaviť na nohy aj Cohen.

Oliver Rehák

Aký bol rok 2010 pre vás?

Pýtali sme sa, čím najviac žili osobnosti v tomto roku. Čo ich tešilo alebo naopak či niečo nevyšlo podľa ich predstáv.

Marek Adamov, Stanica Žilina-Zárečieadamov2.jpg

Najviac ma teší DVD Historky zo stanice, ktoré sme na konci roka pokrstili. Obsahuje animované filmy, ktoré tri roky pod vedením lektorov pripravovali deti. Okrem toho mám radosť z toho, že stále prežívame a spolu s nami aj ďalšie podobné kultúrne priestorčeky po celom Slovensku.

Jana Belišová, etnografkabelisova.jpg

Čas rýchlo beží a nestíham všetko, čo by som chcela. Samozrejme, tento rok som najviac žila naším projektom AfterPhurikane a je mi trochu ľúto, že jeho film Cigarety a pesničky nie je taký viditeľný, ako by si zaslúžil. Okrem toho ma veľmi potešili koncerty Massive Attack a Múm na Slovensku a už niekoľkokrát som si pozrela film Biela stuha od Michaela Hanekeho. Nechce sa mi veriť, že vznikol teraz, taký je historicky hodnoverný a pritom stále tajomný.

Jana Beňová, spisovateľkabenova2.jpg

Popri známom výroku Ludwiga Wittgensteina, že „všetko čo sa dá povedať, sa dá povedať jasne" som sa poprvýkrát stretla so sentenciou, ktorú používal v prípade, ak chcel zamedziť vo vylepšovaní niečoho, čo sa mu už zdalo dokonalé či aspoň dokončené: „Už to nebabri!" Spomenula by som aj ďalšie podnety, ale radšej to už nebudem babrať.

Ľubo Burgr, A4 - nultý priestor a divadlo SkRATburgr.jpg

Voľby ma utvrdili v názore, že medzi politickými stranami v pohľade na kultúru nie je žiadny rozdiel. Pre všetky je to prívesok, ktorý ich zaťažuje a chcú mať s ním čo najmenej problémov. Napriek tomu je tu veľa schopných a talentovaných ľudí, ktorí kultúru robia a ktorí na ňu chodia. To je veľmi pozitívne.

Katarína Hubová, kunsthistorička

Potešili ma malé udalosti. Napríklad knižky, ktoré sú také zaujímavé grafickým riešením, až sa z nich stali výtvarné objekty. Alebo malá výstava troch nábytkových dizajnérov, ktorí odhodlane odolávajú nepriazni výrobného prostredia. Potešilo ma tiež, že ministerstvo kultúry získalo skvelú budovu - Hurbanove kasárne, zároveň som túto informáciu prijala s obavou, že nakoniec nebude slúžiť verejnosti.

javrova.jpgZora Jaurová, Košice 2013

Nečakala som, že náš projekt sa stane známym vďaka absurdnému škandáliku. Bola to však zaujímavá príležitosť, ako odprezentovať všetko, čo robíme a o čo sa v Košiciach snažíme.

Alexandra Salmela a jej kniha vo Fínsku, trnavské dizajnérske štúdio Pergamen ako laureáti prestížnej Red Dot Design Award a ďalšie úspechy svedčia o tom, že nastupujúca generácia nemá problém presadiť sa v európskom priestore.

Vlado Michal, Artforumvladomichal.jpg

Ak by som mal zvoliť iba jedinú udalosť, ktorá ma najviac potešila, tak to bol jednoznačne festival Pohoda. Som viac-menej pravidelným návštevníkom, ale táto bola skutočne najlepšia. Dalo by sa povedať, že to bola doslova esencia radosti a zároveň aj akejsi pokory pred realitou.

svato2.jpgSvätopluk Mikyta, výtvarník a aktivista

Prevláda skôr skepsa ako pozitívny pohľad. Z pohľadu našich banskoštiavnických aktivít je to tiež už taký rutinný každodenný boj, ale som veľmi rád, že sa nám podarilo zrealizovať rezidenciu fotografky Susan van Hengstum. Keď vyjdem na chvíľu von, hoci do Varšavy, mám pocit, že veci sa predsa dajú robiť, tak ako si to človek predstavuje, len sa netreba vzdávať.

Dado Nagy, moderátornagy2.jpg

Potešilo ma veľa vecí. Výstava Erika Šilleho v galérii Krokus, z divadla Hollyroth v SND. Zo slovenských kníh Piata loď Moniky Kompaníkovej, z hudby sa mi páčil projekt AfterPhurikane. No jeden z najväčších literárnych zážitkov bola kniha Priateľ do dažďa od Daniela Glattauera. Úžasné čítanie.

rozsa.jpgOskar Rózsa, hudobník a producent

Najviac ma potešil nový album Fragile. Je to krásne urobený album z akejkoľvek stránky, skutočne jeden z najlepších na našom súčasnom trhu. U mňa spĺňa všetky formálne aj umelecké kvality.

Shina, Longitalshina2.jpg

Nič veľmi konkrétne mi nenapadá, iba to, že vlastne mám radosť z toho, že stále stretávame talentovaných poslucháčov, pre ktorých má zmysel hrať hudbu.

Marta Šimečková, salon.eu.sk

V ankete o knihách sa britský Guardian pýtal len literárnych hviezd. William Boyd napísal: „Samko Tále - Kniha o cintoríne Daniely Kapitáňovej nám vo vynikajúcom preklade Julie Sherwoodovej ponúka jeden z najzvláštnejších, najpodmanivejších hlasov, s akým som sa v posledných rokoch stretol. Niečo medzi Muriel Sparkovou a Russellom Hobanom. Šokujúci, temný a drsný román." Kniha o cintoríne síce nie je udalosťou tohto roka, ale Samko Tále s Cemetery Book - áno.

vanco.jpgDušan Vančo, Rádio_FM

Najviac som v tomto roku žil situáciou okolo novovznikajúceho subjektu RTS a možnosťou rušenia Rádia_FM. Zobralo mi to tri mesiace života, ale nakoniec máme garantovaný rok existencie. Čo prinesie RTS, uvidíme. Čo ma naopak najviac potešilo, bol náš projekt Radio_Head Awards. Aj tento rok bol alternatívou k Slávikom, ktorej výsledky dopadli tak, ako sa očakávalo.

Meky Žbirka, hudobníkzbirka.jpg

Turné so symfonickým orchestrom. Na scéne som už dlho, ale toto som ešte nezažil. A potom, tento rok sme oslavovali výročie úmrtia Johna Lennona. Niežeby som si ho nepripomínal každý deň, ale v deň výročia som si spomenul intenzívnejšie. A mám ešte jeden nekultúrny zážitok - pripravované búranie PKO. Viete, ja už som pamätník, zažil som, ako sa v Bratislave búrali niektoré časti, takže som veľmi opatrný.

yxo2.jpgYxo, Hex

Potešilo ma, ako vyzeral tohtoročný festival Pohoda, ako sa po nešťastí na minulom ročníku dokázal zomknúť. Bolo to prekrásne, cítil som sa tam ako v oblakoch. A po štyroch rokoch sme s kapelou vydali album, z ktorého sa stále úprimne teším. Čo ma sklamalo? Asi najviac ponižujúca úroveň slovenskej televíznej tvorby. To je aj dôvod, pre ktorý už vôbec nepozerám televíziu.

Chronológia dôležitých udalostí v kultúre počas celého roka

Január

Hudobné Grammy ovládli dve ženy - r'n'b speváčka Beyoncé a country mladíčka Taylor Swiftová. Prvá dostala šesť, druhá štyri ceny. Rekord teda nepadol, azda iba rodinný - partner Beyoncé, rapper Jay-Z, získal tri sošky.

Február

Slovenská časť televíznej súťaže Eurosong mala očakávaného víťaza, ale nakoniec to bolo oveľa napínavejšie, než sa čakalo. Na finále do Nórska cestovala Kristína s piesňou Horehronie, v médiách sa diskutovalo o originalite pesničky i neochote STV zverejniť presné čísla o súťaži.

Marec

Vojnová dráma z Iraku Smrť čaká všade sa stala veľkým víťazom Oscarov, odniesla si šesť sošiek. Cenu Dominika Tatarku získal výtvarný teoretik Juraj Mojžiš.

Apríl

Slovenské filmové ceny Slnko v sieti ovládli filmy Pokoj v duši a Slepé lásky.

Máj

Filmový festival v Cannes bol bez veľkých štúdií aj bez veľkých mien. Priniesol víťazstvo thajskému režisérovi za film Strýko Boonmee, ktorý vie vyvolať minulé životy i pokračovanie.

Jún

Cenu Oskára Čepana získala Petra Feriancová.

Júl

Ministrom kultúry vo váde Ivety Radičovej sa stal bývalý televízny moderátor Daniel Krajcer.

September

Víťazom Anasoft litera sa stal Stanislav Rakús s knihou Telegram. Udelili Dosky, najlepšou inscenáciou uplynulej divadelnej sezóny je Hollyroth.

Október

V kategórii bytové domy si architektonickú cenu CE.ZA.AR odniesol City Park Club v Košiciach. Stavebné povolenie získala podvodom, budúci ročník súťaže by niečo také nemal pripustiť.

Bookerovu cenu prekvapivo dostal Howard Jacobson za vtipnú prózu o židovskej identite, kde vystupuje aj emigrant z Československa.

November

Nobelovu cenu za literatúru dostal peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

Ministerstvo kultúry preberá od armády Hurbanove kasárne v centre Bratislavy. Plánuje z nich urobiť multikultúrny park.

Slovenský výtvarník Roman Ondák sa dostal do šestice nominantov Hugo Boss Prize zaštítenej Guggenheimovým múzeom v New Yorku.

December

Cenu Dušana Jurkoviča, najstaršie architektonické ocenenie na Slovensku, nemá víťaza, ocenili len štyri nominované projekty. Pár týždňov pred tým vyšla aspoň rozsiahla monografia Dany Bořutovej venovaná Jurkovičovi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 551
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 796
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 332
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 942
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 847
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 752
 7. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 2 656
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V roku 2018 si Marta Kubišová prebrala od vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku štátne vyznamenanie.

Spevácku kariéru ukončila v novembri 2017, v deň svojich 75. narodenín.


TASR 25. jún
John Williams.

Sústredí sa už len na komponovanie orchestrálnych a symfonických diel.


TASR 25. jún
 Lucia Korená, Agáta Spišáková a Ivan Martinka v inscenácii Zlodejka kníh

Nové divadlo z Nitry zaujme aj dospelých.


24. jún
Michal Kaščák

Festival Pohoda oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.


23. jún

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Výstava fotografií: Dokumentuje momenty zo života, ktoré vidí keď stlačí spúšť fotoaparátu
 2. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 3. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 4. Boris Cíferský: Láska hory prenáša - Keď sa stratí ženích
 5. Milan Buno: 7 knižných tipov: Tajná vojna, únos v Londýne, atentát ruskej mafie...
 6. Martin Šuraba: Všetko o mojom otcovi
 7. Samuel Ivančák: Stretnúť sa s Mariánom Vargom je ako z Borgesovej poviedky (rozhovor)
 8. Miroslava Moncmanová: "Ruský izrazec", alebo, keď na kachličkách trónil Lenin
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 781
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 224
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 783
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 883
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 812
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 618
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 700
 8. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 3 422
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu