Rok 2011 v kultúre | LITERATÚRA | FILM | HUDBA | GALÉRIE
Ďalšie z výstav na SlovenskuMichal Černušák, autorská výstava, Dom umenia, Bratislava, marec.
Mestá pozdĺž rieky, Slovenská výtvarná únia, Bratislava, február.
Francúzska klasická moderna, Pálffyho palác GMB, január.
Home Edition, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, marec.
Expresionizmus na Slovensku, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, september.
Francúzska avantgarda, Východoslovenská galéria, Košice, apríl.
Transmediálny priestor grafiky, Nitrianska galéria, august.
(O)klamem smrť, Prehltnem noc, Nitrianska galéria, marec.
Lovu zdar! Nitrianska galéria, september.
Ladislav Guderna, Nitrianska galéria, jún.
Nulté roky 2000 – 2010, Považská galéria, Žilina, september.
Minulý rok patril v galériách najmä rozsiahlym monografickým výstavám. Július Koller a Juraj Bartusz v SNG patrili medzi tie najviac skloňované spolu s príbuznými výstavami Daniela Fischera, Otisa Lauberta, Ladislava Čarného či Petra Kalmusa v bratislavskom Dome umenia. Veľkorysý priestor Danubiany nechal vyniknúť diela Jozefa Jankoviča.
Prekonať túto kombináciu výnimočných projektov bude iba veľmi ťažké. Tohtoročné plány galérií ešte nie sú úplne uzatvorené. Napriek tomu je už možné určiť niekoľko favoritov, ale aj pretrvávajúcich tendencií.
Základom je priestorVýstava Sám proti sebe patrila pred štyrmi rokmi medzi udalosti roka v Prahe. O čosi neskôr sa dočkala aj Bratislava, len to chcelo viac priestoru. Poctivému divákovi našťastie nerobilo problém prejsť z Národnej galérie k Domu umenia, aby videl všetky diela Rudolfa Sikoru.
Na jar vyskúša v kurátorskej koncepcii Kataríny Bajcurovej priestor galérie Danubiana. K tej je tiež potrebné merať cestu. Nielen názov „Človek konečne vie...“, pod ktorým sa skrývajú staršie aj úplne nové veci, naznačuje, že to nebudú zbytočné kilometre.
Rudolf Sikora, Hrob pre Maleviča
Na jeseň sa do Danubiany oplatí vrátiť kvôli Janovi Kaplickému. Celý tím pod vedením Elišky Kaplickej už pripravuje „Vlastnú cestu“, ktorá ukáže viac ako 70 modelov, nákresov a štúdií tohto výnimočného architekta.
V tom čase však príde aj ďalšia vzácna návšteva. V Galérii mesta Bratislavy, ktorá tento rok oslavuje svoje 50. výročie, je na pláne výstava Pabla Picassa zo zbierok Múzea kráľovnej Sofie v Madride.
Základom sú monografické výstavy„V umení nerozhoduje tvaroslovie, ale sila, ktorá je v ňom,“ hovorí Rudolf Fila, jedna z popredných osobností nielen výtvarného sveta. Na jeho výstavu si do bratislavskej Galérie 19 zájdete až koncom roka, no medzitým tam nájdete niekoľko monografických prehliadok, mladej (Milan Vagač), strednej (Róbert Bielik) aj staršej generácie (Marián Mudroch, Vladimír Kordoš).
Rudolf Fila, Záplava
Milan Bočkay sa bude v GMB pohrávať so známym výrokom Magrittovho obrazu Toto nie je fajka a samostatnú výstavu fotografa Ľuba Stacha uvidíte vo Východoslovenskej galérii v Košiciach a Táni Hojčovej v Považskej galérii v Žiline.
Nosnými projektmi SNG sú tiež výstavy jednotlivcov. V marci otvoria výstavu Ernesta Zmetáka pod názvom Zberateľ a maliar a na jeseň prehliadku Jany Želibskej, ktorá patrí k výrazným predstaviteľkám generácie akčných a konceptuálnych autorov. Počas leta budú kurátori v SNG hľadať odpovede na to, akým je „Nové Slovensko“ a aký bol prienik moderny v poprevratovom období.
Košická moderna a pokračujúce projektyNosné výstavy Košíc a Banskej Bystrice sa nesú v znamení kolektívnych prehliadok. V novembri minulého roka sa už v Košiciach konalo medzinárodné sympózium ako úvodná časť rozsiahleho projektu Košická moderna, ktorý vyvrcholí v roku 2013 výstavou a rozsiahlou publikáciou. Počas leta otvorí galéria výstavu mapujúcu umenie Košíc v 20. rokoch minulého storočia, ktorú bude nasledovať ďalšia medzinárodná konferencia.
Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici bude dominovať grafika. Od mája až do februára budúceho roka sa tu postupne vystriedajú výstavy grafickej tvorby, prezentácia víťazov jednotlivých ročníkov Trienále súčasnej slovenskej grafiky a finálnou bude jej aktuálny 17. ročník.
K pokračujúcim projektom možno zaradiť aj výstavu galandovcov v GMB. Tentoraz sa bude o skupine Mikuláša Galandu hovoriť v rozmedzí rokov 1969 až 1989, opäť v kurátorskej koncepcii Zofie Kiss-Széman.
Galérie majú už v kalendároch aj každoročné prehliadky. V bratislavskom Dome umenia uvidíte pred letom laureátov 10. ročníka Národnej ceny za dizajn, počas leta projekt Socha a objekt XV., Bienále ilustrácií Bratislava a jeseň už bude patriť výstavám Mesiaca fotografie.
Staré zvykyV rámci hesla, čo je doma, to sa počíta, zostáva naďalej pravidlom, že za menami súčasného svetového umenia budeme musieť cestovať. Rovnako sa nemení ani fakt, že vstupujeme do ďalšieho roka bez kunsthalle, ktorá by priniesla priestor najnovším tendenciám v umení u nás aj v zahraničí. Ale tak to u nás chodí. Zaželajme teda do roka 2011 galériám hlavne veľa šťastia na investorov.
Výstavy v zahraničí
Damien Hirst, Kutná Hora
„Chcel som iba vedieť, kde má umenie hranice. Zistil som, že žiadne nemá. Chcel som, aby ma niekto zastavil, ale nikto toho nebol schopný," vyjadril sa Damien Hirst, jeden zo súčasne najbohatších a zároveň najviac šokujúcich britských umelcov. Nielen českí diváci budú vraj môcť v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře obdivovať aj slávneho niekoľkometrového žraloka vo formaldehyde.
Hľadanie seba, Praha
Damien Hirst nie je zďaleka jediným z mien svetovej výtvarnej scény, ktorý tento rok prostrednícvom diel navštívi našich susedov. Pod neurčitým názvom kolektívnej výstavy „Já bezesporu" s témou „ztracené já" sa totiž v Galérii Rudolfinum predstavia aj diela velikánov, akými sú Gerhard Richter, Viktor Pivovarov či Bruce Neuman.
Umenie Starého sveta a Rembrandt, Praha
Národná galéria v Prahe siahne po poslednej výstave diel Albertiny a súkromnej zbierky do vlastného archívu a hneď na začiatku roka ukáže novú stálu expozíciu Umenie Starého sveta v pražskom Paláci Kinských. Rozsiahly súbor diel priblíži sedemtisíc rokov vývoja umenia a pamiatky veľkých kultúr. Koncom budúceho roka by malo prísť aj na majstra šerosvitu, holandského maliara Rembrandta a jeho súčasníkov.
Egon Schiele, Viedeň
Koncom roka bola Viedeň pre každého nadšenca výtvarného umenia ako magnet. Ani tento rok to nebude inak. Najväčšími lákadlami sú dve obsiahle výstavy Egona Schieleho, portréty a autoportréty v Oranžérii Belvederu a „Melanchólia a provokácia" v Leopoldovom múzeu, kde budú okrem Schieleho malieb aj listy, fotografie a maliarove osobné veci.
Roy Lichtenstein a ďalší, Viedeň
Albertina otvára výstavný rok čierno-bielymi kresbami a maľbami Roya Lichtensteina zo 60. rokov a už vo februári sa k nej pripojí aj prehliadka kresieb a akvarelov zoskupenia Modrý jazdec, Vasilija Kandinského, Augusta Mackeho, Paula Kleea a ďalších. Zároveň otvoria aj najväčšiu retrospektívu popartistu Mela Ramosa pod názvom Girls, Candies & Comics. Jeseň už bude patriť výstave Reného Magritta.
Joan Miró, Londýn
Je až ťažko uveriteľné, že Joan Miró nemal za posledné polstoročie žiadnu rozsiahlu výstavu na poli londýnskych galérii. The Tate Modern to napraví a od apríla do septembra si tu môžete pozrieť kresby, maľby aj sochy umelca, ktorý sa pohyboval najmä na poli surrealizmu, kubizmu a experimentu. Jedným z hitov sezóny bude aj rozsiahla prehliadka kresieb a malieb Leonarda da Vinciho v National Gallery koncom roka.
(jem)