Presne 30-dňový maratón hudby, rytmov, spevu, ľudových remesiel a vidieckej zábavy odštartuje koncert Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu.
Sprevádzať ho budú hlasy laureátov celoštátnych speváckych súťaží na Slovensku a v Čechách Slávici a Zpěváci. V ten istý deň sa v Považskej Bystrici začne Festival detských ľudových hudieb a spevákov, na ktorom sa divákom predstavia víťazi regionálnych kôl. Prehliadka bude pokračovať 28. júna Klenovskou rontoukou v údolí Veporského Rudohoria, kde podľa dostupných prameňov zajali najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka.
Na podujatí vystúpi zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského s inscenáciou Cigáni idú do neba. Organizátori tejto akcie pripravili i tradičné pálenie vatier, dvory historických remesiel a ochutnávku gastronomických špecialít. Ďalším podujatím DTK je Celoštátna súťažná prehliadka tvorivých choreografií v Liptovskom Hrádku, na ktorej majú folklórne súbory príležitosť skonfrontovať svoju tvorbu s ostatnými.
Prehliadka sa začne 28. júna a o dva dni neskôr na ňu nadviaže festival detského ľudového tanca Pod Likavským hradom. S prezentáciou tradičnej slovenskej kultúry je úzko spojený i 37. ročník Horehronských dní spevu a tanca, ktorý sa uskutoční od 28. do 30. júna v banskobystrickom regióne. Okrem tanečných súborov sa tu predstaví aj jediné tradičné bábkové divadlo na Slovensku s rodinnou tradíciou, ktoré vzniklo ešte koncom 19. storočia. Jeho aktéri používajú klasické bábky s ručne vyrezávanými hlavičkami. V prvý júlový deň sa vo Východnej začne týždňová rezbárska dielňa s názvom Kresané do dreva. Ľudoví umelci tu priamo pred očami návštevníkov vyrezávajú rôzne sochy v pôvodnej i nadživotnej veľkosti. Od 4. do 5. júla je na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách naplánovaný sprievod v krojoch, ktorý má zaujať najmä turistov. Pravdepodobne najväčším a súčasne najznámejším podujatím celého projektu bude 48. pokračovanie medzinárodného Folklórneho festivalu vo Východnej. Trojdňový festival sa začne 5. júla, pričom účastníci si budú môcť prvýkrát vychutnať nonstop premietanie odborných a populárnych filmov o ľudovom umení a tradíciách. Na záver je pripravený festival Malí tanečníci na Štrbskom Plese (8. až 14. júla), banskoštiavnická prehliadka Nezabudnutých remesiel (20. júla), Tvorivá dielňa mladých primášov a huslistov v Považskej Bystrici (15. až 21. júla) a festival jedálenských špecialít s názvom Na spišskom salaši (25. až 28. júla). Súčasťou poslednej akcie bude aj pokus o prekonanie svetového rekordu vo varení najväčšieho bryndzového pirohu, pričom doterajšie maximum je 107 centimetrov.
Organizátorom DTK je bratislavské Národné osvetové centrum (NOC).