České centrum v Košiciach končí. Za jeho zachovanie je, zdá sa, iba Václav Havel.
KOŠICE. Úspešná misia českej nekomerčnej kultúry na východnom Slovensku sa po piatich rokoch končí. České ministerstvo zahraničných vecí k 28. februáru zruší České centrum v Košiciach. Rezort sa odvoláva na škrty v štátnom rozpočte. Početná česká menšina protestuje.
Buenos Aires a Košice
Česká republika má 24 centier v 20 krajinách, z toho tri v Nemecku a po dve v Rusku a na Slovensku. Praha vlani zavrela v rámci úspor české centrum v Drážďanoch, tohto roku okrem Košíc zruší svoje zastúpenie aj v Buenos Aires.
Podľa hovorcu českých centier Jiřího Rosenkranza zrušením košického centra ušetria ročne tri milióny korún. Rozhodnutie však nebolo jednoduché: „Mrzí nás to. Plne si uvedomujeme úlohu košického centra na Slovensku,“ povedal hovorca. Zároveň ubezpečuje, že kvalitné české umenie z východného Slovenska nevymizne. O jeho šírenie sa má postarať České centrum v Bratislave.
Protesty menšiny
„Je to nezmyselné rozhodnutie, neodpustiteľná chyba, ktorú v súčasnosti pácha Česká republika nielen na Čechoch, ale i na Slovákoch z východu Slovenska,“ myslí si predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová. V Košiciach žije okolo 6500 českých občanov, ich počet na východnom Slovensku predstavuje 12-tisíc.
Košické centrum sa aj vďaka úzkej spolupráci s krajanmi vyprofilovalo na renomovanú inštitúciu, čo ovplyvňovala kultúrny život v celom regióne. Petíciu proti zrušeniu podpísalo 1800 občanov.
„Nemyslím si, že zrušenie centra výrazne prispeje k úsporám českej vlády. Náklady na fungovanie centra v porovnaní s hodnotami, ktoré sa nám spoločne podarilo doviezť, sú zanedbateľné.“
Podľa Takácsovej rozhodnutie negatívne ovplyvní aj tradičné Dni českej kultúry v Košiciach. „V Bratislave je jedna kancelária na ambasáde s jednou pracovníčkou. Pochybujem, že sa festival podarí pripraviť v takom rozsahu ako doteraz. Ak áno, určite sa to predraží.“
Žiadajú prehodnotenie
K českej menšine sa pripájajú aj obyvatelia mesta a regiónu, predstavitelia samospráv, umeleckých telies a vzdelávacích inštitúcií. Rozhodnutie českého ministerstva žiadajú prehodnotiť.
Oslovili českého prezidenta, predsedu vlády i ministra zahraničných vecí, obrátili sa tiež na šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu, aby sa diplomatickou cestou pokúsil o zvrat. Všetky odpovede boli zamietavé. Zachovanie centra podporil jedine Václav Havel.
„Súhlasím, že treba šetriť. Ale nie zrušením fungujúcej inštitúcie, ktorá má nezastupiteľné miesto na východnom Slovensku. Je to kontraproduktívne, proti záujmom Českej republiky. Bojím sa, že tento proces je už nezvratný,“ myslí si rodený Čech, dlhoročný obyvateľ Košíc Boris Štěrbák.