
Tanečné duo Barbora Brezinová a Aneta Valentová.
„Najviac sa teším, keď vidím, ako z nich vyrastajú kultivovaní mladí ľudia.“ Tak hovorí o svojich zverencoch Magdaléna Thierová, umelecká vedúca Detského baletného štúdia, ktoré pôsobí pri Miestnom kultúrnom stredisku na Školskej ulici. „Mojím cieľom nie je vychovávať profesionálnych tanečníkov. Hoci, pochopiteľne, máme aj dievčatá, ktoré išli na konzervatórium alebo na VŠMU. Pre mňa je podstatné, keď môžem vidieť, ako deti, ktoré ku mne prídu ešte v predškolskom veku, postupne získajú všestranné tanečné základy a pritom majú z pohybu, jeho možností, stále radosť.“
Rodičov treba obdivovať
Detské baletné štúdio, ktoré pôvodne pôsobilo v rámci kongresového centra Istropolis, oslávi na budúci rok dvadsaťročnicu existencie a za ten čas ním prešli stovky detí. „Pri najmenších začíname hrami, improvizáciami a až postupne priberáme ľudový a neskôr aj klasický a moderný tanec.“ Deti, ktoré sú podľa veku rozdelené do štyroch ročníkov, sa stretávajú dvakrát týždenne, a keď pripravujú choreografie na konkrétne vystúpenia, tak aj v sobotu.
Ako vraví Magdaléna Thierová, obdivuje rodičov, ktorí k nej od skorého obeda zvážajú svoje ratolesti z celej Bratislavy. Zuzana Aksamitová, ktorá sem chodí s päťročnou Katkou až z Vajnôr, však neľutuje. „Malá sa sem vždy teší a ja aspoň viem, že tak bude mať voľný čas vyplnený aj v budúcnosti zmysluplne a vo svoj prospech.“ Katka prezrádza, že už vie pochodovať, naučila sa loďku, kvetinku a práve ju čaká prvé verejné vystúpenie – módna prehliadka v hoteli Danube.
Pozná ich Slovensko i zahraničie
Magdaléna Thierová totiž kladie na kontakt „svojich detí“ s verejnosťou už od začiatku veľký dôraz. „Naučia sa disciplíne, spoznajú, že keď usilovne pracujú, má to ohlas, a navyše spoznajú aj iné prostredie, ľudí – a to sa im tiež vždy zíde.“
Členovia Detského baletného štúdia preto pravidelne pripravujú samostatné programy, s ktorými pochodili celé Slovensko, boli aj v Maďarsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku či Francúzsku, a mnohí z nich tiež okúsili i divadelný či filmový chlebík. Sedem rokov tak napríklad vystupovali na Novej scéne v muzikáli Jozef a jeho zázračný plášť, teraz niekoľkých možno vidieť v divadle Astorka – Korzo 90 v hre Obchod na korze, vlani si zahrali v americkom filme Povstanie, nakrúcanom v Bratislave, a jedna z členiek štúdia, malá Lucka Culková, dokonca stvárnila hlavnú dievčenskú postavu v známom českom filme Všetci moji blízki.
Čas, ktorý má zmysel
Úspech? Nepochybne áno. Pravda, Magdaléna Thierová neustále opakuje, že jej cieľom nie je výchova nejakých detských hviezd a hviezdičiek.
„My sme v prvom rade kolektív. Chcem, aby si to deti vždy uvedomovali a podľa toho sa aj správali. Preto máme napríklad každé leto týždenné sústredenia, kde nielen získajú nové poznatky z teórie a dejín tanca a hereckej tvorby, ale môžu sa aj lepšie spoznať. Chodíme však spolu aj na divadelné predstavenia, viem, že mnohé deti si pomáhajú pri učení. Jednoducho, naozaj mi ide o to, aby v našom štúdiu vládol kamarátsky duch a aby deti vedeli, že čas, ktorý spolu prežijeme, má zmysel. A keď sa pritom naučia ešte dobre tancovať, mať radosť z pohybu – tým lepšie.“
MARCELA KOŠŤÁLOVÁ
FOTO – ARCHÍV