
Inštalácia holandského výtvarníka Marka Mandersa na výstave Documenta 11 v nemeckom Kasseli. Na najväčšej výstave sveta, ktorá potrvá do 15. septembra, predstavuje svoje práce 118 výtvarníkov.
FOTO - TASR/AP
ti zabudli hrať, aj za to, že zabudli, že doba je vážna a prišli sa sem len tak nezáväzne hrať. Napriek tomu nikto nespochybňuje, že významnejšie fórum súčasného umenia dnes na svete neexistuje.
Nemecká tlač sledovala aktivity riaditeľa Documenty 11, Nigérijčana Okwuiho Enwezora už niekoľko mesiacov väčšinou kritickým zrakom. Enwezor usporiadal na štyroch kontinentoch štyri teoretické prípravné platformy, na ktorých sa hovorilo o problémoch sveta spôsobom, ktorý mnohí novinári videli skôr skepticky. Podľa prvých reakcií na výstavu nie sú výsledkom práce riaditeľa Enwezora a jeho šiestich spolukurátorov veľmi nadšení. „Kde to sme? Ktorý rok sa píše?“ pýta sa Der Spiegel pri pohľade na vstupné diela, tradične povešané po stenách, fotografie, veľké i malé, diela zarámované, nainštalované, na obrazovku a video s videoinštaláciou a s iróniou si spomenú na otázku, čo čnie na kocke pred budovou Fridericiana, ktorá je centrom celej prehliadky: „Načo umenie?“
Okwui Enwezor chcel prezentovať diela, ktoré sú silné a dôležité - nemusia pritom byť za každú cenu nové. Napríklad, veľkoplošné obrazy newyorského umelca Leona Goluba - ktoré sú rámcom spoločenského dialógu o umení. To všetko sme už videli, tvrdí denník Süddeutsche Zeitung.
Kde inde, ak nie v Kasseli sa máme konfrontovať s novotami a experimentom? Heslo Už žiadne otázky!, ktoré lemuje ulicu na transparente, však predsa len nie je nijako tradičné.
V katalógoch sa našli omyly a zmätky, ako keby ich robili na poslednú chvíľu a celá prehliadka akoby pre kurátorov bola len povinnosťou, ktorú si, vyčerpaní teoretizovaním, museli splniť.
Pochvalu si zatiaľ vyslúžili jedine výstavy, ktoré stoja mimo hlavnej prehliadky, v pivovare Binding Brauerei, jedinom pavilóne, ktorý je v Kasseli tento rok nový. Tu, zdá sa, konečne narazíte na novoty aj vzývanú hravosť - „napríklad, vtipné práce newyorského Jamajčana Nariho Warda, ktorý vytvoril prevrátený, stechnizoný stroj“. Tu, medzi hrou s bežnými predmetmi a umením, sa návštevník môže konečne šťastne stratiť.
Autor: Kassel