Známa pražská galéria sa rozhodla pokračovať v príbehu busty Roberta Fica od sochára Dalibora Baču.
PRAHA, BRATISLAVA. Od štvrtkového večera do konca mesiaca je v pražskej galérii Kostka MeetFactory výstava s názvom Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.
Tvorí ju portrét bývalého premiéra od výtvarníka Dalibora Baču a ide o jeho reinštaláciu, keď prvýkrát bol vystavený v Bratislave v auguste minulého roka pred Domom odborov. Už po niekoľkých hodinách ho však vtedy jeho zamestnanci zahalili a na druhý deň ráno dokonca socha zmizla. Po čase ju polícia našla a vrátila autorovi.
Dvadsaťročný oblúk
Bača vytvoril bustu ako komentár k odhaleniu kontroverznej sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade od prominentného komunistického sochára Jána Kulicha v predvečer júnových parlamentných volieb. Podľa Baču si Fico prisvojil právo na odhaľovanie sôch národných činiteľov, vytvorených propagátormi normalizačnej ideológie.
Bratislavské umiestnenie Ficovho portrétu práve pred Domom odborov nebolo náhodné, na tom istom mieste bola v minulom režime socha vysokého komunistického funkcionára Františka Zupku, vytvorená tiež Jánom Kulichom. Na prázdnom mieste po normalizačnej buste, ktorú odstránila novembrová revolúcia, sa tak ocitol sám politik.
Toto premostenie vyše dvadsiatich rokov po nežnej revolúcii malo byť reflexiou slovenskej spoločnosti a testom jej historickej pamäte.
„Mali sme trochu obavy, ako sochu v pražskej galérii prezentovať, pretože pôvodný účel jej vzniku bol iný," povedal po vernisáži Dalibor Bača. „Nakoniec sme sa s kurátorom Dušanom Zahoranským rozhodli upustiť od nejakého zjavného dovysvetľovávania politicko-spoločenských súvislostí."
Priestor galérie, ktorá je vlastne kockou s rozmermi 11 x 11 x 11 metrov, to uniesol, socha podľa neho pôsobí pompézne a evokuje totalitný charakter.
Čo ukáže druhý pokus?
„Problematika devalvácie verejného priestoru je aktuálna aj v Česku, čoho dôkazom je aj sporné umiestnenie figurálnej sochy ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka na pražskom Námestí Kinských či ďalšie kauzy," hovorí Zahoranský. „Sú dôkazom, že po zmene režimu sme nenašli model, ako zaobchádzať s verejným priestorom."
Ficova busta a jej predčasne zlikvidovaná augustová bratislavská inštalácia bola prvým projektom public-artovej galérie Verejný podstavec, ktorá sa kriticky vyjadruje k devalvácii a zahlcovaniu verejného priestoru gýčom, ideológiou a nevkusom.
„Druhý, pražský pokus ukázať portrét v galerijnom kontexte azda spresní pozíciu, ktorú súčasným sochárom prisudzuje postkomunistická spoločnosť v druhej dekáde 21. storočia," dodáva kurátor.