Výtvarník Matej Krén svojou plastikou Idiom vstúpil aj do sveta vedy.
Na titulnej strane januárového vydania prestížneho vedeckého časopisu Science je fotografia známej plastiky Idiom od slovenského výtvarníka žijúceho v Prahe Mateja Kréna. Dielo, ktoré získalo v roku 1994 na Bienále súčasného umenia v Sao Paole Cenu kritiky i Cenu divákov, je od roku 1998 trvale inštalované v pražskej Mestskej knižnici.
Idiom ako ilúzia nekonečného tunela kníh ilustruje štúdiu dvojice amerických jazykovedcov Jeana Baptistu Michela a Ereza Liebermanna Aidena, zaoberajúcu sa vývojom gramatiky a slovnej zásoby v 5,2 milióna kníh vydaných v 19. a 20. storočí v anglickom, nemeckom, vo francúzskom, v ruskom, španielskom a hebrejskom jazyku.
Na začiatku bol Scanner
„Celé sa to začalo na mojej vlaňajšej výstave v Bologni, vďaka ktorej som sa fyzicky či virtuálne zoznámil s množstvom ľudí nielen z výtvarnej komunity,“ hovorí Matej Krén.
„Expozíciu videli, ako som sa neskôr dozvedel, aj vedci Harvardskej univerzity Michel s Aidenom, bádajúci v oblasti zmeny jazyka v závislosti od historických udalostí. Zaujala ich moja socha Scanner, keďže k ich výskumu neoddeliteľne patrí skenovanie nepredstaviteľného množstva kníh.“
Monumentálny Scanner, ktorý mohli vidieť aj návštevníci Galérie mesta Bratislavy pred dvoma rokmi na Krénovej výstave Introspektíva, bol však „len“ iniciátorom spolupráce vedcov s výtvarníkom.
„Poprosili ma, či im môžem poslať aj niektoré ďalšie práce s knihami, vybral som asi dvadsať a oni z nich urobili výber, ktorými mal byť ilustrovaný ich článok v Science.
Je medzi nimi aj známa Pasáž (pozostávajúca takmer z 15tisíc kníh vytvárajúcich spolu so zrkadlom ilúziu nekonečného priestoru), ktorá je trvalou expozíciou v Pálffyho paláci bratislavskej mestskej galérie.“
Science patrí k najrešpektovanejším svetovým vedeckým časopisom, publikovanie v ňom je pre autorov obrovskou poctou a vstupenkou do „predsália vážnosti“.
„Svedčí o tom aj taký fakt, že ku každému článku sa usporiada osobitná tlačová beseda. Po tej s Michelom a Aidenom vyšlo na druhý deň v renomovaných svetových médiách okolo 150 správ.“ O to väčšia bola radosť oboch vedcov, a pochopiteľne, i Mateja Kréna, keď sa redakcia rozhodla dať fotografiu Idioma na titulnú stranu.
Spolupráca pokračuje
„Ja som poznal Science už dávnejšie ako amatérsky čitateľ, pretože vysoko odborný časopis uverejňuje nielen články v strohom exaktnom jazyku, ale aj v ústretovejšom podaní pre širšiu čitateľskú verejnosť,“ hovorí Krén.
Fotografia jeho diela na titulke, ktorá vyvolala celosvetovú pozornosť, by však mala byť vlastne len začiatkom dlhodobejšej spolupráce s týmto periodikom.
„Redakcia vybrala jedenásť mojich prác s knihou, ktoré sú určené pre rôzne typy publikovania vo vydaniach v tej-ktorej krajine. Samozrejme, čím viac sa bude dariť dvojici mojich jazykovedcov, tým častejšie využijú aj moje diela,“ dodáva so smiechom Krén, ktorého diela získali mnoho významných medzinárodných ocenení a sú súčasťou mnohých svetových galérií.