Bratislava 13. júna (TASR) - Talian Angelo Libertini bude predsedom medzinárodnej poroty jubilejného filmového festivalu Art Film, ktorý sa 21.-29. júna uskutoční v Trenčianskych Tepliciach.
Libertini sa narodil v roku 1943 v Ríme. Získal dva doktoráty a vyše dvadsať rokov vykonával povolanie advokáta. Vyučoval na univerzitách La Sapienza, Pro Deo právo a na univerzite LUMSA v Ríme semiológiu filmu a audiovízie. Od roku 1970 je členom združenia novinárov, bol spoluriaditeľom časopisu Dráma, riaditeľom časopisu Cinematografo a Bianco e Nero, spolupracoval s rôznymi periodikami a denníkmi (Osservatore Romano). Je autorom dvoch divadelných textov a viacerých kníh. Spomedzi funkcií, ktoré zastával, možno spomenúť napríklad: viceprezident Inštitútu pre film a divadlo, viceprezident Národného združenia divadelných kritikov, člen Centrálnej komisie pre film. Od roku 1990 je generálnym riaditeľom Národnej filmovej školy Národnej filmotéky.
Ďalším členom poroty je Jan Čulík (Česká republika Veľká Británia), ktorý v osemdesiatych rokoch vyučoval českú literatúru, históriu a východoeurópske štúdie na univerzitách v Glasgowe a v Lancasteri. Je spoluzakladateľom filmovej produkčnej Persistent Vision Animation, ktorá nakrúcala najmä umelecky zamerané animované filmy pre Channel Four. Od druhej polovice osemdesiatych rokov pravidelne prispieval do českého vysielania BBC pod menom Václav Písecký. Od roku 1989 do konca októbra 1995 bol britským korešpondentom československého a neskôr českého vysielania rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Publikoval celý rad článkov, je autorom hesiel o českej kultúre a Českej republike pre zahraničné encyklopédie. Od októbra 1995 znova vyučuje na katedre slovanských jazykov a literatúry Glasgow University. Od júla 1995 vydáva internetový denník Britské listy, ktorý sa špecializuje na konfrontáciu myšlienok medzi Západom a Českou republikou.
Do poroty ďalej zasadne Gert de Graaff z Holandska. V rokoch 1976 až 1981 študoval letecké inžinierstvo. Po tom, ako videl film Zrkadlo od Andreja Tarkovského, rozhodol sa nakrúcať filmy. Bol prijatý na Holandskú filmovú a televíznu školu, kde v rokoch 1982 až 1987 študoval réžiu, kameru a strih. Odvtedy pracoval na polovičný úväzok ako strihač pre holandskú televíznu stanicu NOS v Hilversume. Popri tom od roku 1993 prednášal dejiny filmu a filmový strih na Hilversum Media College. Príležitostne pracuje i ako kameraman. Jeho prvý hraný film More, ktoré rozmýšľa získal Zlatý kľúč na 9. ročníku festivalu Art Film Trenčianske Teplice.
Porotkyňa Diana Groó sa narodila v roku 1973 v Budapešti. V rokoch 1992-95 bola študentkou umeleckej fakulty na budapeštianskej Univerzite Loranda Ötvösa. V rokoch 1995-1999 študovala filmovú a televíznu réžiu na Maďarskej filmovej akadémii v Budapešti. V rokoch 1999-2000 absolvovala magisterské štúdium na Filmovej a televíznej akadémii. V roku 1999 bola asistentkou réžie a výtvarníčkou krátkometrážneho filmu One Crossing Day (r. Joan Stein), ktorý bol nominovaný na Oscara. V roku 1999 bola spoluzakladateľkou Docclub organizácie maďarských dokumentaristov. V roku 2001 pôsobila ako režisérka v Hunnia Filmstudió, Chaplin Film a Cinema film Kft - najväčších produkčných spoločnostiach hraných a dokumentárnych filmov v Maďarsku. Je členkou filmového zväzu Madzag. Na festivale Art Film získala v rokoch 1997-2001 dve hlavné ceny v kategórii Na ceste, Zvláštnu cenu FICC a Cenu riaditeľa festivalu.
Slovensko bude v porote zastupovať režisér Dušan Trančík. V roku 1970 ukončil štúdium filmovej réžie na pražskej FAMU. Nakrútil približne 50 dokumentárnych a 10 hraných filmov. Najznámejšie z nich - Fotografovanie obyvateľov domu (1968), Šibenica (1969), Iná láska (1985) boli ocenené na viacerých medzinárodných prehliadkach. V deväťdesiatych rokoch sa venoval predovšetkým tvorbe dokumentárnych filmov pre Febio a Českú televíziu a pôsobil ako predseda SFZ a ASFR. Prednáša na Katedre hranej réžie na VŠMU. Od roku 2002 je generálnym riaditeľom sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR. Je členom Európskej filmovej akadémie.