SME

Chcem napĺňať túžby ľudí po kráse

Exkluzívny rozhovor so svetoznámym fotografom Davidom LaChapellom o kritike cirkvi, AIDS, Michaelovi Jacksonovi a móde v čase hurikánu Katrina.

Davida LaChapella (1963) preslávili najmä portréty celebrít, módne fotografie a hudobné klipy.Davida LaChapella (1963) preslávili najmä portréty celebrít, módne fotografie a hudobné klipy. (Zdroj: LACHAPELLESTUDIO.COM)

Michael Jackson je anjel, cirkev je skazená. Za jeho fotografie platia zberatelia státisíce, no on tvrdí, že peniaze ho nikdy nezaujímali. On chce dávať. Zanechať niečo, lebo život môže byť krátky. Občas sa mu telo zamotá do myšlienok. Vtedy vyzerá ako dieťa, ktoré hľadá úprimné slová. Američan DAVID LACHAPELLE, označovaný za najlepšieho žijúceho fotografa, v rozhovore pre SME na Art Fair Singapore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ste najväčšou hviezdou tohto veľtrhu. Zaujíma vás ázijské umenie, alebo iba chcete podporiť galériu, ktorá vás prezentuje?
„Jediný motivačný faktor je, aby ľudia videli moje umenie. Nedokončil som strednú školu, prišiel som do New Yorku ešte ako dieťa a vedel som, že sa chcem stať umelcom. Bolo to ako volanie. Moje kresby boli veľmi silné."

SkryťVypnúť reklamu

Ale vás preslávila fotografia.
„Mojím cieľom nebolo byť bohatým a slávnym. Osemdesiate roky som prežil v strachu, že zomriem, veď kamaráti umierali na AIDS. Moja tvorba bola vždy viac o dávaní než o dostávaní. Učím to aj študentov: nie je to o tom, byť známy a bohatý, ale o dávaní. Skutočný umelec sa chce podeliť s ľuďmi - o svoj hlas, svoj príbeh, svoju víziu. Práve to ma vždy ťahalo dopredu."

Bol ten strach zo smrti silným stimulom na tvorbu?
„Nebol to strach, skôr som chcel niečo zanechať už počas života - a pochopil som, že môže byť krátky. Neviem, aký by bol môj život bez prítomnosti AIDS, bez toho tlaku. Inšpirovalo ma to premýšľať, čo je po smrti - dá sa to nájsť v mojich skorých fotografiách z 80. rokov a v súčasnej tvorbe. Je ťažké odpovedať na to cez fotografiu. Snažím sa byť pri tom úprimný a autentický a dúfam, že to funguje."

SkryťVypnúť reklamu

A vaša sláva a status prišli ako vedľajší produkt?
„Áno, to sa proste stalo. Čo mám robiť s toľkými peniazmi, pýtal som sa. Preboha, naozaj som netušil. Tak som to zasa dal späť do umenia. Kupoval som diela tých umelcov, ktorých som poznal - Andyho Warhola, Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa."

Ako vnímate krásu?
„Ak chcete mať vplyv, musíte použiť krásu. Cez krásu môžete hovoriť o vážnych, ťažkých či dôležitých témach. Ak ľudí vystavíte niečomu odpornému, nechcú sa pozerať. Vidíme to každý deň na CNN - svet v dvadsiatich minútach. Nie sme nadizajnovaní tak, aby sme dokázali pochopiť toľko tragédie v dvadsiatich minútach. To z nás len robí úzkostlivých neurotikov."

Alebo nás to znecitlivie.
„Áno, ale ľudia sa na to už nechcú pozerať. A umelci majú voľbu, či vytvoria krásu, alebo niečo ťažko stráviteľné. Už sme pochopili, že tento svet je otrasný. Žijeme v spoločnosti, ktorú sa už nedá šokovať, a ak sa umelci snažia šokovať, je to blbosť. Krása, ktorú ukazujem ja, je oveľa subverzívnejšia. Dávam ľuďom potravu, veď majú hlad po kráse. Ja ich prenášam niekam inam, dotýkam sa ich ako hudba."

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste nádherne - ako anjela nafotili Michaela Jacksona. Bol pre vás naozaj anjelom?
„Michael bol pre mňa hrdina. Je pre mňa jedným z najlepších umelcov. Bol poslom. Musel veľa bojovať, stal sa martýrom počas života. A martýri sú väčšinou nepochopení a zavraždení. Áno, bol iný. No napriek nedokázaným obvineniam zmenil svet. Zatiaľ čo katolícka cirkev zneužívala chlapcov, akceptovala medzi sebou pedofilov a systematicky tým ničila životy generácií, on bol nevinný. Michael je pre mňa dôležitý pre mnoho dôvodov a milujem ho."

Ako si ho vy budete pamätať?
„Každý zbožňuje anekdoty, ale ja ich nechcem podporovať. Radšej chcem uchovať to, čo on zbožňoval - magično. On bol magický a chcem to rešpektovať. Jeho fotografia je jediná moja fotografia, ktorú mám doma."

SkryťVypnúť reklamu

Ktorú jeho pieseň počúvate najradšej?
„Speechless."

V posledných rokoch vaše fotografie kritizujú cirkev. Asi vás za to nemajú radi, však?
„Mal som zopár reakcií. Ale boli hlúpe, bublina, keď som nafotil Kanye Westa ako čierneho Ježiša na obal Rolling Stones. Bolo to všade, lebo Katolícka liga protestovala. Snažili sa len prekryť ich škandály, ktoré prepukávali jeden za druhým. Je to globálne a ide to až k pápežovi. Som kritický k cirkvi, pretože sa k zneužívaniu chlapcov zle postavili. To bola epidémia, nie dva-tri prípady. Cirkev je inštitúcia, ktorej ľudia najviac veria. Nezavrhujem cirkev ako takú, sú tam aj dobrí ľudia, aj môj ujo bol kňaz. A nekritizujem len katolícku cirkev, mnohé náboženstvá prestupuje fundamentalizmus. Myšlienky sú dobré, no my sme ich znetvorili. Kritizujem štruktúru, nie učenie."

SkryťVypnúť reklamu

Vaše fotografie nesú silnejšie politické posolstvo, sú kritickejšie než v 90. rokoch. Čo sa stalo?
„Skončil som s magazínmi v ich booming období, ešte pred krízou. Bol som vtedy na vrchole kariéry a do módy šlo veľa peňazí. Proste som skončil, odišiel na farmu, kde dodnes žijem. Chováme tam kurence, pestujeme si zeleninu a ovocie, jazdíme na biodiesel."

Prečo tá zmena? Z glamouru, Hollywoodu, módy a popkultúry až k najnovšej nálepke antikapitalista?
„Vždy som miloval prírodu a dával som to do fotografií. A nie som antikapitalista. Všetky systémy sú problematické, kapitalizmus aj komunizmus. Zabúdajú na základnú časť, a tou je ľudská podstata. Posledných päť rokov sa snažím komunikovať niečo iné. Chcem byť jasnejší v mojom posolstve, presný v mojich významoch."

SkryťVypnúť reklamu

Zmenila téma aj váš spôsob tvorby?
„Trvá mi to čoraz dlhšie. Čas je luxus a teraz ho, našťastie, mám. Je pre mňa česť a privilégium, že môžem tvoriť. Moja mama vždy hovorí, že mám šťastie, že som sa mohol dotknúť svojho čarovného prútu. Každý má ten prútik v sebe, ale málokto má šťastie sa ho dotknúť. Mali by sme byť šťastní za to, kde sme sa narodili. Nemôžete predsa robiť umenie, keď okolo vás padajú bomby."

Keď hovoríte o neprivilegovaných ľuďoch, pripomína to váš film Rize, v ktorom ukazujete street dance ako subkultúru zachraňujúcu životy v losangeleskej štvrti. Namiesto dílovania drog sa ľudia odovzdajú tancu.
„Presne tak. Oni však robia umenie a skutoční umelci si vždy nájdu cestu, ako sa vyjadriť v ich momentálnych podmienkach. Pre mňa sú veľmi hrdinskí."

SkryťVypnúť reklamu

Mali ste blízko k street dance?
„Vyrastal som v New Yorku v čase, keď bol iný - viac multikultúry, viac ulice. Bolo to pre mňa prirodzené - nie tancovať, ale urobiť o tom dokument. Bolo to ako zjavenie. Vedel som, že to musím nakrútiť, lebo nikto to neurobí."

Ako sa dá pohybovať medzi Madonnou, Naomi Campbell a getom?
„V mojich fotografiách je tiež veľa sociálnych významov. Keďže sa objavujú v módnych magazínoch, dostávajú plochejší význam. Posledná móda, čo som nafotografoval, bola pre taliansky Vogue, a tí šaleli. Nechceli to, lebo modelka stála pred zruinovanou krajinou, a to pripomínalo hurikán Katrina. Ale ja som to nafotil tri mesiace predtým. Nevedel som, že sa to stane, no moja mama žije na Floride a v tom čase tam bolo dosť nešťastí."

SkryťVypnúť reklamu

Tento rozhovor robíme pre slovenské médium. Prvú zákazku ste v New Yorku dostali od Andyho Warhola. Viete, že jeho matka bola Slovenka?
„Viem. Volal sa Warhola a zmenil to na Warhol. Moja mama je z Litvy, obaja sme vedeli, že naše mamy sú imigrantky z podobného regiónu. Ja som sa tiež hanbil, keď mi mama šila oblečenie z tých najdivokejších farieb a ja som to musel nosiť."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 253
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 912
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 480
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 309
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 089
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 118
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


30
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


14
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


9
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


22
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 290
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 120
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 014
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 18 374
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 019
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 375
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 634
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 755
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu