Jadrom jeho tvorby sú diela zo šesťdesiatych rokov.
BRATISLAVA. Včera ráno zomrel po krátkej a ťažkej chorobe vo veku nedožitých 87 rokov prozaik, dramatik a publicista Ladislav Ťažký.
Debutoval v roku 1962 zbierkami poviedok Vojenský zbeh (jedna z nich sa spolu s románom Pivnica plná vlkov stala námetom pre Jakubiskov film Zbehovia a pútnici) a Hosť majstra Čerta. Napriek tomu, že do literatúry vstúpil až na prahu štyridsiatky, patril k najproduktívnejším slovenským autorom.
„Jadrom jeho rozsiahlej tvorby sú diela, ktoré publikoval v 60. rokoch, najmä jeho prelomový román Amenmária s podtitulom Samí dobrí vojaci, ale aj knihy Kŕdeľ divých Adamov, Pivnica plná vlkov či Pochoval som ho nahého,“ hovorí literárny vedec Vladislav Gális. „Najmä v románe Amenmária cítiť nahromadenú energiu, ktorá v súvislosti s témou druhej svetovej vojny v autorovi dozrievala prakticky dve desaťročia.“
Podľa Gálisa Ťažkého prínos spočíva v tom, že vojnu nezobrazuje v historickom a politickom kontexte, ktorý vo vtedajšej slovenskej literatúre znamenal najmä uniformný ideologický vzorec. „Vojnu nevníma ako boj absolútneho dobra proti absolútnemu zlu, ako súboj ideológií, ale prostredníctvom autobiografickej postavy čatára Matúša Zráza, príslušníka slovenskej armády na východnom fronte, človeka, čo sa vo vojne ocitol na zlej strane, zobrazil vojnu ako čosi, čo človeka vytŕha z normálneho života, ako fenomén, kde trpia ľudia na oboch stranách barikády.“
V sedemdesiatych rokoch, keď bol za svoj postoj k augustovej okupácii vylúčený z komunistickej strany a Zväzu slovenských spisovateľov, mal publikačný dištanc. Opäť sa prihlásil až dvojdielnym románom Evanjelium čatára Matúša, nasledovali diela Márie a Magdalény, Aj v nebi je lúka a Pred potopou.
Po roku 1989 zastával rôzne funkcie, stal sa čestným predsedom Spolku slovenských spisovateľov a bol vo vedení Matice slovenskej. V roku 1993 odmietol ponuku kandidovať za prezidenta, neskôr sa stal externým poradcom Rudolfa Schustera. Naďalej však predovšetkým pokračoval v bohatej spisovateľskej činnosti (Fantastická Faidra, Útek z Neresnice a viaceré ďalšie diela).
„V Ťažkého tvorbe, ktorá bola zaujímavá aj z formálnej stránky – spojením realistickej tradície s vplyvmi existencializmu a lyrizovanej prózy, neskôr zosilneli realistické prvky, pribudlo pátosu a moralizovania. Jeho diela zo 60. rokov však patria k tomu zaujímavému, čo vzniklo v tejto tvorivej dekáde slovenskej literatúry,“ dodáva Gális.
Posledná rozlúčka s Ladislavom Ťažkým bude zajtra o 14.00 h vo Veľkom Klíži v okrese Partizánske. Spisovateľov profil odvysiela STV 2 dnes o 16.30 h.