Pozrite sa, aké návrhy boli v súťaži o nové logo Slovenského centra dizajnu.
V galérii Slovenského centra dizajnu (SCD) je od štvrtka výstava pod názvom Nové logo Slovenského centra dizajnu. Predstavuje súťažné návrhy lôg desiatich renomovaných dizajnérov a grafických štúdií.
Súťaž o nové logo vypísalo SCD minulý rok. Špeciálne boli vyzvaní niektorí dizajnéri a grafické štúdiá. Prezentácia lôg je postavená predovšetkým na osobných výpovediach autorov o postupoch a inšpiráciách pri navrhovaní.
O víťazovi, ktorého slávnostne vyhlásili na štvrtkovej vernisáži, rozhodovala odborná porota v zložení: predseda - Palo Bálik, Mária Rišková, Katarína Hubová, Pavel Choma a Justyna Kucharczyk z Poľska.
Do súťaže sa zapojili:
Emil Drličiak - víťaz
Grafický dizajnér, výtvarný umelec, scénograf. Absolvoval VŠVU v Bratislave u prof. Ľubomíra Longauera. V rokoch 1999 - 2001 pedagogicky viedol ateliér na Katedre grafického dizajnu VŠVU. Je spoluzakladateľom divadla Phenomenontheatre (2001) a autorom písma Hexagon. Zúčastnil sa na viacerých domácich a zahraničných výstavách, festivaloch, workshopoch, sympóziách. Na prestížnom medzinárodnom Bienále priemyselného dizajnu BIO 2010 v slovinskej Ľubľane získal zlatú medailu za logomapu a premiérové plagáty pre Mestské divadlo Žilina. Venuje sa aj grafickej úprave kníh, časopisov, katalógov, tvorbe plagátov. Je autorom viacerých známych logotypov, napríklad Cena Oskára Čepána, Ústav pamäti národa, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Cena Dominika Tatarku, Mesto Trenčín, Reactive lab, Across atď.
Ján Šicko
Študoval grafický dizajn na VŠVU v Bratislave u prof. Ľubomíra Longauera. Od roku 2005 pôsobí ako asistent v ateliéri Pavla Chomu na Katedre vizuálnej komunikácie. Je spoluzakladateľom klubu Spojka a multimediálneho zoskupenia Signall, ktoré sa venuje skúmaniu audiovizuálnych prienikov. Vo svojich multimediálnych projektoch vytvára autorské počítačové programy, ktorých výstupom je obraz generovaný v reálnom čase pre divadelné, tanečné alebo hudobné predstavenia. Je držiteľom Národnej ceny za dizajn 2003 za interaktívnu projekciu k divadelnému predstaveniu Pokusy o její život.
Komplot
Reklamná agentúra Komplot Creative Advertising realizuje od roku 2000 pre svojich klientov komplexné služby v oblasti marketingovej a korporátnej komunikácie. Výsledky jej práce boli ohodnotené viacerými prestížnymi oceneniami (Bronzový klinec 2007, Grand Prix Zlatý klinec 2002, dvakrát Strieborný klinec 2002, Zlatý klinec v kategórii kampaň 2001). Grafický dizajnér Peter Hajdin je jedným zo zakladateľov agentúry. Je absolventom ateliéru prof. Ľ. Longauera na VŠVU. Venuje sa aj hudbe a pre vlastné koncerty si navrhol vtipné parodické plagáty. Súťažné logo je prezentované ako agentúrna práca, na ktorej sa podieľali Peter Hajdin a Marek Chmiel.
Studio 001
Studio 001 je grafické štúdio, ktoré sa zameriava na grafické návrhy a kompletnú realizáciu internetových stránok, logotypov, korporátnu identitu tlačených materiálov, dizajn aplikácií (GUI) a Flash/CD-ROM prezentácií. Grafické štúdio Studio 001 založili Mgr. art. Daniel Blonski a Martin Viktor Lipták v roku 1997 najskôr ako voľné združenie dvoch grafických dizajnérov, roku 2004 ako s. r. o.
Martin Viktor Lipták a Mgr. art. Daniel Blonski získali niekoľko ocenení za grafické návrhy web stránok (hlavnú cenu v súťaži Národná cena za dizajn 2007 za web SND, 3. miesto v súťaži Najlepšie podnikové médium roku 2006 za web spoločnosti Eset a 1. miesto v súťaži Zlatý erb 2005 za web stránku hlavného mesta SR Bratislavy). Studio 001 je tiež autorom grafického návrhu publikácie Dizajn na Slovensku 1990 - 2005, ktorú vydalo Slovenské centrum dizajnu. Súťažné logá navrhli Daniel Blonski a Marián Lukáč.
CD Creative Department
Spoločnosť CD Creative Department bola založená v roku 1996. Spoločnosť zamestnáva kvalitných grafických dizajnérov, zväčša absolventov VŠVU. Pri jej zrode stál Andrej Krátky. Po skončení štúdia v Prahe u Jana Solperu a po pobytoch v USA a Nemecku pôsobil krátko aj na Katedre grafického dizajnu VŠVU v Bratislave. Medzinárodné uznanie získal za písmo Bradlo.
Aj napriek tomu, že sa hlásia k citátu „Obchodné výsledky klienta sú pre nás dôležitejšie ako víťazstvá v kreatívnych súťažiach", prijali pozvanie do súťaže. Logá navrhli Andrej Krátky, Eva Odrášková, Juraj Kusý a Michael Mráz.
MUW Saatchi and Saatchi
Reklamná agentúra roka 2009 a 2010 na Slovensku, ktorá získala niekoľko domácich a zahraničných ocenení (Zlatý klinec 2003, 2005, 2006...).
Logá do súťaže navrhol Rasťo Michalík. Je absolventom ateliéru prof. Ľ. Longauera na VŠVU. V roku 1993 absolvoval štipendijný pobyt v Paríži. Spolupracoval s divadlom GunaGU, pre ktoré vytvoril plagáty a ďalšie propagačné materiály.
Čo je Slovenské centrum dizajnu
Slovenské centrum dizajnu bolo založené v januári 1991 ako príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR. Od začiatku spolupracuje s dizajnérmi, dizajnérskymi školami, organizáciami a podnikmi a vytvára platformy na podporu dizajnu v podobe výstav, súťaží, seminárov a diskusných fór.
Propaguje priemyselný a grafický dizajn na domácich a zahraničných podujatiach. Sústreďuje a rozširuje informácie v digitálne aj tlačenej forme (IS Dizajn, newsletter, časopis, knihy, katalógy). Spracováva archív dizajnu ako prameň informácií o vývoji dizajnu na Slovensku.
Nadväzuje medzinárodné kontakty s profesijnými organizáciami v Európe a vo svete. Je členom medzinárodných organizácií: BEDA - Asociácia profesijných európskych združení a spoločností (lobistická organizácia pri Európskej únii) a ICOGRADA - Medzinárodná organizácia združení grafických dizajnérov.
SCD spoluorganizuje od roku 1997 medzinárodnú súťaž Mladý obal a medzinárodné podujatie Trienále plagátu Trnava.
SCD otvorilo roku 2005 výstavný a informačný bod Satelit, na Dobrovičovej ul. 3, kde sa konajú pravidelné výstavy súčasného grafického a priemyselného dizajnu, ale aj historické retrospekívy.
Autor: kul