
„As time goes by“: Ingrid Bergmanová a Humphrey Bogart v Casablance. FOTO – AP
LOS ANGELES – Ilsa odlieta, Rick zostáva – svojej lásky sa počas vojny vzdali, aby zachránili cenný život jej muža, ale nikdy nezabudnú. Tak sa končí slávna Casablanca, ktorá sa podľa výsledkov tohtoročnej ankety Amerického filmového inštitútu stala najlepšou americkou romancou všetkých čias.
Po najlepšom filme histórie vôbec, najlepšej komédii a thrilleri hlasovalo tisícosemsto filmových profesionálov tentoraz v rámci žánru love stories – milostné príbehy. Nominované boli štyri stovky zámorských titulov a na popredných miestach takmer výlučne diela staršieho dáta. Moderné romance museli ustúpiť klasickým.
„Myslím, že zo všetkých filmov práve romance najlepšie odolávajú času,“ hovorí režisér Sidney Pollack. „K mnohým milostným príbehom sa radi vraciame, ale je iba málo filmových milencov, o ktorých sa tak naozaj strachujeme a ktorí sa nám natoľko dostali pod kožu ako dvojica v Casablance. Ten príbeh je proste neodolateľný.“
Herecký pár Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová v Casablance z roku 1942 prenasledujú Clark Gable a Vivien Leighová z Juhu proti Severu z roku 1939, „bronzový“ je muzikál West Side Story z roku 1961. Medzi najlepších päť filmových milostných príbehov sa nedostal nijaký film nakrútený v posledných štyridsiatich rokoch, iba dve snímky zo sedemdesiatych rokov sa dostali do prvej desiatky – Takí sme boli s Barbrou Streisandovou a Robertom Redfordom a Love Story. Prvú päťku dopĺňajú Prázdniny v Ríme z roku 1952 s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckom a Nezabudnuteľná láska z roku 1957 s Carym Grantom a Deborah Kerrovou.
Najnovšou romancou, ktorá sa objavila v stomiestnom rebríčku, je Zamilovaný Shakespeare z roku 1998 na päťdesiatom mieste. Populárna Pretty Woman s Juliou Robertsovou a Richardom Gerem na dvadsiatom prvom a komerčne najúspešnejší film svetových dejín Titanic až na tridsiatom siedmom mieste. Na 87. miesto sa dostala filmová verzia románu Milana Kunderu Neznesiteľná ľahkosť bytia od režiséra Philipa Kaufmanna z roku 1988.
Inštitút spočítal, že vo vybraných filmoch je síce 260 bozkov, ale tiež 187 hádok. „Je to všetko, čo sa stane medzi mužom a ženou na plátne,“ charakterizoval veľkú love story režisér Rob Reiner, ktorý má v stovke romancí tri snímky. Reiner však používa šťastné konce, kým z vedúcej desiatky najlepších romancí zostanú On a Ona spolu len v dvoch prípadoch. (reuters)