PRAHA. Predpremiéra jedinečnej publikácie Andy Warhol a Československo, spojená s rovnomennou výstavou, prilákala do pražskej galérie Dvorak Sec Contemporary približne šesťsto obdivovateľov kráľa popartu.
Veľkolepý československý projekt sa tak nakoniec predsa len dočkal realizácie.
Korene a vplyvy
Bol Andy Warhol naozaj geniálny cynik, ktorý ignoroval každého a všetko, aby nakoniec spôsobil revolúciu vo výtvarnom umení? Vedel vôbec niečo o Mikovej a Slovensku, rodisku svojich rodičov, ktorých hlad a bieda vyhnali z malej dedinky na východnom Slovensku do veľkej Ameriky? A keď – akým spôsobom, a či vôbec, ovplyvnili slovenské či skôr rusínske korene jeho myslenie, životnú filozofiu, tvorbu?
Slovenský fotograf a pedagóg pražskej FAMU Rudo Prekop spolu s českým výtvarníkom Michalom Cihlářom hľadali odpovede na tieto otázky dvadsaťtri rokov. Výsledkom dlhoročného hľadania je skvelá publikácia Andy Warhol a Československo.
Krstiť ju mali už vlani v auguste v Košiciach, pri príležitosti nedožitých 82. narodenín jedného z najvýznamnejších umelcov druhej polovice 20. storočia. Východoslovenská galéria ako spoluvydavateľ na poslednú chvíľu od projektu odstúpila. Údajne pre nedoriešené autorské práva. Renomované české nakladateľstvo Arbor Vitae, ktoré pripravovalo na základe dohody s košickou inštitúciou tri jazykové verzie, sa ocitlo v dlhoch, osud publikácie bol ohrozený.
Košická galéria v auguste minulého roku s veľkou pompou otvorila výstavu Andy Warhol a Júlia. Z pôvodného konceptu, ktorého autorom je Rudolf Prekop, ostalo len torzo.
Záchrana z východu
„Hoci je knižka zatiaľ len v elektronickej podobe, verejnosť sa môže dnes presvedčiť, že projekt dostáva konečne konkrétnu tvár," teší sa manažér projektu Boris Kršnák, predseda občianskeho združenia NKA – nekomerčné kultúrne aktivity – a známy organizátor rôznych akcií.
V najťažšej chvíli pomocnú ruku ponúklo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré sa na vydaní publikácie bude finančne podieľať, autorom výstavy zapožičalo dvadsaťpäť diel výtvarníka z vlastných zbierok a ďalších päť zo súkromných.
„O Andym Warholovi jestvujú stovky publikácií. No žiadna z nich nepreniká tak hlboko pod kožu umelca, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil výtvarné dianie v celosvetovom meradle," myslí si riaditeľka Múzea moderného umenia Andyho Warhloa v Medzilaborciach Valéria Maďarová.
„Rudo Prekop a Michal Cihlář dokázali na základe výpovedí desiatok príbuzných, spolupracovníkov a priateľov Andyho, obrovského množstva mimoriadne cenných, doteraz nezverejnených dokumentov, fotografií a ďalších artefaktov, že osobnosť Andyho má aj hlboký ľudský rozmer, že obrovský vplyv jeho mamy zanechal v jeho živote i tvorbe nezmazateľnú stopu."
Warholovo múzeum v Medzilaborciach je prvou inštitúciou na svete, ktorá sa systematicky venuje životu a tvorbe geniálneho umelca. Vzniklo pred dvadsiatimi rokmi a pri jeho základoch stál spolu so súčasným šéfkurátorom Michalom Byckom, okrem iných, aj Rudo Prekop.
Knihu pokrstia v auguste tohto roku práve tam – neďaleko dediny Miková, v ktorej má rodina Warholovcov korene.
Práca pre súdy
Už z prvej prezentácie projektu Andy Warhol a Československo je zrejmé, že autorom i vydavateľovi sa po ťažkých pôrodných komplikáciách narodí nádherné a zdravé dieťa.
Jeho kúzlu podľahla aj pražská galeristka, rodáčka z Bratislavy Olga Dvořáková: „Snažíme sa do Prahy privážať mladú newyorskú výtvarnú scénu a naopak, vyvážať kvalitné české umenie do New Yorku.
V tomto prípade ma oslovila koncepcia výstavy, ktorá sa vymyká z rámca bežných výstav diel Warhola. Neurobili sme nič iné, len sme dali priestor niečomu výnimočnému, jedinečnému, čo doteraz nebolo preskúmané, dokumentované a tým ani verejne prístupné."
Z reakcií účastníkov vernisáže sa teší aj majiteľ vydavateľstva Arbor Vitae, nositeľ ceny Českého literárneho fondu za kultiváciu knižného trhu, Martin Souček. Vlaňajší škandál však stále vrhá tmavý tieň na celý projekt.
České vydavateľstvo zažalovalo Východoslovenskú galériu. Bude od nej žiadať náhradu škody, ktorú neodôvodneným a nevysvetliteľným odstúpením od projektu spôsobila. Nedoriešené autorské práva boli podľa neho len zámienkou.
„Mrzí ma to. Problémom celej kauzy je, že množstvo našich rokovaní nemá písomnú podobu. No jestvuje množstvo preukázateľných dôkazov, že sme na ruskej verzii knižky na základe džentlmenskej dohody s pani riaditeľkou galérie pracovali. Jej odstúpením od projektu nám vznikla škoda približne milión českých korún," uviedol Martin Souček.
Andyho sesternicu výstava dojala Na vernisáži výstavy a prezentácii knihy Andy Warhol a Československo bola aj sesternica výtvarníka Mária Šmatláková s dcérou Dagmar. Spoluautor publikácie a koncepcie výstavy Rudo Prekop dojatú pani obdaroval kytičkou tulipánov. Rodáčka z Mikovej žije viac ako pol storočia v Prahe. „Rudo Prekop a Michal Cihlář odviedli absolútne skvelú prácu. Podarilo sa im odhaliť zákulisie života Andyho, ktoré väčšina ľudí nepozná. Cítiť tu jeho ducha, mám pocit, akoby tu bol spolu s nami. Len škoda, že sa toho nedožil straší Andyho brat John,“ hovorí pani Mária. Andyho a jej mama sú sestry. Po celý čas, odkedy Warholovci emigrovali do USA a usadili sa v Pittsburghu, si navzájom dopisovali. Mária sa so slávnym bratrancom nikdy nestretla. Aj keď mali k tomu veľmi blízko: „V januári 1987 nám Andy a John napísali, že spolu prídu do Prahy. Mala to byť Andyho prvá návšteva Československa v živote. A vo februári zomrel... Neviem, čím to je, ale stále, keď sa na niečo teším, nedopadne to najlepšie. Ale verím, že zhora sa na to všetko spolu s Johnom pozerajú a tešia sa s nami.“ (sen)