Košice 14. júna (TASR) - Premiéru dramatickej podoby rozprávky známej spisovateľky Eleny Lackovej Hrdzavá podkova uviedlo dnes pod názvom Našade manuša (Stratení ľudia) rómske divadlo Romathan v Košiciach.
"Aj keď táto rozprávka je určenú primárne deťom, my sme jej základný motív, ktorým je láska medzi chudobným huslistom Šukarom a dcérou bohatých rómskych rodičov Silvikou, upravili na moderný dramatický tvar pre tínedžerov a dospelých divákov. Zároveň sme dali hre iný a myslím si, že aj výstižnejší názov Stratení ľudia. Veď je to hra o tých a pre tých, ktorí sa neraz hanbia za to, že sú Rómovia a nechcú sa prihlásiť k rómskej národnosti," povedal pred premiérou režisér Ján Šilan.
Okrem Šukara a Silviky je ďalšou hlavnou postavou príbehu veštkyňa Čaruni, ktorá prosí rómskeho ducha, aby napravil hlavy tých, ktorí sa k chudobným správajú veľkopansky a odmietavo. Čaruni vychádza z toho, že tých nemajetných ani nemrzí to, že nemajú čo jesť, ale viac ich bolí povýšenecky vzťah bohatých Rómov k chudobným.
"Je to síce rozprávka, ale akoby odpozorovaná z dnešného života, keď medzi Rómami prekvitá úžerníctvo a vo vnútri samej rómskej komunity sú bariéry. Tí, ktorí sa majú dobre a majú bohatstva, koľko sa im ráči, rýchlo zabúdajú na to, že sú Rómovia. A aby nebodaj nezabudli, tak zdierajú tých chudobných a menej šťastných Rómov," uviedol riaditeľ divadla Romathan Karel Adam, ktorý je zároveň aj dirigentom a autorom scénickej hudby čerpajúcej z motívov starých rómskych piesní.
O tanečné prvky inscenácie sa ako hosť postaral známy slovenský choreograf Jaroslav Moravčík.
Hru Našade manuša uviedlo divadlo Romathan ako svoju v poradí už 30. a v tejto sezóne tretiu premiéru.
Romathan ako jediné profesionálne rómske divadlo v strednej Európe vzniklo v Košiciach v roku 1991. Má za sebou viac ako 1700 predstavení doma i v zahraničí. S veľkým úspechom účinkovalo najmä vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Belgicku i Anglicku.
Dramaturgia divadla Romathan vychádza z tradícií výsostne polyfónneho rómskeho umenia, kde sa do jedného zovretého dramatického tvaru spája hudba, spev, tanec a hovorené slovo. V repertoári divadla majú svoje miesto rómske ľudové piesne a tance, ale aj diela svetových klasikov - Frederica Garcíu Lorcu, Rabíndranátha Thákura, Maxima Gorkého i súčasných autorov.