Margaret Price vďačí za renomé predovšetkým postavám z Mozartovych a Verdiho opier, ktoré s veľkým úspechom spievala na scéne Royal Opera House v Londýne.
LONDÝN. Úmrtie umelkyne, ktorá od roku 1993 mohla nosiť titul Dame Commander of the British Empire, potvrdila jej agentúra.
Rodáčka z waleského Blackwoodu, ktorá v rodine oddanej hudbe začala už skoro so spevom, sa pôvodne chcela stať učiteľkou biológie. Keď jej však viacerí blízki, ba aj experti poradili, aby využila svoj talent a pomohli jej aj pri prvých krokoch pomocou viacerých štipendií, svetu sa odvďačila pamätnými kreáciami, ktoré ju preslávili na najväčších operných scénach sveta.
Margaret Price vďačí za renomé predovšetkým postavám z Mozartovych a Verdiho opier, ktoré s veľkým úspechom spievala na scéne Royal Opera House v Londýne. Operná diva nebola však zriedkavým hosťom ani v Metropolitnej opere v New Yorku, vo Viedenskej štátnej opere alebo v milánskej La Scale.
Medzi najpamätnejšie mozartovské postavy v interpretácii Margaret Price patrili s určitosťou Donna Anna z Dona Giovanniho, Contessa z Figarovej svadby, Fiordiligi z Cosi fan tutte a Pamina z Čarovnej flauty.
Výrazne však zaujala aj vo Verdiho operách, a to ako Amelia v Maškarnom plese, Alžbeta z Valois v Donovi Carlosovi alebo Desdemona v Othellovi. Pamätné kreácie vytvorila aj Cileovej Adriane Lecouvreur alebo v Ružovom gavalierovi Richarda Straussa.
Návštevníci koncertov zosnulej si budú pamätať jej skvostnú interpretáciu piesní Franza Schuberta, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho i Richarda Straussa.
Margaret Price zanechala rozsiahlu diskografiu. Jej najvýznamnejšou nahrávkou bol zrejme operný komplet Wagnerovho opusu Tristan a Izolda pod taktovkou Carlosa Kleibera, v ktorom nahrala part hlavnej ženskej postavy.
Na túto úlohu si napriek početným ponukám na javisku nikdy netrúfla - kvôli obavám, či zvládne rozsahovo náročný part i na scéne.