Iba jedno meno sa tento rok dostalo medzi víťazov na udeľovaní cien Grammy aj na Brit Awards – Arcade Fire. Kanadskí indierockeri si z utorkového večera v Londýne odniesli cenu za najlepší zahraničný album a pre najlepšiu zahraničnú skupinu. Dve ceny okrem nich získal už len mladý raper Tinie Tempah.
Čo obe súťaže spája, je veľké zastúpenie raperov. Okrem spomínaného Tempaha majú po jednej cene Plan B a Cee Lo Green. Akurát v Amerike dominuje skôr komerčná podoba hiphopu, na opačnej strane Atlantiku sú úspešnejšie jeho odnože čerpajúce zo súčasných trendov klubovej scény, ako je grime alebo dubstep.
Briti sú skromnejší a zároveň odvážnejší – vyhlasujú iba trinásť kategórií, kým na Grammy je ich až stodeväť a namiesto oceňovania zásluh sa neboja dať priestor progresívnejšej hudbe a mladým hudobníkom.
Úspešný comeback boybandu Take That aj ďalšie víťazstvá Rihanny či Justina Biebera sú skôr výnimkami (napríklad v kategórii skupín boli medzi nominovanými aj Gorillaz či The xx).
Ak ešte zostaneme pri porovnávaní, kým v Amerike sú v posledných rokoch úspešné countrypopové zoskupenia, v Británii sa viac darí folkrocku.
Najsledovanejšiu kategóriu album roka vyhrali Mumford & Sons, najlepšou hudobníčkou sa stala Laura Marling. Pritom londýnska štvorica funguje iba necelé štyri roky a Sigh No More je len jej debutovou nahrávkou, víťazná pesničkárka má zase iba 21 rokov (už však bola dvakrát nominovaná na iné prestížne ocenenie Mercury Music Prize).
Dosiaľ spomínané mená u nás registruje aspoň niekoľko ľudí, soulovú a r’n’b speváčku Jessie J, ktorá na Brit Awards dostala cenu kritikov, asi pozná naozaj len málokto.
Brit Awards majú 31-ročnú históriu, dosiaľ sa konali v Earls Court Exhibition Centre, no pre kapacitu sa po prvýkrát v histórii presunuli do 02 arény.