
Bratislava 18. júna (TASR) - Známa slovenská herečka a speváčka Zora Kolínska zomrela v pondelok popoludní v Bratislave po ťažkej chorobe vo veku nedožitých 61 rokov. TASR o tom dnes informovala jej rodina.
Zora Kolínska sa narodila 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote, okres Liptovský Mikuláš. V roku 1962 vyštudovala herectvo (v rámci neho aj povinné štúdium spevu) na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.
V rokoch 1963-1965 bola členkou Krajského divadla v Trnave, v rokoch 1966-1968 účinkovala v Divadle poézie a do roku 1971 potom v Divadle na Korze (DnK). Od roku 1971 bola členkou činohry Novej scény v Bratislave. Kolínska bola jednou zo zakladajúcich členiek Divadla Astorka Korzo 90.
Na trnavskom javisku sa uviedla rozmanitými postavami, v ktorých zaujala komediálnym herectvom (napríklad Clarise v Sluhovi dvoch pánov, Essie v Pekelníkovi, Lisette v Hre lásky a náhody). Tu sa prvýkrát predviedla aj ako speváčka. V interpretácii komediálneho herectva pokračovala aj v Divadle poézie, kde okrem komediálnych postáv interpretovala aj spievanú poéziu (pásmo poézie M. Válka Zvony na nedeľu, pásmo poézie V. Reisela A lístie padá). Spievala tu aj zhudobnené ľudové balady, napríklad Pod jablonkou pávy pásla. Ako speváčka Divadla na korze účinkovala v kabaretných programoch Lasicu a Satinského.
Najväčšie tvorivé príležitosti jej však poskytla bratislavská Nová scéna, kde režiséri využili jej mnohostranné nadanie, zvláštne nosové zafarbenie hlasu a bohato variovanú intonáciu so spodným tónom naliehavosti a zaliečania. V klasickom repertoári stvárnila zložité dramatické osudy vnútorne nenaplnených žien: Máša (Tri sestry), Margaret Flahertyová (Hrdina západného sveta), Jelena Andrejevna (Ujo Váňa), atď. Častejšie však účinkovala v klasických komédiách, kde sa osvedčila ako herečka ovládajúca všetky polohy žánru, od charakterovej a situačnej komiky, až po údernú grotesku, paródiu. Stvárnila postavy Raymoda Chandebisová (Chrobák v hlave), Vierka (Jožko Púčik a jeho kariéra), Peauchumová (Gayova Žobrácka opera), Trasoritka (Kocúrkovo II) a iné.
Portrétovala aj rôzne ženské hrdinky v polohách lyricko-komediálnych (Žeňa v hre Valentín a Valentína, Speváčka v hre Pešo do Eldoráda).
Z mnohých vystúpení na javiskách i v televíznych zábavných programoch je známa ako kultivovaná šansonierka a interpretka melodického prúdu najmä slovenskej populárnej hudby.
Menšie úlohy vytvorila vo filmoch Výlet po Dunaji (1962), Odhalenie AB (1965), Volanie démonov (1967), Stopy na Sitne (1968), v televíznych filmoch : Škandál v Melodias banke (1966), Straty a nálezy (1977), ako aj v televíznych inscenáciách: Čaj u pána senátora (1967), Ako ostrihať manžela (1973), Pán profesor odchádza (1973), Victoria Regia (1974), Madame Favart (1974).
Napriek aktivite v dvoch profesiách Zora Kolínska nepatrí do kategórie tzv. spievajúcich herečiek, ale popri primárnej hereckej práci je autonómnou speváčkou so svojsky zafarbeným hlasom a s dobrým vkusom pri výbere rôznorodého repertoáru. Svoje piesne nahrávala v Československom rozhlase, v televízii a nahrávala na gramofónové platne. Spolupracovala s P. Smékalom, ktorý aranžoval a komponoval pre ňu. Texty jej písal Tomáš Janovic, Milan Lasica, ktorý bol v šesťdesiatych rokoch jej manželom a Peter Petiška. Hádam najúspešnejšou pesničkou obdobia 60-tych rokov bola úprava slovenskej ľudovej piesne Červené jabĺčko. Známe boli aj piesne Barokový anjel, Cesta do neba a Nočná ruža.
V období po roku 1989 sa okrem umeleckej venovala aj podnikateľskej činnosti s nábytkom. Po smrti Ivana Krajíčka krátky čas uvádzala v STV jeho televízny zábavný program Repete a účinkovala aj v iných zábavných programoch.