Možno pôsobia cynicky a ironicky, bratia Coenovci však majú evidentne zmysel pre romantiku. Prejavili ju vo filme Skutočná guráž.
BERLÍN, BRATISLAVA. Na bratov Coenovcov vypísali v Berlíne odmenu. Kto tento týždeň chodil do kina Babylon, videl „všetky ich filmy až do posledného výstrelu“. Štýlový plagát s ich podobizňami, pištoľou a nápisom Wanted informoval, že ich film Skutočná guráž je western.
Aj festival Berlinale mal o takú novinku záujem. Coenovci spĺňajú viacero podmienok, aby boli zaradení do hlavného programu. Festivalové šialenstvá nie sú práve v harmónii s ich iróniou a cynizmom, ich prítomnosť však nakoniec milou udalosťou je, lebo oni naozaj predstavujú oslavu filmu. Šikovnosťou, humorom a originalitou vždy nejako zamaskujú, že práve neurobili nič, z čoho by publikum malo odpadnúť.
Pred vianočnou premiérou v Spojených štátoch hovorili, že Skutočná guráž je film, na ktorý sa môže prísť pozrieť celá rodina, aj s babičkou. Z westernového žánru to možno automaticky nevyplýva, ale mali pravdu. Prvú polovicu filmu sa vlastne ani nestrieľa, prvá obeť príde až v druhej. Keďže hlavnou hrdinkou je štrnásťročná Mattie Ross, museli by byť ozaj mimoriadne cynickí, keby množstvo násilia neustrážili.
O odvahe a cti
Jej nezvyčajná povaha sa sama stará, aby sa westernové konflikty, vnútorné či ozbrojené, rozvinuli. Je sebavedomá, prejavuje odstrašujúci zmysel pre obchodovanie a má neotrasiteľnú túžbu pomstiť smrť svojho otca.
ríbeh Coenovcov je pravdepodobne z úpadku vychýreného Západu. Odvaha a česť boli vtedy ešte stále tým, čo si ľudia spájali s hrdinstvom, už sa však dalo pohodlne prežiť aj bez toho.
Mattie prehovorila dvoch kovbojov, aby pomohli vypátrať vraha jej otca a je jej jedno, či sú kriminálne čistí. K cieľu jej poslúžia aj muži, čo sú občas podlí, raz bez pevnej ruky, raz bez mušky, a skoro vždy neznesiteľne márnomyseľní.
Podstatné je, čo svojím čistým myslením dokáže ona. Jej postava je možno naivná a romantická, ešte stále však dokáže oprášiť staré úvahy o hodnote čestnosti, kultivovanosti a odvahy.
Štandardne dobrí
Skutočná guráž vznikla najprv ako kniha, v kinách ju už raz preslávil rovnomenný film z roku 1969 s Johnom Waynom. V Berlíne bratia Coenovci tvrdili, že ich film nie je remakom starého, ale novou adaptáciou románu Charlesa Portisa.
Kritici vraveli, že to vyjde rovnako, takže prišlo aj na také úvahy, či by si režiséri nemali radšej nájsť v budúcnosti nejakú lepšiu výhovorku, alebo či nie je najlepšie mladej herečke Hailee Steinfeldovej, ktorá Johna Wayna vôbec nepozná.
Tým sa trochu prejavilo, že hoci má film bratov Coenovcov desať nominácií na Oscara, neprovokuje príliš k nejakej zmysluplnejšej spoločenskej debate. Zároveň ho nemeckí kritici radili zatiaľ na tretie miesto spomedzi filmov v hlavnom programe Berlinale (po iránskom filme Nader and Simin, a Separation a Wendersovej Pine v 3D).
Z toho vyplýva, že ani nakrútiť štandardne dobrý film nie je samozrejmosť.
Od štvrtku je film aj v našich kinách.