Jedným z hostí na plese Slovenského národného divadla je aj slávny argentínsky spevák José Cura.
BRATISLAVA. „Je to moja prvá návšteva u vás, je zvláštne, že sa začína s párty. Obyčajne je recepcia až po nejakej práci, tu sa oslavou začína,“ smial sa slávny argentínsky tenorista José Cura pri včerajšom stretnutí s novinármi. Dodal, že to hovorí veľa o duchu krajiny.
Ospravedlnil sa, že možno prezrádza priveľa, ale potvrdil, že bol pozvaný hosťovať na premiéru Otella, ktorú SND pripravuje na jeseň roku 2012. Hoci nie je zatiaľ voľný, verí, že sa s kolíziou termínov bude ešte dať niečo urobiť. Vraj by sa do Bratislavy rád vrátil, už len preto, že tentoraz sa zdrží na Slovensku len krátko. Je rád, že po tridsiatich rokoch na scéne a po dvadsiatich rokoch v Európe existuje také miesto na svete, na ktoré môže prísť po prvý raz.
Milovník krásy
José Cura si nespomenul na slovenskú osobnosť, s ktorou by pracovne prišiel do kontaktu, ale organizátori mu pripomenuli Andreu Dankovú, ktorá s ním debutovala v úlohe Desdemony v Londýne. Na dnešnom Krištáľovom plese zaspieva áriu princa Calafa Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot.
Na plese to však určite nebude on, kto začne s valčíkom, ba nedá sa vraj zlomiť ani na tango. Narážajúc na svoj argentínsky pôvod sa označil za „nepodareného latina“, ktorý nechodil ani na diskotéky.
Povestný temperament a spontánnosť však ukázal pri téme o význame umenia. „Neviem pochopiť, čo sa deje s kultúrou. Hovoria, že z umenia sa nikto nenaje. Ale ak ono odíde zo spoločnosti, odíde to, čo nás spája. Okrem boha, v ktorého môžete veriť alebo nie, všetci sme si rovní iba pred umením. Láska ku kráse je jediné, čo nás spája, ak ju stratíme, môžeme sa tu všetci pozabíjať. Prepáčte, že som sa trochu rozohnil,“ dodáva.
Umenie je podľa neho privilegovaným povolaním práve tým, že rozdáva ľuďom krásu a lásku.
Našej premiérke chce podarovať knihu fotografií, ktorá mu vyšla pred tromi rokmi, a ktorá je plná ľudských tvári. Za rôznymi výrazmi hľadal príbehy. „Aby ste boli dobrým hercom, musíte pochopiť ľudskú dušu,“ hovorí.
Spevák aj dirigent
Spieva v taliančine a francúzštine, zatiaľ odmieta ponuky na nemecké opery. „Ak nechcete byť papagájom a opakovať niečo len foneticky, musíte rozumieť kultúre danej krajiny. Ak chcete získať nové publikum, musíte ich chytiť na najdôležitejšom mieste – pri srdci,“ myslí si.
Cura má aj skúsenosti s dirigovaním, ale zatiaľ nediriguje toľko, koľko by chcel. Chystá sa však, že bude mať viac času na dirigovanie, ak by mu raz „odišiel“ hlas. Smrťou umelca nie je podľa neho, ak ľudia tvrdia, že je horší ako iní, ale ak raz začnú o ňom hovoriť, že je horší, ako býval. „Na svete je toľko rôznych ľudí, že nie je možné uspokojiť každého. Jediné, čo môžete robiť, je niečo začať robiť,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii tento spontánne a uvoľnene sa správajúci umelec.
Dnes je ples
Je dobre, že namiesto starých popových hviezd typu Sandra budú dnes na Krištáľovom plese Slovenského národného divadla spievať súčasné operné superstars Anna Netrebko, José Cura, Erwin Schrott a zatancuje jeden zo svetových top tanečníkov Vladimir Malachov. Ešte lepšie je, že ich honoráre nepôjdu z rozpočtu SND, ale zacvaká ich sponzor.
Áno, lístky sú aj na bratislavské pomery dosť drahé, hviezdni hostia sa objavia iba na pár minút a ich prítomnosť v sezóne, v ktorej opera ponúkla jedinú (!) premiéru, pochopiteľne dráždi.
Malo by sa však diskutovať skôr o tom, načo má vlastne SND organizovať svoj ples a keď už, prečo na ňom neukáže to najlepšie, čo sa dá. Ak chce totiž naozaj „vrátiť Bratislave noblesu, dôstojnosť, ušľachtilosť, vznešenosť, zviditeľniť inteligenciu a dať do centra pozornosti skutočné osobnosti, ktoré dosiahli mimoriadne úspechy“, namiesto lokálneho dídžeja Milana Lieskovského malo pozvať skôr spevákov ako Adriana Kučerová alebo Dalibor Jenis.
Oliver Rehák