Elektrina je zatiaľ v plienkach a budúcnosť leží v pare. Pokúsme sa preniesť na začiatok devätnásteho storočia, do čias, keď nový vynález - parný stroj - v Anglicku odštartoval priemyselnú revolúciu. Objavili sa továrne, parníky a prvé vlaky na parný pohon.
Skrátili sa vzdialenosti, ale aj sprístupnili vzdialené končiny, takže svet sa nezmenšil, naopak. Ľudstvu sa otvoril vzrušujúci priestor vynálezov, dobrodružstva, exotiky. Toľko dejepis. Sci-fi žáner steampunk sa začína tam, kde končí učebnica a nasleduje zábavná špekulácia, čo by bolo, keby. Čo keby sa dejiny odvtedy uberali iným smerom? Čo keby doba a reálie vyzerali trochu inak? Povedzme, viac sexy?
Mechanický počítač
Po svete chodia fanúšikovia steampunku, ktorým sa zunoval moderný svet aj s jeho tenučkým bielym, elegantným iPadom. Kto kedy povedal, že počítače nesmú mať namiesto káblov nemotorné starodávne trubice, monitory z ošúchanej mosadze a guľaté železné klávesy?
Iste, počítače dizajnom odrážajú časy, no majme na pamäti, že aj dejiny techniky píšu víťazi - a dejiny mohli pokojne vyzerať inak. Informatik v 19. storočí nie je až takým nezmyslom, čo dokazuje jeden skutočný príbeh.
Dávno pred elektronickými čipmi rysoval programovateľný počítač na mechanickej báze Angličan Charles Babbage. Tento matematik, vynálezca, inžinier a filozof si všimol, aké množstvo chýb pri rátaní polynomických rovníc spôsobujú ľudia. Plánoval mechanickú kalkulačku, ktorá chybovosť vylúči.
Na papieri ju dokončil v Oxforde v roku 1822 – dva a pol metra vysoký prístroj vážil pätnásť ton a skrýval dvadsaťpäťtisíc súčiastok. Fungoval na mechanický, nie elektrický pohon, a čo je zaujímavé, štruktúrou pripomínal počítače, ako ich poznáme dnes (napríklad mal oddelené uložené dáta a pamäť na výpočet operácií).
Ešte viac ambícií mala analytical machine, ktorú vynašiel neskôr - inštrukcie prijímala na kartičkách s uloženým programom. Prototypy poskladané podľa plánov viac ako sto rokov po Babbageho smrti ukázali, že ľudstvo už vtedy poznalo univerzálne programovateľný počítač.
Iróniou je, že sám vynálezca pre nezhody s vedúcim výskumu a nedostatok peňazí prístroj nikdy nedotiahol do praxe. Svet naň zabudol a až omnoho neskôr prišli počítače, lenže iné, elektronické.
Po roku 1937 a tragickom stroskotaní najväčšej vzducholode Hindenburg upadli
vzducholode do nemilosti. Naďalej však lietajú v žánri steampunk, kde sa dočkali
mnohých zlepšení. Napríklad aj takto môže vyzerať lietadlo poháňané parou
Gentlemani a net
Akousi bibliou žánru steampunk je kniha Analytical machine spisovateľov Williama Gibsona a Brucea Sterlinga. Príbeh ich fascinoval, až sa v knihe vrátili do minulosti a skúšali načrtnúť, čo by bolo, keby. Sme v roku 1855, desaťročia po tom, ako sa vynálezca Babbage nepohádal so šéfom a dokončil svoj počítač.
Ten už sa vyrába masovo a dramaticky mení 19. storočie. Británii vládne kráľovná Viktória, Londýnom premávajú parné bričky - a informačné technológie vrátane obdoby internetu slúžia lordom a gentlemanom vo vestách a klobúkoch.
Anglický výraz steampunk spája storočie pary (steam) a charakter žánru, ktorý má byť nespútaný, alternatívny, podvratný, živelný (punk). Nedajte sa pomýliť punkom, hudobným žánrom sedemdesiatych rokov – hoci dnes existujú kapely s vizážou steampunkerov, tento žáner, podobne jeho predchodca cyberpunk bol pôvodne záležitosťou literatúry a komiksu, nie hudby.
„Steampunk nie je len obdivom k priemyselnej revolúcii a predminulému storočiu,“ hlása jedna z osobností tohto hnutia Jake Slutt. „Ukazuje minulosť takú, akú by sme si ju želali. A to je omnoho lepšie.“ Viktoriánci, rovnako ako my lačneli po televízii, interaktivite a steampunk domýšľa, čo by sa stalo, keby svoje túžby dokázali naplniť.
Pravý steampunkový džentlmen si potrpí na dochvíľnosť a štýlovú
ochrannú masku. Začína sa éra vedy a jej experimentov
Verne a vzducholode
Spojenie sci-fi a retra menom steampunk je zákonite ponuré a zadymené. Jeho kulisami sú rané priemyselné metropoly plné smogu. Zároveň je v ňom veľa romantiky a k jeho „bohom“ patrí vynálezca Nikola Tesla či neskôr Thomas Alva Edison.
Spomeňte si na knihy Julesa Vernea, H. G. Wellesa, Mary Shelley a ďalších predchodcov vedeckej fantastiky a na ilustrácie, kde ľudí obsluhujú roboty, ktoré treba najprv rozkúriť, a na Mesiac lietajú okované schránky s výletníkmi ako na bežnú výpravu na iný, exotický kontinent.
Poznávacím znamením tejto éry, keď ešte vyrábanú energiu bolo možné nahmatať, bývajú turbíny, zložité strojčeky a ozubené kolieska, rôzne robustné mechanizmy a mašiny – predovšetkým vzducholode. Kým dnes sú v kurze ľahké kovy, steampunk holduje leštenej mosadzi, železu, drevu a koženým postrojom.
Spisovatelia Gibson a Sterling steampunk priniesli do povedomia, no rozvíjal sa už predtým z viacerých od seba nezávislých zdrojov. Aj to, aký je populárny, ukazuje, že za ním bude všeobecnejšia ľudská fantázia, nielen výmysel niekoľkých literátov.
Česi a Slováci môžu byť hrdí na animátora Karla Zemana a jeho filmy z päťdesiatych rokov, ktoré sa často citujú medzi priamymi zdrojmi steampunku. Rýdzi steampunk, keď tento termín ešte neexistoval, však priniesol napríklad aj československý film Tajomný hrad v Karpatoch (1981).
Rekvizity a vynálezy výtvarníka Jana Švankmajera sa nápadne ponášajú na steampunkové artefakty vystavované dnes na internete a gróf Teleke z Tölökö v podaní Michala Dočolomanského bol nefalšovaným steampunkovým hrdinom – gentlemanom, dandym a dobrodruhom v jednej osobe.
Nechýbalo veľa a ľudstvo už v storočí pary mohlo poznať počítač. Mohol
vyzerať aj takto - len je otázne, čo mali v 19. storočí za operačný systém
Klobúky a turbíny
Móda nosená v reáli je dôležitou súčasťou steampunku. Zatiaľ čo v kostýme z Pána prsteňov a Harryho Pottera vás nad trinásť rokov zrejme vysmejú, steampunk má kúzlo dospelej originality a alternatívy príbuznej so štýlmi gothic a glamrock. Základ pre mužov vychádza z viktoriánskej módy vyššej vrstvy – príkladom je detektív Sherlock Holmes.
Vítané sú klobúky, vesty a ako doplnky vreckové hodinky či steampunkovo zlepšený monokel. Ďalšou vrstvou sú reálne alebo fiktívne vynálezy spojené s dobrodružstvom v teréne. Napríklad - letecká kožená kukla, rôzne taktické kožené postroje, tajomné prístroje s ciferníkmi, turbíny na chrbát (letecký oblek), neznáme ničivé zbrane z kovu a dreva.
Prípadne, a to sa už blížime k žánru cyberpunk, napodobeniny implantátov, technických zlepšení ľudského tela. Absolútnou klasikou a emblémom žánru sú okrúhle ochranné okuliare s páskou (anglicky goggles a nie náhodou sa popredný steampunkový web volá brassgoggles.co.uk).
Keďže steampunk je určite menej sexistický a prudérny, ako boli reálni viktoriánci v 19. storočí, dobrodružstvo je aj pre dámy. Stačí, ak zlepšia korzety, sukne a slnečníky, alebo uprednostnia odvážne kožené doplnky na holom tele (pirátsky štýl). Ideálna obuv pre obe pohlavia je vysoká šnurovacia, najlepšie po kolená, vhodná pre londýnske strechy, džungľu, púšť aj tajgu. Najlacnejším variantom bývajú obyčajné vojenské kanady.
Predstavte si, že by Londýn počas priemyselnej revolúcie nebrázdili
kone a drožky, ale motocykel na parný pohon
Bez hraníc
Móda á la steampunk nie je iba subkultúrna záležitosť pre pár fanúšikov. Samozrejme, kompletný kostým nie je práve oblečením do kancelárie, no jednotlivé doplnky, napríklad prstene, brošne, hodinky, znesú aj bežnejšie príležitosti, ako je tematická party pre zasvätených.
Najzábavnejšie na steampunku zrejme je, že nemá striktné pravidlá a hranice. V tomto štýle môžete čítať, kresliť, obliekať, hrať počítačové hry alebo aj majstrovať v kôlni čudesné, v krajnom prípade aj fungujúce vynálezy.
Sú utešene neohrabané a na rozdiel od decentných línií dnešných technológií svoju funkciu neskrývajú. Stavajú ju na obdiv. Pravý steampunk síce obchádza digitálno, no mechaniku nasimuluje hrdza a ornamenty, takže dostanete štýlovo vyladený notebook alebo USB kľúč.
Steampunková pištoľ. Všimnite si dizajn na úkor funkčnosti
Domáci majstri
Steampunkom už domáci návrhári poznamenali kadečo. Internetové fóra ponúkajú štýlové telefóny, gramofón povážlivo podobný starému telegrafu, dokonca gitaru alebo steampunkové vozy, autá a motorky. Osemsto libier stojí výlet do domu Brucea Rosenbauma, ktorý svoje sídlo zariadil tak, že pripomína dúpä kapitána Nema.
Majstri si svoje výrobky navzájom chvália vo fórach na internete, s čím súvisí iná dôležitá črta žánru. Každý kúsok je originál. Ručná práca, žiadna sériová výroba. Aj vďaka tomu má steampunk ešte stále nádych alternatívy k spotrebnej kultúre.
Steampunk má aj všetky výhody alternatívnej histórie. Nesníva o tom, čo bude, ani o tom, čo bolo. Jeho podstatou je to, čo mohlo byť. Potrebný je k tomu nadhľad a oná štrbina medzi dejinami a fantáziou, daným a voľným. Napokon, ako žáner v tom nie je jediný. Dnešok už mieša hocičo s kadečím a prináša nové a nové šialené žánre ako sú diesel-punk, atom-punk alebo sci-fi western. Stačí si vybrať.