Sundance Kid bol bandita, kartový podvodník, vykrádač vlakov aj juhoamerických bánk. Väčšiu škodu nenarobil len vďaka tomu, že nerád strieľal na ľudí.
Dnes jeho meno slúži ušľachtilým účelom. Robert Redford vďaka tejto skvelej filmovej postave dostal dosť veľa peňazí.
Väčšinu z nich venoval ekologickým aktivistom, Indiánom a mladým americkým filmárom, ktorí nechceli pracovať pre hollywoodske štúdiá. V roku 1981 pre nich založil festival Sundance, ktorý teraz rozširuje a od budúceho apríla prvýkrát presúva i do Londýna.
Podľa neoficiálnej teórie si chcel Redford pôvodne iba kúpiť lyžiarsky pozemok. V Utahu, lebo tam sa film Butch Cassidy a Sundance Kid nakrúcal, a on mal k nemu sentimentálny vzťah.
Práve toto miesto bolo spomedzi okolitých lyžiarskych stredísk výnimkou, snehu tam bolo máličko.
Tak sa pokúsil prekryť blamáž novým nápadom: do Sundance zavolal filmárov, aby hovorili o tom, ako možno zostať nezávislým a ohradiť sa voči producentom, ktorých po úspechu Hviezdnych vojen a E.T. nezaujímalo nič iné, len peniaze. Mohli prísť aj filmové hviezdy, ale neformálne oblečené.
Londýnsky Sundance nebude taký veľký festival, ale Redford má v pláne organizovať ho každý rok. Budú sa na ňom premietať americké filmy, tak ako v Utahu. Nech Londýnčania vidia, že americký film nemôžu stotožňovať s tým, čo vidia bežne v európskych kinách.
Redford súčasne prichádza ako morálna podpora a žiarivý vzor pre miestnych filmárov. Britské úrady znižujú umelcom štátnu podporu, riaditeľ Sundance by ich mohol presvedčiť, že to nemá zmysel.
Lenže jednu veľkú úlohu má aj samotný Sundance v Utahu. Hollywoodske štúdiá si, samozrejme, všimli, že ľudia majú chuť vidieť aj nezávislé filmy. Aj ony si teda zvykli na Sundance chodiť a lovia tam mladé talenty, ktoré potom v ďalšej fáze priškripnú.
Okrem toho, s nálepkou „Víťaz zo Sundance“ zvyknú pracovať rovnako ako s akýmkoľvek iným komerčným produktom. A už sa nezdá, že by bol tento horský festival taký ukrytý pred biznisom a snobizmom.