V druhej polovici minulého storočia pôsobilo na Slovensku niekoľko významných osobností keramickej tvorby, ktoré posunuli vyjadrovacie možnosti tohto média v oblasti voľnej keramickej plastiky aj dizajnu. Dizajn jedného z nich, Miloša Balgavého (1925 – 1999), je prezentovaný v Kabinete 20. storočia v Slovenskej národnej galérii.
Aj džbán je elegantný
Autor sa venoval predovšetkým keramickému dizajnu, v menšom rozsahu aj voľnej plastike. Ťažiskom jeho tvorby sa stal dizajn úžitkových predmetov, najmä váz, nápojových a stolovacích súprav. Jeho návrhy vynikajú eleganciou, funkčnosťou a invenčnosťou tvaru, ako aj premyslenou prácou s farebnými glazúrami. Do roku 1989 boli vyrábané v limitovaných sériách cez podnik Dielo, takže si našli aj cestu k bežnému konzumentovi.
Výstava v koncepcii kurátorky Dagmar Poláčkovej približuje Balgavého cez diela typické pre jednotlivé vývinové etapy. Vo všetkých návrhoch je prvoradý zámer nájsť esteticky pôsobivý tvar pre funkčný predmet. Autor suverénne používa výraznú farebnosť, ktorá je dôležitou súčasťou výsledného pôsobenia.
V ranom období dominujú organické krivky a objavujú sa nové nápady tvarovania bežnej vázy. Okrem rôznych variácií klasickej formy autor experimentuje so zdvojenými hrdlami, spojenými vázami alebo asymetricky umiestnenými otvormi na kvety. Nové elegantné a dynamické tvary nachádza aj pre džbány.
V ďalšej etape sa sústredí na geometrizáciu foriem a do popredia sa dostáva výrazná farebnosť. Balgavého typické organické aj geometrické tvaroslovie zostáva už v jeho tvorbe trvalo prítomné aj v nasledujúcich desaťročiach. Autor sa cyklicky vracia k niektorým témam a postupom. V popredí zostáva minimalistický tvar v spojení s premyslenými kombináciami farieb.
Funkčné aj estetické
V osemdesiatych rokoch sa prikloní aj k veľkorysým rozmerom váz a mís, takže sa stávajú plnohodnotnou súčasťou zariadenia moderného interiéru ako nielen funkčný, ale aj estetický objekt.
Miloš Balgavý dokázal dať úžitkovej keramike modernú, nadčasovú podobu a zbaviť ju zbytočnej dekoratívnosti často aj dnes prítomnej v bežnej produkcii aj v umeleckom remesle.
Autor: Sabina Jankovičová