Popoludní sa Pred hotelom Miramare Korfu zhromaždil dav zvedavcov, ktorí sa prišli pozrieť, ako si z rúk riaditeľa festivalu Petra Hledíka prevezme cenu pre umelca, ktorý svojou tvorbou vo filme výrazne ovplyvnil myslenie, životný štýl a životné hodnoty svojej generácie. Herečka a čestná predsedníčka festivalu prišla na most, kde osobne pripevnila mosadznú tabuľku so svojím menom, na červenom veteráne značky Škoda Aero. Tento štýlový spôsob, ktorý sa má stať tradíciou aj ďalších ročníkov, otestovala ako vôbec prvá ocenená.
"Cena ma naozaj veľmi blaží, veľmi ma teší a veľmi si ju vážim," priznala novinárom na tlačovej konferencii, ktorá sa konala bezprostredne po udelení ceny. Turzonovová debutovala vo filme ešte ako študentka bratislavskej VŠMU, ale ako povedala, k tomuto druhu umenia mala spočiatku vlažný vzťah. "Ako začínajúca herečka som uznávala predovšetkým prácu v divadle. Až neskôr som zistila, že je to veľmi tvrdá a psychicky veľmi náročná práca," povedala. Priznala sa, že dnes závidí kolegom zo zahraničia, ktorí majú možnosť venovať sa práci vo filme.
Herečka sa preslávila predovšetkým vďaka českým filmom, ako boli Hry lásky šálivé, Božská Ema či Anděl s ďáblem v těle. Na otázku TASR, ako vnímala to, že slovenskí filmári nedokázali využiť jej šarm a talent, odpovedala: "Kedysi som nevnímala rozdiel medzi českým a slovenským filmom. My sme hrávali v Čechách a Česi hrávali na Slovensku, dokonca aj v povstaleckých filmoch." Rozdiely vnímala predovšetkým v práci štábu. Prístup českých filmárov považovala za profesionálnejší. "Ich prístup k hercovi bol pre mňa povzbudzujúci. Vždy som mala pocit, že som o 50 centimetrov vyššia," povedala s úsmevom.
Záver tlačovej konferencie s čerstvou laureátkou ceny Hercova misia sa niesol v duchu kritiky neutešených pomerov slovenskej kinematografie. Turzonovová považuje tento stav za národnú tragédiu. "Po desiatich rokoch od vzniku samostatného štátu je najvyšší čas, aby sme o tom prestali rozprávať a začali niečo naozaj robiť," povedala.