Komorná výstava je metaforou historického Wunderkabinetu naplneného novými obsahmi.
„Kuriozita je nejednoznačný pojem, ktorého obsah je premenlivý podľa fantázie každého z nás," hovorí Naďa Kančevová, kurátorka výstavy Kabinet kuriozít v Slovenskej národnej galérii. A v neposlednom rade je obsah premenlivý aj podľa času a kontextu, v ktorom sa daný artefakt (ale aj nájdený predmet, prírodný výtvor či technický vynález) ocitne.
Dočasný štatút kuriozity
Séria pätnástich karikatúrnych sošiek stredoškolských profesorov zo Spišskej Novej Vsi z konca 30. rokov je pre väčšinu návštevníkov tou „klasickou" kuriozitou, podobne ako posmrtné masky či kýpte rúk Janka Alexyho alebo Jána Mudrocha z dielne neznámeho autora. Takpovediac, obstáli by na výstave kuriozít aj samy osebe.
Proporčný kontrast monumentálnych Leninov a malých charakterových hláv Messerschmidta tu získal aj rozmer vzťahu „večnosti“ a nadčasovosti.
Naďa Kančevová, inšpirovaná renesančnými Wunderkabinetmi, teda súkromným zbierkami najrozmanitejších podivuhodností, sa však rozhodla ísť ďalej, a do kabinetu umiestnila aj viacero „serióznych" diel, ktoré si svoj dočasný štatút kuriozity obhájili vtipným zaradením do príslušných tematických okruhov.
Nadčasové či večne živé
Napríklad osem slávnych Messerschmidtových charakterových hláv tak v časti vyhradenej gigantom a miniatúram sa prezentuje v spoločnosti monumentálnych popartových Leninov Viery Žilinčanovej. Pôvodný proporčný kontrast tu získal aj ďalší rozmer v dokonalej ukážke nadčasovosti a „večnosti". A celý tento gigan〜tickominiatúrny kútik stráži obria hlava Ľudmily Podjavorinskej od Karola Lacka.
„Našou formou prezentácie chceme zdôrazniť metaforickú silu vystavených objektov, hľadať medzi nimi nové väzby, významy a asociácie," hovorí Kančevová. Prednosť pred prezentovaním diel podľa autorov, obdobia vzniku či umeleckého smeru alebo programu dostali rôzne spôsoby ich videnia a interpretovania sveta objektov.
„Celá expozícia je zostavená zo zbierok Slovenskej národnej galérie, v jej depozite som hľadala exponáty, ktorými som napĺňala jednotlivé tematické okruhy," dodáva Naďa Kančevová.
Tie sú podobné tradičnému členeniu Wunderkabinetov, ako sú témy smútočné a morbídne, predmety kultové, zázračné či uzdravujúce, ďalej technické vynálezy, prírodné objekty či zbrane.
Príde aj Aucájder
Na výstave, ktorá potrvá do 27. júla, čoskoro pribudne nová akvizícia SNG, ktorou je inštalácia Aucájder od Otisa Lauberta. S ohľadom na jej charakter a rozmernosť vznikne vedľa kabinetu, na chodbách Vodných kasární, dočasný priestor – kocka, v ktorej bude Laubertovo dielo vystavené. Ide totiž o inštaláciu, kde autor na konce hodvábnych nití, visiacich zo stropu, upevnil takmer päťsto drobných predmetov zo svojho depozitu.
Samostatný priestor je nielen nevyhnutný na vystavenie Aucájdra (po roku 1989 viackrát s úspechom reinštalovaného aj v zahraničí), ale aj symbolizuje istú výlučnosť Otisa Lauberta, ktorého celá tvorba poukazuje na úzke prepojenie so svetom kurióznych objektov.