Vyše 200 exemplárov umeleckých diel Dogonov sústreďuje výstava v opátstve vo francúzskom meste Daoulas, ktorá nemá byť len prehliadkou umenia tohoto kmeňa, ale jednoducho vizitkou ich civilizácie, uvádza denník Le Monde.
Od 30. rokov skúmali, rozoberali, porovnávali, filmovali a vystavovali celé generácie francúzskych etnológov všetko, čo sa týka tajomných mýtov, mravov a umenia Dogonov.
Krajina Dogonov, v ktorej žije asi 200.000 členov tohto záhadného etnika, sa nachádza vo východnej časti Mali a priľahlých oblastiach Burkiny Faso. Prakticky všetky dediny Dogonov s jedinečnou architektúrou sa tiahnu pozdĺž masívneho útesu.
Ojedinelá expozícia v opátstve v meste Daoulas sprítomňuje dejiny prostredníctvom predmetov dogonskej mytológie. Od 30. rokov 20. storočia ju skúmal etnológ Marcel Griaule.
Najkrajšia sála výstavy zahŕňa súbor masiek. Mnohé sa používali len pri rituáloch a zvláštnych príležitostiach, napríklad pri smútočnej slávnosti dama, opakujúcej sa každé dva-tri roky. Masky väčšinou znázorňujú mýtické postavy alebo zvieratá napríklad zajaca, opicu, antilopu a iné.
Výstava Svety Dogonov bude otvorená do 27. októbra.