
Divadlo Rustaveliho z Tbilisi sa zajtra predstaví hrou Williama Shakespeara Hamlet v réžii Roberta Sturua. FOTO - SND
z maďarského Káposváru.
„Práve litovské divadlo patrí k vrcholom festivalu, je toto predstavenie, ktoré s úspechom putuje po Európe. Prináša nové tvorivé postupy, na ktoré naši diváci možno nie sú zvyknutí, a aj preto je dôležitá takáto medzinárodná prehliadka,“ hovorí dramaturg Slovenského národného divadla Peter Pavlac.
EuroThalia je festivalom Európskej divadelnej konvencie (ETC), združujúcej vyše tridsať súborov z 22 štátov, a jeho šiesty ročník, ktorý v Divadle P. O. Hviezdoslava a na Malej scéne Slovenského národného divadla potrvá do nedele, predstavuje spolu jedenásť divadiel z jedenástich krajín. „Výber inscenácií bol komplikovaný, zo širokej ponuky sa nakoniec do záverečného kola dostalo dvadsať predstavení. Samozrejmým kritériom bola kvalita, stavili sme na rôznorodosť a nie na nejakú jednotiacu líniu, sú tu tituly od klasiky po súčasné hry, medzi ktorými nechýba ani rozprávka. Osobitne by som upozornil na Hamleta v podaní gruzínskeho Divadla Rustaveliho, Čakanie na Godota Slovinského národného činoherného divadla či na záverečné predstavenie festivalu, ktorým je krutá nemecká súčasná dráma Divadla Thalia z Hamburgu. Festival iste nemôže byť a ani nie je prierezom európskeho divadla, ale ponúka o ňom určitý obraz.“
Činohra SND je zatiaľ naším jediným zástupcom v Európskej divadelnej konvencii a Slovensko prvou z postkomunistických krajín, ktorá festival organizuje. „Stratégia Európskej divadelnej konvencie smeruje na východ,“ pokračuje Peter Pavlac, „preto aj z jej strany bola snaha usporiadať festival v krajine bývalého východného bloku, čo už pred časom deklarovali aj Milanovi Kňažkovi.“
Ministrov úrad podporil festival sumou 8,5 milióna korún. „Treba zdôrazniť, že to nie sú peniaze pre naše divadlo, ale pre účinkujúce súbory. Samozrejme, to je len doplňujúca časť nákladov, finančný vklad Európskej divadelnej konvencie je vysoký.“ (ba)