Londýn 26. júna (TASR) - Picassov obraz mladej milenky z roku 1932 sa predaj v utorok na aukcii v Londýne za takmer 16 miliónov libier, čo je vyše 24 miliónov eúr, informoval londýnsky aukčný dom Christieďs. Odhadovaná predajná cena bola polovičná.
"Nu au collier" (Akt s náhrdelníkom), ktorý bol jednou z hlavných atrakcií trojdňovej aukcie impresionistického a moderného umenia, kúpil anonymný kupec. Picasso ho dokončil v čase, keď bol po uši zaľúbený do Marie-Therese Waltersovej, a znázorňuje modrookú blondínku, ktorá okrem náhrdelníka nemá oblečené vôbec nič.
Picasso sa s ňou zoznámil v roku 1927, keď mala 17 rokov, údajne ju zastavil na ulici a povedal jej: "Ja som Picasso. My, ty a ja, spolu budeme robiť veľké veci!" Obraz namaľoval o päť rokov.
Hovorkyňa aukčného domu Alexandra Kindermannová uviedla, že "sensuálna forma stvárnenia odráža Picassovu lásku a túžbu po jeho mladej a krásnej múze". Obraz, ktorý nebol od 60. rokov vystavený, predával súkromný európsky zberateľ.