Houston 26. júna (TASR) - Divadelná kariéra Tonyho Curtisa sa sotva začala, keď ho koncom 40. rokov uniesol Hollywood, aby z neho spravil hviezdu strieborného plátna.
Dnes Curtis chytil druhý dych a vo veku 77 rokov sa opäť vracia na dosky, ktoré znamenajú svet. A to priamo do úspešnej komédie Niekto to rád horúce, ktorá mu spolu s Jackom Lemmonom a Marilyn Monroe priniesla v roku 1959 celosvetovú slávu.
Curtis nemusel dlho rozmýšľať, kým prijal ponuku na rolu v novej muzikálovej verzii komédie, ktorá verne sleduje dejovú líniu pôvodného filmu režiséra Billyho Wildera. Ako herec prezradil medzi jednotlivými vystúpeniami v Houstone, účinkovanie v tejto komédii je preňho príležitosťou "byť aktívny a odplatiť sa divákom za to, že mu boli takí verní a tak štedro prejavovali svoju priazeň."
Curtisovi sa okrem dobrého platu nesmierne páči najmä interakcia s jeho hereckými kolegami, takže celá práca na hre preňho znamená viac než splnenie všetkých očakávaní. "Sme veselá kopa a dobre sa spolu nasmejeme," hovorí spokojne Tony.
Vo filmovej verzii komédie Niekto to rád horúce, ktorú Americký filmový inštitút označil za najvtipnejší americký film všetkých čias, hrajú Curtis s Lemmonom hudobníkov prezlečených za ženy, aby utiekli pred chicagským gangstrom Spatsom Colombom a jeho pašeráckym gangom.
V súčasnej divadelnej verzii hrá Curtis úlohu, ktorú pôvodne hral jeho kolega Jack Lemmon - zamilovaného milionára Osgooda Fieldinga III., ktorý sa zaľúbi do pôvabnej Dafné (jedného z prezlečených hudobníkov). Príbeh končí vo chvíli, keď si rozčúlená Dafné stiahne parochňu a beznádejne zaľúbenému Fieldingovi povie, že si ho nemôže vziať, pretože je muž - načo Fielding odpovie: "Nikto nie je dokonalý!"
"Strašne sa mi páči pointa hry. Teraz mám šancu urobiť to naživo," hovorí Curtis so svojím typickým úsmevom, ktorý aj napriek zlovestnému zubu času zostal rovnako šarmantný a odzbrojujúci.
RODENÝ NEWYORČAN
Tony Curtis, vlastným menom Bernard Schwartz, sa narodil v New Yorku v roku 1925 a vyrastal v chudobnej štvrti Bronx. Jeho otec, krajčír, emigroval do USA z Maďarska.
Počas druhej svetovej vojny sa Curtis pridal k námorníctvu a po návrate do New Yorku začal študovať herectvo. V roku 1948 účinkoval v hre Golden Boy (Zlatý chlapec), kde si ho všimol vyhľadávač talentov spoločnosti Universal Studios a ponúkol mu zmluvu.
Cesta k sláve teda bola pre Curtisa - na rozdiel od mnohých iných jeho kolegov - rýchla a bezbolestná. "Niekto ma raz uvidel v hre a dal ma do filmu," opisuje talentovaný komik stručne svoju cestu na strieborné plátno. Od podpísania kontraktu s filmom natočil Curtis vyše 100 filmov, vrátane slávneho Spartaka či Škrtiča z Bostonu.
Kvôli svojej terajšej role sa Curtis učil spievať a tancovať, pretože jeho part je niekedy fyzicky náročný. Napriek tomu sa ani trochu nesťažuje. "Nemám pocit, že pracujem. Ja sa jednoducho len zabávam," charakterizoval svoj postoj k hereckej práci Curtis.
Denník Houston Chronicle najprv zlomyseľne napísal, že Curtis je zreteľne absolútny antitalent na spev či tanec. Dodal však, že sa z neho vykľul sympatický a roztomilý chlapík, ktorý napriek svojmu úctyhodnému veku na javisku stále šantí a vystrája ako malý chlapec.
V jednej z piesní spieva, že "nezbední starci potrebujú nezbedné mladé dievčatá" - s čím sa 77-ročný Curtis osobne stotožňuje.
"Prečo by som s tým mal mať nejaké problémy?" pýta sa všetkých neprajníkov, ktorí si myslia, že starobou končí život. "Čo je zlé na tom, keď si nezbedný starček vyjde s nezbednou mladicou?"
Práca na muzikáli mu však pripomína aj smutnejšie chvíle života. Vyvoláva spomienky na prácu na pôvodnom filme, keď Tony spolupracoval so svojimi dobrými priateľmi Marilyn a Jackom.
"Tie dve milované bytosti sú dnes už preč. Myslím na nich s veľkou láskou a vrúcnosťou. A na Billyho Widera tiež. Boli to dobrí ľudia," vyznal sa Curtis.
Muzikál Niekto to rád horúce ako prvé uviedlo Divadlo pod hviezdami (Theater Under The Stars) v novom 100-miliónovom Hobby centre pre dramatické umenie v texaskom Houstone. Ďalšími zastávkami na gigantickom turné po 28 štátoch USA, ktoré potrvá do mája 2003, sú Atlanta a Kansas City. Hru možno uvedú aj na slávnom Broadwayi.
1 zt juh