Liptovský Mikuláš 27. júna (TASR) - Ucelený pohľad na tvorbu významného slovenského výtvarníka Kolomana Sokola k jeho nadchádzajúcej storočnici sprístupnili dnes v Galérii Petra Michala Bohúňa (GPMB) v Liptovskom Mikuláši. Pozostáva zo 77 exponátov a okrem obrazov zo zbierok GPMB predstavuje aj 48 diel, ktoré K. Sokol daroval budúcemu Centru K. Sokola v L. Mikuláši. Umelec sa týmto počinom symbolicky rozhodol vrátiť do rodného mesta z USA, kde v súčasnosti žije. Pri príležitosti výstavy, ktorá potrvá do 6. októbra, vydala GPMB reprezentačný katalóg.
V liptovskomikulášskej obrazárni sprístupnili dnes aj sprievodnú fotografickú výstavu o K. Sokolovi, ktorej autorom je popredný slovenský fotograf Tibor Huszár (1952). V rokoch 19911996 niekoľkokrát navštívil v USA K. Sokola so zámerom pripraviť reprezentačnú monografiu o jeho diele. Profesionálny záujem postupne prerástol v priateľstvo medzi fotografom a umelcom. Fotografie približujú umelecké a rodinné zázemie K. Sokola. Výstava potrvá do 8. septembra.
Koloman Sokol (1902) sa narodil v Liptovskom Mikuláši. Študoval na súkromnej grafickej škole E. Króna v Košiciach (19211924), súkromne v škole G. Malého v Bratislave, následne na AVU v Prahe. V rokoch 193233 absolvoval študijný pobyt v Paríži. V roku 1937 odišiel do Mexiko City, kde založil grafickú školu. V roku 1942 sa presťahoval do New Yorku. V roku 1946 sa vrátil na Slovensko, kde pôsobil ako pedagóg na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V septembri 1948 odišiel do USA, kde žije a tvorí dodnes.
K. Sokol pre slovenské moderné umenie objavil tak dynamizmus a expresívne pôsobenie grafických techník, ako aj sociálno-kritický a filozoficko-meditatívny prístup. Východiskovým bodom jeho tvorby bola expresionistická grafika, najmä drevorez. Vo svojej tvorbe sleduje konfliktné situácie človeka a spoločnosti, rovnako ako i vnútorné konflikty jedinca. Ako jeden z prvých vniesol do slovenského umenia mestský žáner, problematiku mestského človeka. K. Sokol je predovšetkým brilantný kresliar so schopnosťou vyjadriť svoj zámer redukovanými prostriedkami. Patrí medzi najväčšie osobnosti slovenského umenia 20. storočia, uviedol pre TASR riaditeľ GPMB Karol Maliňák.