Jiří Marek, autor kriminálnych príbehov zo starej Prahy, v roku 1958 vydal knihu príbehov pre deti i dospelých Autopohádky. Členovia skupiny Chinaski spolu s Luciou Bílou, Jiřím Lábusom a ďalšími ich nedávno nahrali na CD spolu s pesničkami. V roku 2009 absolvovali s Autorozprávkami turné.
Recenzia: Autorozprávky
Autopohádky, 83 minút
Scenár: Jan Prušinovský, Břetislav Pojar, Michal Žabka, František Váša, Libor Pixa. Réžia: Jakub Kohák, Břetislav Pojar, Michal Žabka, František Váša, Libor Pixa. Kamera: Jan Šťastný, Ivan Vít. Hudba: Chinaski.
Účinkujú: Ondřej Vetchý, Petr Nárožný, Eva Holubová, Lucie Bílá, Pavel Liška
Premiéra 5. mája 2011
Film vychádza z projektu Chinaski. Skladá sa zo štyroch krátkych animovaných rozprávok, prepojených hraným príbehom spisovateľa Antonína Kužílka, ktorého vydavateľ núti napísať o tom, či majú autá dušu. Neatraktívny, televízne pôsobiaci film s Ondřejom Vetchým, Petrom Nárožným a Evou Holubovou v réžii Jakuba Koháka akoby len zvyšoval dĺžku celku na celovečernú minutáž a na uspokojenie hlavného partnera – českú automobilku.
S Luciou Bílou
Prvý animovaný film O princezné, která se nesmála technikou poloplastickej animácie prezrádza ruku klasika Břetislava Pojara. Prostý príbeh ozvláštňujú najmä výtvarné nápady Pavla Koutského a nenapodobiteľné rozprávanie Pavla Lišku.
Druhý film s názvom Účetní a víla Michala Žabku o lesnej žienke, ktorá ničí šoférov, je síce vytvorený klasickou bábkovou animáciou, ale vyslovene určený dospelým. Narozprávali ho Viktor Preiss a Lucie Bílá.
Najoriginálnejšiu formu má film O rybáři, jeho ženě a zlaté rybce. Výtvarníčka Bára Dlouhá a režisér František Váša skombinovali animáciu reálnych predmetov s plochými papierovými bábkami. Pôsobí dojmom detskej hry, v ktorej sa z kníh stávajú domy, z parkiet cesty a z obrázkových časopisov jazerá. No radosť z nápadov diváka rýchle omrzí a príbeh nezaujme.
Marek nie je Werich
Posledná rozprávka Pan Vincent je v ekologickou agitkou v háve sci-fi a Libor Pixa ju vytvoril digitálnou animáciou. I tu má atraktívnosť prinášať výtvarné riešenie. Svoju úlohu však plní len čiastočne, podobne ako rozprávanie Michala Malátného.
Marek nie je Werich, nenápaditý scenár mu veľmi nepomáha. Spájanie krátkych filmov, animovaných rôznymi technikami a s dominanciou výtvarného riešenia, tiež neprekvapí. Prepojovací hraný film, ktorý mohol Autorozprávky ozvláštniť a stmeliť, svoju úlohu neplní.
Celok s prijateľnou dĺžkou 83 minút bude možno deti občas nudiť, ale rodičia pri troche tolerancie môžu z kina odísť s pocitom príjemne, milo zabitého času. I keď nie sú vyložene automobilistickými maniakmi či zapálenými fanúšikmi Chinaski.