V bratislavskej galérii Medium sú vystavené práce desiatky nominovaných diel na cenu Essl Art Award Cee 2011 vrátane dvoch víťazných.
BRATISLAVA. Víťazmi slovenského kola výtvarnej súťaže Essl Art Award Cee 2011 sa včera večer stali Magdaléna Kuchtová a Milan Vagač.
Obaja získali po 3500 eur a šancu vystavovať v decembri v Essl Múzeu v Klosterneuburgu pri Viedni. Vagač si na slávnostnom vyhodnotení v Bratislave prevzal aj cenu VIG Specials Invitations dotovanú sumou 1000 eur a dostal príležitosť vystavovať v máji 2012 vo Vienna Insurnace Group.
O dvoch víťazoch spomedzi desiatich nominovaných rozhodla medzinárodná porota zostavená z odborníkov tých krajín, v ktorých pôsobí rodinný podnik Esslovcov, zakladateľov súťaže. Porote predsedal profesor René Block.
Včerajšie vyhlásenie laureátov na pôde VŠVU v Bratislave bolo prvým spomedzi ostatných zúčastnených krajín. V nasledujúcich dvoch týždňoch udelia ocenenia a otvoria sprievodné výstavy Essl Art Award Cee 2011 v Maďarsku, Chorvátsku, Slovinsku, ČR, Rumunsku a prvýkrát aj v Bulharsku.
Víťazi, Magdaléna Kuchtová a Milan Vagač počas vyhlásenia výsledkov s Agnes Esslovou.
Ocenené diela
Víťazka Magdaléna Kuchtová (ateliér "IN" Illony Németh, VŠVU) sa prezentovala svojou diplomovou prácou - public artom, pod názvom Lokálny kontext. "Išlo o nalepenie textu "Pozeráš zhora, nevidíš" na zadnú stranu bilboardov pod Bratislavským hradom," predstavuje svoje dielo Kuchtová.
"V diele je viacero rovín čítania - historický pohľad na situáciu medzi Hradom a Vydricou, tým, čo tam kedysi bolo a zbúralo sa. Zároveň to reflektuje pohľad politický, elitársky - smerom zhora nadol a môj osobný pohľad na historické témy, ktorým sa rada venujem. Tiež sa pri tom pozerám vertikálne nadol, do minulosti, ale už nedokážem všetko prečítať cez vrstvy nánosov, vidieť veci tak, aké skutočne boli,"hovorí Kuchtová.
Magdaléna Kuchtová pri svojom diele v priestoroch galérie Medium.
Víťazné dielo Milana Vagača Inside the room (ateliér prof. Daniela Fischera, VŠVU), ktorý si odniesol aj cenu VIG Špeciálne ocenenie, bolo jeho bakalárskou prácou. "Prostredníctvom inštalácie trojice dverí som sa snažil vytvoriť simuláciu bytového priestoru, ktorý je na prvý pohľad veľmi nenápadný a do priestoru galérie príliš nevystupuje. Druhým plánom sú však ilúzie priestorov, ktoré sú umiestnené za týmito dverami. Ide mi o akési zvádzanie diváka a o pracovanie s problémom nazerania sa a dívania sa na umelecké dielo," hovorí Vagač.
Milan Vagač pri svojej inštalácii Inside the room.
Tradične dobrá úroveň
Okrem víťazných prác sú v bratislavskej galérii Medium aj diela ďalších ôsmich finalistov. Sú to výtvarníci Mira Gáberová, Daniela Krajčová, Erika Miklóšová, Ivana Osuská, Csilla Poláková, Ludmila Pohlová, Dávid Demjanovič a Stano Masár.
"Rozhodovanie komisie bolo podstatne ťažšie ako pred dvoma rokmi," zhodnotil popredný český galerista Jiří Švestka, ktorý bol členom poroty. "S rozhodnutím sa samozrejme stotožňujem, ale mal som aj iných favoritov. Napríklad maľba, ktorú predviedla Erika Miklóšová je výborná, ale cenu nedostala, lebo v rámci súťaží ako je táto to má tradičné médium oveľa ťažšie ako nové médiá," povedal pre SME. Essl Art Award má podľa jeho slov na Slovensku už tradične vynikajúcu kvalitu, ktorá svedčí aj o úrovni našich škôl.
Čo je Essl Art Award
Cena Essl Art Award je určená pre začínajúcich umelcov v Bulharsku, Chorvátsku, Rumunsku, na Slovensku, v Slovinsku, Českej republike a Maďarsku. V každom zo siedmich hlavných miest sa v priebehu mája a júna 2011 koná Výstava vybraných kandidátov. Vždy dvaja umelci v každej krajine získajú ocenenie a následne možnosť zúčastniť sa Výstavy Essl Art Award v Essl Múzeu počas decembra. Súťaž, ktorá sa koná v dvojročných intervaloch od roku 2005, založil rakúsky zberateľský pár Anges a Karlheinz Esslovci. Podnikateľská rodina Esslovcov sa angažuje v podpore mladého umenia, od roku 1999 pôsobí aj Essl Museum pri Viedni, ktoré je najväčším súkromným múzeom v Rakúsku s jednou z najvýznamnejších zbierok súčasného umenia v Európe.
Vizualizácie diel nominovaných
Dávid Demjanovič, Good Year Series, inštalácia
Mira Gáberová, 8, video
Daniela Krajčová, Translation of Love, video
Magdaléna Kuchtová, Comma, video
Stano Masár, Contemporary Art 1
Erika Miklóšová, Impermanence Nextwave, maľba
Ivana Osuská, Home glamour
Ľudmila Pohlová, 00-41-20 - 00-41-21, objekt, video
Csilla Poláková, Love confession
Milan Vagač, Inside the room, inštalácia
Autor: jem