Paríž 1. júla (TASR) - Cena afrického umenia na svetovom trhu neustále rastie. Platí to aj o artefaktoch a úžitkových predmetoch kmeňa Baule z Pobrežia Slonoviny, uvádza v dnešnom čísle denník Le Monde.
Umenie etnika Baulov zaznamenáva narastajúci záujem na trhoch s umením, o čom svedčia aj ceny na veľkých medzinárodných aukciách, napríklad v Paríži. Pred dvoma týždňami v aukčnej sieni Christieďs záujemca o sošku sediaceho muža a ženy kmeňa Bauule zaplatil 349.557 eúr, čo je trojnásobne viac, ako sa pôvodne čakalo.
Rezbári a iní umelci väčšinu afrických sôch vyrezali pôvodne pre to, aby pritiahli na seba ochranu nadprirodzených síl. Niektoré predmety mali zvýšiť úspech toho, kto získa dotyčný predmet, iné výrobky mali chrániť pred žiarlivosťou, alebo slúžili na vyvolávanie nadprirodzených síl pred tým, ako sa človek vydal na cestu. Všetky tieto predmety duchovnej povahy boli ukryté pred očami zvedavcov, dokonca aj zabalené v látke.
Umenie v západnom zmysle slova tu neexistuje, povedala konzervatórka umeleckých predmetov, špecializujúca sa na africké umenie, Susan Mullinová-Vogelová. Pracuje v newyorskom Metropolitan Museum. Podľa nej členovia kmeňa Baule dávali mnohým predmetom nadprirodzený a náboženský charakter a neveľmi sa zaujímali o materiálnu stránku daného predmetu.
Etnikum Baulov predstavuje asi milión členov a patria medzi najpočetnejšie kmene na Pobreží Slonoviny. Ich umelecká tvorba odráža koncentráciu pokoja. Popri soškách tvoria súčasť ich umenia aj masky - tanečné, pre pohrebné obrady a rôzne rituály. K umeleckým možno dnes už zaradiť aj užitkové predmety, napríklad stoličky, taburetky, hudobné nástroje, dvere, predmety na odháňanie múch, kuchynské nádoby, palice a iné.
Ceny afrického umenia sa na trhoch s umením v uplynulých piatich rokoch neprestajne zvyšovali, konštatuje denník. Najdrahšie sú sochy. Rekordný bol napríklad predaj sošky, znázorňujúcej napoly človeka a napoly zviera s názvom Žobrajúca opica. Mala ochraňovať dediny pred zlými duchmi. Na aukcii v decembri minulého roku v Paríži sa jej cena zvýšila trojnásobne oproti očakávaniu: zberateľ za ňu zaplatil 564.000 eúr. Soška pochádzala zo slávnej Gaffého zbierky.
Cenové rozpätie predmetov afrického umenia je pomerne široké. Kúpiť si možno sošky "priemernej úrovne" v cene od niekoľko tisíc eúr, poznamenáva denník. Väčšina artefaktov sa však predáva rádove za desaťtisíce eúr, ako napríklad soška ženy s veľkým bruchom na aukcii v Paríži v polovici minulého roku: zberateľ za ňu zaplatil 22.000 eúr.
Ceny masiek Baulov sa za 20 rokov tiež výrazne zvýšili. Napríklad v máji 2000 v New Yorku predali za 165.000 dolárov masku Gbagba zo zbierky Baudoina de Grunne. Cena je 10-krát vyššia, ako by za ňu zberateľ zaplatil začiatkom 80. rokov. Masky Kpanov by sa pred dvoma desaťročiami predali za cenu okolo 45.000 eúr, dnes sa predávajú za 150.000 až 250.000 eúr. Ceny odrážajú krásu, vek a zriedkavý charakter masiek, dodáva Le Monde.