BRATISLAVA. Muž, ktorý sa v hlavnom meste doslova preslávil chodením po Dunaji, zakotvil zatiaľ v bratislavskej Galérii Enter na Zámočníckej ulici. Tam spolu s ďalšími štyrmi mladými umelcami Výtvarnej školy výtvarných umení vystavuje svoju diplomovku.
Vonku na stene upúta jeho veľká fotografia z akcie, keď na ráme z dosiek splavil za dva dni spolu asi 50 kilometrov po hladine rieky.
Videozáznam, na ktorý boli viacerí diváci zvedaví, Tomáš Šoltys z katedry intermédií a multimédií VŠVU neukázal. Chce ho predstaviť až na osobitej výstave. Vraví však, že očakávané video nie je výsledkom diela.
„Finálny výsledok nie je video, ide len o dokumentáciu akcie," vraví Šoltys. „Akcia žije, dá sa s ňou hrať a vzbudzovať ďalšie a ďalšie významy."
Telefón na Dunaji
„Dunaj ma priťahoval a fascinoval už šesť rokov, odkedy som prišiel do Bratislavy," hovorí Šoltys. „Začalo to inštaláciou v roku 2007 na Karloveskom ramene pri Markovi Twainovi, tu je násyp, na ktorý som umiestnil telefónnu búdku a tá zvonila."
Umelec priznáva, že nedávny splav rieky na drevenom ráme, ktorý pod hladinou nebolo vidno, nacvičoval na Morave. „Nevedel som, ako sa na tom udržím," vraví.
Rám, ktorý mal 3 X 2 metre, si vraj špeciálne zostrojil tak, aby to zvládol. „Akurát to unieslo moju váhu."
Jeho „chodenie" po Dunaji, ktoré nakoniec stopla polícia, trvalo dva dni. „Vyrazil som z Vysokej pri Morave, čo je asi 30 kilometrov pred Devínom," hovorí Šoltys. „Druhý deň som šiel z Devína až po Prístavný most, kde ma stopla polícia. Za tých 50 kilometrov som ani raz nepadol do vody a celý čas som stál."
Umelec hovorí, že medializácia aj policajti akcii pomohli. „Už teraz sa vyvíja sama v mysliach pozorovateľov, každý má iné zmýšľanie, významy sa dopĺňajú."
Pohrebný veniec aj Harry Potter
Spolu s mužom z Dunaja v priestoroch galérie vidieť a počuť video Jarmily Mitríkovej, a videoinštaláciu Kataríny Morháčovej.
David Demjanovič zas viacerých zaujal objektmi. Na stenu galérie zavesil „štvornásobný" pohrebný veniec odkazujúci na štyri kruhy jednej z automobilových značiek.
András Cséfalvay v rámci svojej diplomovky siahol po negatívnom hrdinovi z Harryho Pottera lordovi Voldemortovi. Zámerne vraj prácu inštaloval do tmy. Každý, kto si ju chce pozrieť, musí vykročiť, tápať v tme a okrem inštalácií dávať pozor aj na zrážku s iným hľadajúcim divákom.
„Hlavným výstupom je knižka," hovorí Cséfalvay. „Spísal som, čo si myslím, pomenoval veci, ktoré sa nepomenujú."
Čo si myslí Cséfalvay z ateliéru Daniela Fischera a ostatní štyria diplomanti VŠVU sa dá zistiť v priestoroch galérie. Do Enteru možno s týmto cieľom vstúpiť do 30. mája.
Prečítajte si viac o performance
Umelecká performance Tomáša Šoltysa:
FOTO - Berowsky
Diplomovka - András Cséfalvay
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA