Pozrite si prehľad knižných noviniek.
Orhan Pamuk: Múzeum nevinnosti
Slovart, 552 strán
Pamukov román sa odohráva v Istanbule od roku 1975 až po súčasnosť a hovorí o kríze identity jednej triedy. Autor rozpráva príbeh Kemala pochádzajúceho z bohatej rodiny. Je zasnúbený so ženou z rovnakej vrstvy, jeho však priťahuje vzdialená, nižšie postavená príbuzná. Nedopadne to však dobre a Kemal sa rozhodne postaviť múzeum všetkého, čo mu pripomína jeho lásku.
Herta Müller : Dnes by som sa radšej nestretla
Artforum, 172 strán
Predvlaňajšie udelenie Nobelovej ceny za literatúru nemecko-rumunskej autorke Herte Müllerovej bolo dosť veľkým prekvapením. V češtine vyšli dva jej romány až po tomto veľkom úspechu, teraz vychádza aj prvý slovenský preklad. Autorka s mimoriadne bohatým poetickým jazykom sa často svojimi dielami vyjadruje k politickej situácii. Román Dnes by som sa radšej nestretla opisuje cestu mladej ženy električkou na výsluch.
Antologie moderních arabských povídek
SetOut, 167 strán
Literatúra arabských krajín nepatrí u nás medzi najväčšie bestsellery. Až vlna nepokojov v arabskom svete mnohým ľuďom ukázala, aký je rôznorodý. Rôznorodosť nájdete aj v antológii, ktorá predstavuje výber poviedok najmladších arabských autorov. V knihe sú príbehy od mladých spisovateľov z Egypta, Tuniska, Iraku, Libanonu, Líbye, Ománu a Jordánska.
Pavel Kosatík: Česká inteligence
Mladá fronta, 392 strán
Dielo veľmi plodného českého historika už začína trpieť nadprodukciou, jeho najnovšia kniha je však čítaním bez rizika – texty o vyše šesťdesiatich osobnostiach „od Jaroslava Golla po Magora“ vychádzali vyše rok v týždenníku Respekt. Autor píše o ľuďoch, ktorí získali spoločenský vplyv, hoci nedisponovali politickou mocou. Ako tvrdí, dnes je takých ľudí čoraz menej.