
Nekonečný stanový tábor na festivale v Glastonbury. FOTO – TASR/AP
Vystúpenia rockového veterána Roda Stewarta, bývalého lídra The Pink Floyd Rogera Watersa, elektronických Groove Armada a Air uzavreli v nedeľu v noci podľa BBC „najjemnejší ročník v histórii festivalu“ v britskom Glastonbury. Veľký úspech zaznamenali nováčikovia Coldplay, stálice The Charlatans, The Stereophonics, ako aj komik Rolf Harris a futbalové finále.
„Fungovalo to veľmi, veľmi dobre,“ povedal šéf trojdňového festivalu Michael Eavis pre The Times. „Po festivale v roku 2000 som sa obával, že už nikdy nedostanem licenciu. Tohtoročné udalosti boli oveľa miernejšie.“ V nemocnici skončilo „len“ 40 ľudí. Vstupenky na festival hudby boli vypredané dlho pred začiatkom a predĺžený víkend sa odohral bez väčších incidentov, až na ilegálnu rave párty 700 ľudí, ktorých od brán vyhnali.
Prekvapili deitrotskí The White Stripes so svojou najnovšou verziou amerického rock‘n‘rolu. Frontmani Jack a Meg White rozpútali na Pyramid Stage peklo plné ostrých bluesových vokálov a rachotivej hudby.
V sobotu si v jednom čase museli ľudia vyberať zo štyroch headlinerov – medzi rockovými The Stereophonics, elektronickým Orbitalom, hviezdou world music Manu Chaom alebo sólovým vystúpením speváka Roberta Planta.
Nemenej dôležité vystúpenia sa odvíjali na vedľajších pódiách – austrálski The Vines bojovali s nálepkou hudobnej tlače, ktorá ich označila za „novú Nirvanu“. V stane pre nové skupiny zaujali leedski The Music, na Jazz/World Music Stage sa predstavil Rachid Taha – „francúzsko-alžírska odpoveď na Robbieho Williamsa“.
Nechýbali Isaac Hayes, Badly Drawn Boy, Starsailor, ku ktorým sa pridal legendárny Donovan, No Doubt, Ian Brown, Mercury Rev, The Dandy Warhols alebo The Spiritualized a mnoho ďalších.
V úsilí vyhnúť sa rôznym nepríjemnostiam tento rok usporiadatelia nezavolali tvrdé rockové skupiny, pri ktorých vystúpení sa fanúšikovia vydriapu na pódium a potom skáču do davu, nechávajúc sa nosiť na rukách.
Za úspech organizátori považujú, že v priebehu tohto ročníka skončilo v nemocnici len štyridsať ľudí so zlomeninami či astmatickými záchvatmi. V sobotu v noci číslo tohtoročnej účasti vyskočilo na stotisíc.
Polícia oznámila, že kriminalita na festivale bola výrazne nižšia ako po minulé roky. Zmizli veci „len“ za 84-tisíc libier, 169 mobilných telefónov a 326 lístkov. Počas piatich dní policajné zložky zatkli 228 ľudí. Medzi štáb televízie BBC, ktorý práve robil rozhovor s niektorou z hviezd festivalu, vletel v plnej rýchlosti šofér dodávky.
Napriek všetkému sa glastonburský festival niesol v duchu pokoja a lásky. Ľudia spievali s veteránmi hudby, a keď vystupoval Rolf Harris, dav si vyžiadal prídavky aj napriek tomu, že organizátori sľúbili prenos druhého polčasu futbalových majstrovstiev.
Fanúšikovia mohli zápas medzi Brazíliou a Nemeckom sledovať len vďaka tomu, že waleská kapela Super Furry Animals zrušila koncert.
Eavis, guru festivalu, ktorý radšej minulý rok zrušil festival a dal do poriadku bezpečnosť, dúfa, že „budúcnosť je istá a že ďalší ročník uvidí aspoň o dvadsaťtisíc ľudí viac“. Ocenil návštevníkov, ktorí na festival prišli s myšlienkou kreatívnej zábavy ako kedysi. Preliezť triapolmetrový spevnený plot sa podarilo len jednému človeku – smiešne číslo v porovnaní so stotisícovým davom, ktorý do areálu vtrhol pred dvoma rokmi. (dv, peb)