Prvý film Kung Fu Panda slávil úspech aj preto, lebo bol príjemným prekvapením. Pokračovanie je úspechom, lebo nikto nečakal, že pokles kvality bude len taký malý.
To, že ste obézni, nenažratí a hlúpi, ešte neznamená, že nemôžete byť úspešní! Toto nesporne príťažlivé posolstvo v roku 2008 urobilo hit z animovanej komédie štúdií DreamWorks Animation Kung Fu Panda.
Aj recenzenti boli nadšení z vtipnej variácie na klasický príbeh o tom, ako Hlúpy Jano ku šťastiu prišiel, z poučeného využitia bojového žánru, z výtvarnej štylizácie, z animácie i z pôvodného znenia, v ktorom – ak by sa tunajší distributér zmiloval, by sme mohli počuť Jacka Blacka, Dustina Hofmana či Angelinu Jolie.
Film nominovali na Zlatý glóbus i na Oscara a tržby priniesli 632 miliónov dolárov. Čo znamenalo, že pokračovaniu sa nevyhneme.
Fenomén to nie je
Hoci marketing zaberá naplno, z tučného, lenivého a slaboduchého, no dobráckeho pandieho samčeka Po sa nestal fenomén ako Shrek či Doba ľadová. Pozvať publikum na ďalšie stretnutie so starými dobrými známymi pre úspech pokračovania nestačí.
Recenzia: Kung Fu Panda 2
USA 2001, 91 minút
Réžia: Jennifer Yuh
Scenár: Jonathan Aibel, Glenn Berger. Hudba: John Powell, Hans Zimmer
V slovenskom znení účinkujú: Ivan Šándor, Helena Krajčiová, Pavol Plevčík, Dušan Szabo
Premiéra v SR: 2. júna
Tvorcovia sa vydali cestou zvyšovania intenzity: viac akcie, viac bojovníkov, efektnejšie scény, dokonca aj módny stereoskopický efekt 3D.
Prehĺbili aj charakter hlavného hrdinu, nechali ho riešiť problém s identitou, v súčasnom filme módny a zneužívaný rovnako ako 3D. Šikovne vytvorili nepriateľa z naoko pôvabného a jemného páva – ktorý, prirodzene, rieši podobný problém so svojimi rodičmi ako ústredná bojová panda.
Škoda, že scenáristi ani režisérka, 39-ročná debutantka Jennifer Yuh Nelson, nedokázali filmu zabezpečiť aj viac nového príbehu. Samotná zápletka by za dávnejších čias vydala tak na jeden večerníček. Navyše je jej posolstvo sporné: páv Shen sa chce zmocniť vlády nad celou krajinou pomocou vedecko-technického pokroku, čomu naši hrdinovia musia zabrániť.
Van Damma nepočuť
Otrepanosť motívov a celková riedkosť príbehu je zdatne maskovaná zaujímavými výtvarnými riešeniami, kombinujúcimi štylizovanú digitálnu 3D animáciu s ilúziou orientálneho tieňového divadla. Vtipných hlášok padá rovnako veľa ako zlikvidovaných nepriateľov a k slovu sa občas dostane i náznak sebairónie, ktorú však v slovenskom dabingu nepocítime, lebo nezistíme, že napríklad uznávaného, no strachom a beznádejou zlomeného bojovníka Croca nahovoril Jean-Claude Van Damme.
Kung Fu Panda 2 je dobrý akčný bojový film. Do akej miery napĺňa predstavu ideálnej zábavy pre rodiny s malými deťmi, je už iná otázka.
Prvý film Kung Fu Panda slávil úspech aj preto, lebo bol príjemným prekvapením. Pokračovanie je úspechom, lebo nikto nečakal, že pokles kvality bude len taký malý. Ak k tomu prirátame otvorenú záverečnú scénu, musíme priznať, že brána k trojke je otvorená dokorán.