
Legendárny škótsky filmový herec sir Sean Connery, ktorý v Prahe nakrúca film Klub neobyčajných gentlemanov, bude hlavnou hviezdou medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. FOTO - ČTK
KARLOVE VARY - Filmové hviezdy medzinárodného filmového festivalu budú v Karlovych Varoch k Thermalu prichádzať po dlhšom koberci. „Prichádza sa takmer po celej kolonáde, až od rieky, aby tak diváci mali šancu hercov dlhší čas sledovať, ako vznešene kráčajú,“ hovorí riaditeľ festivalu Jiří Bartoška. Ale toto iste nie je najlákavejšia informácia z českého kúpeľného mesta.
Dnes večer úvod 37. medzinárodného festivalu obstará český súťažný titul Rok ďábla, slávnostný záver 13. júla pripadne britsko-americkej novinke Ako na vec s Hughom Grantom v hlavnej úlohe. Tohtoročný festivalový program má pripravených 297 filmov; všetkých osemnásť súťažných diel bude uvedených v medzinárodnej alebo v svetovej premiére.
Najžiarivejšou z ohlasovaných hereckých hviezd je Sean Connery a možno tiež zostane jediným, kto sa tu predstaví iba osobne, teda bez sprievodného filmu. „Ku Conneryho pocte sme síce pripravili snímku Osudové stretnutie, ale ak sa nebude môcť zdržať dlhšie než jediný, záverečný deň, keď prevezme ocenenie za mimoriadny prínos svetovej kinematografie a odovzdá Krištáľový glóbus víťazovi súťaže, potom asi od projekcie jeho filmov upustíme,“ tvrdí Jiří Bartoška.
Michael York sa pripomenie v Kabarete, americký režisér John Boorman filmom Vyslobodenie, francúzsky herec a režisér Jean-Marc Barr, ktorý predsedá hlavnej porote, uvedie svoju trilógiu o podobách slobody, lásky a sexu. Maďarská režisérska hviezda István Szabó príde s filmom Na miskách váh, herec Ben Chaplin ponúkne aktuálnu snímku Nevesta cez internet, kde hrá s Nicole Kidmanovou, a izraelský režisér Amos Gitai priviezol rovno z festivalu v Cannes film Kedma. V posledných dňoch prisľúbil účasť napríklad aj škótsky herec Brian Cox. Ten príde prezentovať film L.I.E, v ktorom stelesnil hlavnú úlohu.
Témy filmov karlovarskej súťaže vraj nebudú na divákov pôsobiť tak depresívne ako v minulých rokoch, čo však umelecká riaditeľka prestížnej prehliadky Eva Zaoralová považuje za náhodu. „Ide skôr o súhru okolností, že sa nám dostali do rúk snímky, ktorých námet na diváka nepôsobí tak depresívne. Ale nemôžem to povedať o všetkých. Napríklad kanadský film je veľmi depresívny a tiež kórejský zástupca v súťaži nie je optimistický.“ Prečo je to tak? Podľa Evy Zaoralovej svet a pocity ľudí v ňom nie sú ružové. Dramatické a niekedy veľmi tragické témy sú však lepšie spracovateľné, než komédie. Aj tak sa v súťaži tento rok objavia komediálne ladené diela, napríklad z Francúzska. „Diváci uvidia tiež filmy, ktorým nechýba nádej a pozitívny prístup k životu,“ povedala Zaoralová. (jk, čtk)