
Tom Wilkinson a Sissy Spaceková. FOTO - CONTINENTAL FILM
Deň ako každý iný. Doktor Matt Fowler (Tom Wilkinson) rybárči na kraji svojho malého mestečka na pobreží nádherného amerického štátu Maine. Trpezlivo loví homáre. Jeho manželka Ruth trpezlivo nacvičuje so školským speváckym zborom. Popoludní doma varí, stretávajú sa so spriatelenými rodinami. Pekný a príjemný život, ubezpečujú sa navzájom. Len bez vášnivej radosti. Rozhovory občas uviaznu na banálnej vete.
Dvadsaťjedenročný syn Frank, ktorý trávi prázdniny u rodičov, je zamilovaný do rozvedenej krásky s dvoma deťmi, jeho matka tým nie je nadšená. Chvíľu to vyzerá na letný príbeh lásky, ale romancu pretne zúrivý exmanžel. Vtrhne do svojho bývalého domu a Franka jednoducho zastrelí. Až teraz sa začne príbeh, ktorý nečakáme. Je to príbeh o láske, ale nie je to príbeh vášne a žiarlivosti.
Tento film, režijný debut herca Todda Fielda, nemá totiž nič spoločné s rafinovanými thrillermi, v ktorých sa z milého suseda vykľuje šialený vrah a hrdina na konci zistí, že to celé bolo sprisahanie jeho neznámeho dvojčaťa. Todd Field nie je kúzelník, čo kedykoľvek, keď sa mu to hodí, prevráti rukavicu z vonkajšej strany na vnútornú alebo naopak. Je to tichý rozprávač, ktorý vás vedie za ruku známymi miestnosťami, ale aj tak vždy smerom k dverám, za ktorými je prekvapenie. Aj keď sú to dvere, ktoré by sme mohli nájsť aj sami, lebo sú zakódované v hlavných postavách.
Už dávno sa nezjavil film, ktorý by tak dôkladne a starostlivo sledoval psychologické stopy, čo vedú k situácii v spálni. Je to situácia, ktorú poznajú tí, čo lovia homáre. Len čo homáre ležia ulovené v koši, začínajú sa navzájom masakrovať. Chytenými homármi sú vo svojej spálni aj Frankovi rodičia Matt a Ruth, zapečatení v bolesti sa navzájom trhajú na kusy. A uväznení vo svojom živote, ktorý sa nezdal byť väzením, kým v ňom býval spolu s nimi aj Frank. Keby Matt neviedol Franka k takej ľahkomyseľnosti v medziľudských vzťahoch alebo keby jeho matka nebola taká uzavretá a chladná - potom by Frank bol schopný hlbšieho vzťahu a nikdy by sa nestalo to, čo sa stalo. Mučia sa zbraňami, „čo by bolo, keby“.
Žiari tu skvelá Sissy Spaceková, s nádychom neamerickej, stredoeurópskej tragiky na súmernej tvári. Britský herec Tom Wilkinson, dovtedy nie veľmi známy, bol za tento film rovnako ako Sissy Spaceková nominovaný na Oscara. Keďže vraždu ich syna Franka nikto nevidel, obhajoba dosiahne svoje a súd rozhodne, že šlo len o neúmyselné zabitie. Vraha pustia na podmienku a ďalší súd bude bohviekedy. Matt sa vrhne do svojej práce, Ruth sa uzavrie v dome a snažia sa žiť s touto absurdnou nespravodlivosťou.
Todd Field virtuózne odvíja ťažké klbko pomsty - lebo V spálni je okrem iného príbeh pomsty - bez melodramatických zastávok, len s presne mierenými náznakmi. Môžeme tušiť, čo príde, ale nič viac.
Titul V spálni naznačuje dráždivé súvislosti. Je to však manželská spálňa, spálňa obťažkaná tichom a odcudzením. V manželstve, ktoré vyzerá tak harmonicky, prebieha najintenzívnejšia komunikácia pri televízore. Po Frankovej smrti Ruth už len sama meravo, mlčky civí na obrazovku.
Film bol nominovaný na Oscara a Zlatý glóbus ako najlepší film. Stál dokopy skromné dva milióny dolárov a patrí k filmom, ktoré tento rok ponúkli najvážnejšie, najautentickejšie reflexie lásky a smrti. Také filmy väčšinou nedostávajú Oscara, ale bývajú nominované. Ešte nás ich v najbližších dňoch v našich kinách zopár čaká.
Debutujúci režisér Todd Field vydal k premiére vyhlásenie. V ňom sa klania Andremu Dubusovi, ktorého dielom sa pri písaní scenára nechal inšpirovať, a tvrdí, že ako jeden z mála vedel písať o láske. Ešte nie stratenej, len spejúcej k zániku. „Naposledy sme s Dubusom hovorili v roku 1999 - v deň, keď som mal narodeniny a Dubus zomrel,“ píše novinárom v oficiálnych materiáloch. Takéto vyhlásenia režiséri pri uvádzaní svojich filmov nerobia takmer nikdy.