Dolný Kubín 4. júla (TASR) - Výstavu pod názvom Strih na krajinu, ktorá predstavuje výsledky vlaňajšieho oravského 4. ročníka sympózia umelcov, teoretikov umenia a filozofov, sprístupnili dnes v Oravskej galérii (OG) v Dolnom Kubíne.
Oravského stretnutia výtvarníkov sa zúčastnilo štrnásť autorov zo Slovenska, ktorí sa venovali zachyteniu atmosféry krajiny, ako miesta stretávania sa minulosti s prítomnosťou. Na obrazoch, ktoré sú doplnené umeleckými textami, dominujú nielen oravská príroda, ale aj architektonické skvosty slovensko-poľského pohraničia. V dolnokubínskej obrazárni sprístupnili dnes aj súbornú výstavu vyše 60 obrazov a sôch vyprofilovanej maliarskej osobnosti Laca Terena (1960). Teren bol jednou z kmeňových postáv voľného bratislavského zoskupenia výtvarníkov, ktorí sa v druhej polovici 80. rokov prihlásili k postmoderne a neoexpresionistickým tendenciám maľbou veľkých formátov
Autor uplatňuje v tvorbe okrem maľby aj objekty a kresbu. V súčasnosti sa vrátil k reinterpretácii predchádzajúcej ikonografie svojich malieb, hlavne k ľudskej figúre s presne definovanými atribútmi. L. Teren sa narodil 11.6.1960 v Bratislave. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave 1979-1985 reštaurátorstvo. V odbore sa naučil majstrovským technikám i úcte k umeleckému výkonu iných. Teren prejavuje v tvorbe svoju povahu i charakter. Vďaka svojmu talentu a vitalite sa nepotreboval opierať o vzory. Jeho prácu charakterizuje odvaha, s akou zľahčuje nedotknuteľné témy a nápaditosť, fabuluje dynamické momentky príbehov absurdného sveta. Je rytierom Řádu Zelené Berušky. Žije a pracuje v Bratislave, povedala pre TASR riaditeľka OG Eva Ľuptáková.
Obidve dnes sprístupnené výstavy v OG potrvajú do 8. septembra.