Cena Oskára Čepana 2011 pre mladých výtvarníkov pozná mená štyroch finalistov.
O prestížnu Cenu Oskára Čepana 2011 pre výtvarníkov do 35 rokov sa budú uchádzať finalisti – Katarína Poliačiková, Tomáš Rafa, Kassaboys (Radovan Čerevka, Tomáš Makara, Peter Vrábeľ) a Ján Šipöcz.
Umelci vytvoria na základe nominácie nové dielo na výstavu finalistov, ktorá bude sprístupnená 20. októbra 2011 v bratislavskej Galérii Cvernovka. Vernisáži bude predchádzať vyhlásenie víťaza ceny.
Jej súčasťou je rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena a samostatná výstava v Slovenskej národnej galérii. Finalistov vybrala spomedzi 50 uchádzačov porota v zložení: Edit Andráš (HU), Fedor Blaščák (SK), Ondřej Chrobák (CZ), Maja Fowkes & Reuben Fowkes (GB, CRO) a Gábor Hushegyi (SK). Minulý rok zvíťazila Petra Feriancová.
Čo je Cena Oskára Čepana
Projekt Cena Oskára Čepana bol na Slovensku založený v roku 1996, z iniciatívy Wendy W. Luers, zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society. Od roku 2001 je súťaž známa pod aktuálnym názvom Cena Oskára Čepana, ktorý odkazuje k menu slovenského teoretika umenia Oskára Čepana (1925 – 1992). Od roku 2001 je organizátorom projektu Nadácia – Centrum súčasného umenia. Od roku 2002 je Cena súčasťou medzinárodného networku príbuzných súťaží, organizovaných v Strednej – a Východnej Európe YVAA – Young Visual Artists Awards. V minulých ročníkoch súťaže zvíťazili - Petra Feriancová, András Cséfalvay, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Michal Moravčík a ďalší.
Vizualizácia z diel finalistov a komentáre z rozhodnutia poroty:
Kassaboys
(Radovan Čerevka – 1980, Tomáš Makara – 1982, Peter Vrábeľ – 1982)
"V Košiciach pôsobiaca trojica mladých umelcov vzdoruje odstredivým tendenciám v rámci slovenskej umeleckej prevádzky, rozvíjajúc iróniu a satiru, ktoré aplikujú v rámci výsmechu samoľúbosti a frazeológie umeleckého sveta. Na väčšinu komisie zapôsobila kombinácia inteligencie a rebelantstva, prítomná v ich práci s národnými symbolmi a použitie uniforiem k vytvoreniu hierarchií vo svete umenia."
Katarína Poliačiková (1982)
"Hĺbavé a vizuálne pôsobivé inštalácie Kataríny Poliačikovej, absolventky VŠVU v Bratislave, silno zapôsobili na členov komisie. Jej umelecký výskum rodinnej histórie pojednáva o plynutí času a jedinečnosti zažitej skúsenosti, ktoré pretavuje do sochárskych inštalácií, s veľavravným odkazom na významné osobnosti z dejín umenia."
Tomáš Rafa (1979)
"Filmy Tomáša Rafu mapujú nabité teritórium medzi súčasným umením, princípmi dokumentu a politickým aktivizmom, nedávno vyhodnocujúc napríklad boj medzi pravicovými extrémistami a antifašistickými demonštrantami vo verejnom priestore východoeurópskych miest. Komisia ocenila výstižnosť, nasadenie a výrazný rukopis autorovej filmovej tvorby."
Ján Šipöcz (1983)
"Šipöczove fotografické postupy sú pevne ukotvené v metodológiách konceptuálneho umenia. Pracuje okrem iného s vyradenými tlačami z bežného fotolabu, uprednostňujúc fyzický zásah do materiálu v podobe strihania a prerámovania. Komisiu oslovila jeho séria vystrihovaných portrétov a to najmä svojou ľahkosťou a dematerializovanou estetikou."
Autor: kul