Otík z vesničky aj oscarový scenárista idú na festival Artfilm do Trenčína a Trenčianskych Teplíc. Začína sa dnes.
Dnes by mal byť v Trenčíne Emir Kusturica, na Artfilm Feste mu chcú odovzdať ocenenie Zlatá kamera. Ak Emir naozaj príde, bude to veľká udalosť, keďže je už trochu známy svojou nespoľahlivosťou a tým, že svoj súkromný program dokáže uprednostniť pred programom, ktorý mu dohodne agent.
Zajtra sa na festivale premietne Dom obesenca. Kusturica začínal s filmami, v ktorých sa dali objaviť jeho osobné spomienky. V tomto hovorí o obchode s deťmi, hoci túto tému dovtedy nepoznal. „Poetickosť a magickosť tohto filmu možno považovať za obranu proti niečomu, čomu Kusturica celkom nerozumel,“ hovorí odborníčka na balkánsky film Jana Dudková. „K extrémom utekal vždy, keď sa v takom prostredí ocitol. Platilo to o Amerike i o Srbsku, kde sa dodnes považuje tak trochu za votrelca.“
Kusturica dnes žije v horskej dedinke Drvengrad. Založil v nej špeciálny filmový festival, ktorý raz otváral obradným pochovaním Brucea Willisa. Na Artfilme povedie master class.
To nik čítať nebude
„Je veterný deň. Malé lipky v centre Skuhrovíc sa kolíšu z jednej strany na druhú a uvoľnená plechová tabuľka s nápisom Kancelária JRD pri každom závane zaduní.“ Námet k filmu Vesničko má středisková si Zdeněk Svěrák mohol dovoliť písať takto rozvláčne a bezobsažne. Napísal ho len preto, že mu raz na Barrandove omylom vyplatili dvakrát honorár – a aby nebol v zmluvách neporiadok, poprosili ho, aby rýchlo napísal ešte jeden námet. Vraj že to nikto čítať nebude.
Zajtra bude na Artfilme okrem Svěráka aj maďarský herec János Bán. Dodnes je populárna jeho úloha Otíka, ktorý mal rád rožky. To vďaka tomu, že náhradný námet predsa len čítal Jiří Menzel a prinútil Svěráka, aby o Vesničke napísal celý scenár.
Dohodnutý Oscar
Francúzsky scenárista Jean–Claude Carriere má zvláštnu schopnosť využiť čas, strhujúco písať o antickom umení aj o fyzike, cestovať po po Indii aj Československu, kamarátiť sa s dalajlámom i Milošom Formanom.
Jeho artfilmová retrospektíva sa začína zajtra filmom Skrytý pôvab buržoázie, ktorý napísal s Luisom Buňuelom.
V roku 1973 prišli za Buňuelom mexickí novinári a spýtala sa, či si myslí, že za tento film dostane cudzojazyčného Oscara. Dostali odpoveď: „Áno, Američania mi ho za dvadsaťpäť tisíc dolárov sľúbili.“ Bol z toho škandál, ale ako neskôr Buňuel povedal, na Američanov sa dá spoľahnúť. A tak do Trenčína prichádza scenárista, ktorý napísal dva oscarové filmy, Skrytý pôvab buržoázie a Plechový bubienok.