Francúzski filmári už napísali sedemnásť scenárov o sexuálnej afére vplyvného politika v newyorskom hoteli.
„Ešte by som chcel vedieť, či budem potrebovať advokáta.“ „To si budete musieť rozhodnúť sám.“ V USA včera zverejnili prepis rozhovoru medzi políciou a francúzskym politikom Dominiquom Straussom–Kahnom, keď ho v máji zatýkali a obvinili zo sexuálneho násilia v newyorskom hoteli Sofitel.
Filmári to ešte rýchlo môžu zakomponovať do svojich scenárov, ktoré začali písať ozaj promptne, možno už aj v deň, keď aféra vznikla. Lebo na francúzsky autorský zväz ich už dorazilo sedemnásť, napísala agentúra AFP.
Príťažlivosť témy je už viacmenej otestovaná. Francúzi sa práve tešili, že vďaka festivalu v Cannes sú na prvých stránkach svetových médií a potom ich zamrzelo, že ešte viac sa o nich hovorilo v súvislosti s newyorskou aférou. Strauss–Kahn bol riaditeľom Medzinárodného menového fondu a pravdepodobný kandidát francúzskej ľavice na prezidenta. Vidieť ho pred súdom v putách bolo zaujímavejšie ako filmy vo festivalovom programe.
Nová Filadelfia
Rýchlo načrtnutým scenárom prospelo, že americké médiá veľa vecí z prípadu zverejnili, aj keď sa ešte vina StraussaKahna pred súdom nepotvrdila a niektoré informácie vraj dokonca polícii aj unikli (napríklad výsledky DNA zo vzorky na šatách hotelovej chyžnej).
Francúzske noviny ako prvé pripomenuli vysoký životný štandard DSK, jeho „slabosť pre ženy“ a jeho strach, že to raz niekto v predvolebnom boji na neho vytiahne. Takže by sa dala nakrútiť psychologická dráma o vplyvnom mužovi, ktorého zničili vlastné slabosti.
Keby to vzali z pohľadu žalujúcej mladej ženy, mohol by to byť film o chudobnej černoške a o tom, ako napriek zjavnej spoločenskej nevýhode bojuje o svoju dôstojnosť.
A potom je tu ešte jej advokát. Kenneth Thompson sa dlho pohyboval pri americkej vláde a bol poverený bojovať proti organizovanému zločinu, dnes zastupuje najchudobnejších a najbezmocnejších občanov. S ním by do kinematografie vstúpila pozmenená verzia černošského advokáta z drámy Filadelfia.
Z americkej justície
No sú aj takí francúzski filmári, ktorí si nie sú projektom o DSK istí. O súčasnej politike si už nakrúcať zvykli, toto je však aj príbeh z americkej justície. Denník Le Figaro citoval názor režiséra Xaviera Durringera (na festivale v Cannes mal práve premiéru jeho film Dobytie o prezidentovi Sarkozym), ten si myslí, že v takomto štádiu procesu by bol film o DSK nemorálny.
A nevie si vraj predstaviť väčšiu karikatúru ako príbeh, kde na jednej strane stojí chudobná žena, moslimka a vdova, a na druhej boháč, ženatý vplyvný muž a žid.
Jeho kolega Patrice Leconte považuje úvahy o takomto filme za „hnusné“ a so zjavnou iróniou hovorí, že zachrániť by ho mohlo hádam len to, keby v úlohe Dominiqua StraussaKahna hral Gérard Depardieu. Pretože „on vie zahrať všetko“.