Moskva 8. júla (TASR) - V pozadí ruského barytónu môžete rozoznať spevavé tóny hollywoodskej herečky. Zdá sa, že obraz má nesprávnu veľkosť pre obrazovku. A je isté, že obraz by nemal mať zelenavý odtieň?
Dostali ste, za čo ste zaplatili, pane, hovorí predajca stánku.
Na ruskom prekvitajúcom ilegálnom trhu sú najnovšie filmy, skladby a hry všetky na predaj iba niekoľko dní po ich uvedení a všetky za veľmi nízke ceny. Ale bez záruky kvality.
"Spider man", "Hviezdne vojny: Klonovaní útočia" a každý ďalší hollywoodsky trhák sa ponúkajú na predaj ako videá a DVD na rohoch ulíc i v staniciach metra po celej Moskve spolu s pirátskymi CD a kazetami, obchodným softvérom a počítačovými hrami. Na moskovskom rozľahlom trhu Gorbuška možno objaviť pirátsky tovar spolu s originálmi, ktoré majú riadnu licenciu.
Pirátstvo na poli autorských práv je v Rusku nekontrolovateľné, spoločensky akceptovateľné a často ho vedú vysoko organizované zločinecké syndikáty. "Nemôžem si spomenúť na nijakú ďalšiu trestnú činnosť, ktorej produkt by bol otvorene k dispozícii na trhu v centre mesta bez toho, že by úrady s tým nič neurobili," uviedol John Kennedy, prezident spoločnosti Universal Music International počas návštevy Moskvy.
Rusko je jednou z 15 krajín, ktoré sú na americkom Zozname bdelosti roku 2002. Štáty na tomto zozname majú veľké problémy s ochranou intelektuálnych práv. Americká nátlaková skupina Medzinárodné združenie intelektuálneho vlastníctva (IIPA) odhaduje, že celkové obchodné straty v Rusku z predaja pirátskych nosičov v roku 2001 dosiahli 849 miliónov amerických dolárov, čo je nárast z úrovne 637 miliónov z roku 2000.
Okrem obchodných strát je to aj nedostatok zákonov na zastavenie porušovania autorských práv, čo je hlavnou prekážkou snahy Ruska stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Rusko dúfa, že sa tak stane už budúci rok po desiatich rokoch rokovaní.
Podľa správy IIPA z roku 2002 pirátstvo v Rusku predstavuje v hudobnom priemysle 64 percent, 80 percent vo filmovom, 83 percent z obchodného softvéru a 90 percent zo zábavného softvéru. Dôvod rozmáhajúceho sa pirátstva je kultúrny ako aj právny. V krajine, kde je priemerná mzda približne 100 amerických dolárov mesačne a západný tovar je vysoko žiadaný, je cenový rozdiel medzi originálnymi a pirátskymi verziami dôležitým faktorom. "Keď som povedal mojím deťom, že som hľadal video v obchode, povedali mi, že som blázon.
"Načo platiť všetky tie peniaze, keď si hocikto iný bude kupovať kópie?," hovorí Marina, univerzitná profesorka v Moskve. Pirátske videá stoja od 180 do 200 rubľov (5,75-6,39 USD), čo je približne jedna tretina ceny novo uvedeného originálu. Príchod DVD teraz znamená, že nekvalitne zobrazenie skákajúci obraz, tiene na obrazovke sa stáva menším problémom, keďže z originálu môžu byť urobené perfektné kópie. A niektoré pirátske nahrávky sa už zaobídu bez zlého, monotónneho dabingu, ktorý bol doteraz pre ilegálne kópie typický.
IIPA tvrdí, že v Rusku objem pirátstva optických médií hudobné CD, videohry, video CD (VCD) a DVD pokračoval v raste aj v roku 2001. Čiastočne je to výsledok produkcie tovární, ktorá prichádza zo susednej bývalej sovietskej Ukrajiny, zatiaľ čo Rusko sa pokúša podnikať radikálne opatrenia voči tomuto priemyslu pod tlakom USA.
Predstavitelia z oblasti autorských práv tvrdia, že najväčšou slabosťou Ruska vo vojne proti pirátstvu je jeho značne bezzubá legislatíva, nedostatočne ochraňujúca intelektuálne vlastníctvo, ako i neschopnosť uplatňovať existujúce zákony.
"Ruské zákony na ochranu intelektuálneho vlastníctva sú slabé, chýbajú im dôrazné trestné sankcie a uplatňujú sa nedostatočne," tvrdí Kennedy. "Štát musí podniknúť aktívne kroky, vytvoriť zákony a dozerať na ich uplatňovanie," dodáva predstaviteľ spoločnosti Microsoft Jevgenij Danilov.
Podľa IIPA si vstup Ruska do WTO do roku 2003 bude nutne vyžadovať veľký legislatívny pokrok, v rámci ktorého bude krajina musieť sprísniť protipirátske zákony. "Najdôležitejším problémom v Rusku je nedostatok odstrašovania v trestnoprávnom systéme, nízke tresty a súčasne iba malý počet trestov odňatia slobody za pirátstvo," uvádza sa v správe IIPA.
Predseda Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI) Jason Berman nedávno v Moskve povedal, že zmeny v zákonoch o intelektuálnom vlastníctve sú pre Rusko dôležité, aby dokázalo svetu, že problém pirátstva skutočne rieši.
IFPI, ktorá pracuje v oblasti boja proti hudobnému pirátstvu, odhaduje, že dve z troch nahrávok v Rusku sú pirátskymi kópiami. "Veríme, že Rusko to myslí so vstupom do WTO vážne. Aby však splnilo záväzky pre členstvo, musí urobiť zmeny vo svojich zákonoch a spôsoboch, akými sa uplatňujú," dodal Berman.
Kennedy pripomína policajné dôkazy, ktoré ukazujú, že väčšina tých, ktorí sa v Rusku podieľajú na porušovaní autorských práv, patria k organizovaným zločineckým skupinám so spojeniami k širokému spektru trestnej činnosti - od prania špinavých peňazí cez pornografiu a prostitúciu až po terorizmus. Tieto skupiny sú vysoko organizované a dobre financované.
Zdá sa teda, že tu musí dôjsť k veľkej zmene v postojoch k porušovaniu autorských práv zo strany verejnosti i štátnych orgánov, ak by sa to malo zmeniť k lepšiemu.
Medzitým je to stále len obchod ako zvyčajne. Vlastníčka jedného stánku v Moskve zákazníkovi radí, aby si nekupoval video nového filmu Crossroads s Britney Spearsovou. "Kvalita tohto nosiča nie je veľmi dobrá," hovorí predavačka a dodáva: "Ale budúci týždeň ich budeme mať viac."