Režisér Robert Zemeckis tento príbeh vyrozprával formou, ktorá sa inšpirovala komiksom - výsledkom je nielen šesť Oscarov z trinástich nominácií, ale najmä film, ktorý si ťažko odmyslieť od deväťdesiatych rokov minulého storočia.
Pre Američanov môže mať Forrest Gump podobný význam ako pre Čechov všadeprítomný génius Jára da Cimrman. Dramaticky sa líšia mierou IQ, no obaja sú príkladom obyčajného človeka s neobyčajným osudom, ktorý dokázal byť všade tam, kde sa lámu dejiny.
Konkrétne, Gump toho za tri desaťročia stihol viac ako iní za tri životy – prešiel peklom vo Vietname, inšpiroval svetový boom džogingu aj Elvisa Presleyho, stretol množstvo slávnych osobností, medzi nimi Johna Lennona a prezidenta Kennedyho, ktorí obaja – určite len čudnou náhodou – onedlho padli strelou atentátnika.
Necelé dve a pol hodiny filmu nenudia ani minútu. Zemeckis americké dejiny predstavil v rýchlom slede, s trochou podvratného humoru a možno aj pátosu. O mnoho rokov neskôr použil scenárista Eric Roth podobný postup s ďalším slávnym režisérom, Davidom Fincherom. To, čo fungovalo v roku 1994, však pri filme Podivuhodný prípad Benjamina Buttona prinieslo menej presvedčivý výsledok, a tak stále platí, že Forrest Gump zostáva neprekonaný.
Určite sú lepšie a vierohodnejšie ukazovatele kvality ako rôzne rebríčky, no ratingy, ktoré v nich dosahuje Forrest Gump, už nemožno ignorovať. Príkladom je Česko-slovenská filmová databáza. Tu je druhým najlepším filmom a zároveň najobľúbenejším filmom s hodnotením deväťdesiatpäť percent!
piatok 1 júla, 20.00 (Nova)