Virginia Smithová: Dějiny čistoty a osobní hygieny
Academia
V posledných desaťročiach ovládli myseľ Európanov „hygienické ideály“ importované zo Spojených štátov. Hygiena a kozmetika sa stali atribútom globalizácie a významným ekonomickým faktorom. Súčasne sa však objavujú prvé náznaky odmietnutia tohto trendu, vymykajúceho sa ľudskej prirodzenosti a vo svojich dôsledkoch nebezpečne ohrozujúcich prírodu.
Tomáš Štrauss: O myslení a nemyslení
Kalligram
„Myslenie zostane myslením, akousi teóriou, a obraznosť zasa sférou činu, praxou,“ uvádza teoretik umenia Tomáš Štrauss svoju esej Jedenásť téz o podstate myslenia. Inšpirovala ho k nej ponuka zo Slovenskej akadémie vied vyjadriť sa k problematike vzájomného ovplyvňovania literatúry a výtvarného umenia, presnejšie, význam nových podôb urýchlenej a skratkovitej komunikácie danej internetom či mobilom. Svoje odmietavé stanovisko neskôr rozvinul do tejto eseje, ku ktorej pripojil v knihe ďalšie texty dotýkajúce sa aktuálnych spoločenských tém. Osobitné miesto v nich patrí Košiciam a s nimi spojenými avantgardnými umeleckými tendenciami v prvej polovici minulého storočia.
Alexandra Jarošová, Klára Buzássyová a kol.: Slovník súčasného slovenského jazyka (H - L)
Veda
Druhý, vyše tisícstarnový zväzok projektu (úvodný vyšiel pred štyrmi rokmi) ponúka informácie o vyše 25-tisíc heslových slovách. Vedecké dielo, na ktorého vzniku sa podieľali desaitky odborníkov, obsahuje 4397 frazeologizmov a iných ustálených spojení a zachytáva základnú terminológiu z viac ako sto vedných oblastí. Okrem typických a frekventovaných slovách, ktoré sú súčasťou spisovného jazyka, prináša aj hovorové a slangové výrazy.
Autor: ba