Brusel 11. júla (TASR) - Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI) odovzdávala v stredu hudobné ceny Platinum Europe Awards európskym umelcom, ktorí predali najviac albumov.
Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v bruselskom hoteli La Plaza a uvádzal ho francúzsky hudobník a skladateľ Jean Michelle Jarre. Samotné ceny putovali do rúk každého umelca, ktorý za posledné dva roky predal viac než milión albumov. Odovzdával ich podpredseda Európskej komisie Neil Kinnock.
Štvrtý ročník odovzdávania európskych hudobných cien však značne zatienil prekvitajúci multimiliardový obchod s pirátskymi nahrávkami, ktoré zaplavujú trhy po celom svete a oberajú tak hudobný priemysel o miliardy dolárov.
IFPI vyhlásil hudobnému pirátstvu nekompromisnú vojnu a Kinnock pri príležitosti tejto hudobnej udalosti varoval spotrebiteľov, ktorí majú pokušenie kupovať si lacné pirátske cédečka na rohu ulíc, že ich čin má nedozierne následky.
"Tie peniaze často idú na kontá sietí organizovaného zločinu, ktoré využívajú ľahko získanú tržbu z nelegálnych CD diskov na financovanie dílerstva drog, pašovanie zbraní a ľudí a všetkých ďalších podlostí," upozornil Kinnock na ceremoniáli IFPI.
Dodal, že priaznivci hudby, ktorí si kupujú nahrávky od pirátov alebo si zadarmo nahrávajú skladby z internetu, prispievajú k podporovaniu čierneho obchodu a zabraňujú rozvoju nových talentov. "Narastajúce pirátstvo vedie hudbu do slepej uličky," varoval podpredseda EK. Zoznam umelcov, ktorých hudba sa rozširuje pirátskymi nahrávkami, pokrýva všetky hudobné smery i umelecké kategórie, od Madonny cez Enrique Iglesiasa, Enyu, Backstreet Boys, Franka Sinatru až po nesmrteľných Beatles či Boba Marleyho.
Podľa údajov IFPI v roku 2001 pokleslo množstvo predanej hudby na originálnych hudobných nosičoch v celosvetovom meradle až o päť percent - na 33,7 miliardy dolárov. Najprudší pokles z európskych krajín zaznamenalo Rakúsko - o 10 percent, a Dánsko, kde vďaka pirátom stratil hudobný priemysel až 19 percent svojich tržieb.
Ocenenie Platinum Europe Award si prišlo osobne prevziať len niekoľko umelcov. Aj napriek absencii mnohých účinkujúcich však ceremoniál pritiahol dve hviezdy z úplne opačných koncov hudobného spektra.
Taliansky tenor Luciano Pavarotti si vyslúžil dlhotrvajúci potlesk publika, keď si prišiel prevziať Cenu za mimoriadny prínos v hudbe. Pavarotti predal počas svojej hviezdnej kariéry vyše 100 miliónov albumov, za čo ho európska hudobná federácia ocenila jednou z najvzácnejších cien.
Aplauz velikánovi operného žánru, ktorému sa podarilo priniesť operu širokým masám, bol o to srdečnejší, keď Pavarotti oznámil, že o tri roky chce skončiť so spievaním. Plánuje tak učiniť v deň svojich 70. narodenín.
Veľmi srdečné privítanie si vyslúžil aj sir Bob Geldof, ktorého aktívna angažovanosť v charitatívnej činnosti pomohla vyzbierať už milióny dolárov pre hladujúcich v Afrike. Geldofovi k jeho Cene za výnimočný prínos v hudbe zablahoželal aj jeho hudobný kolega a krajan Bono z írskej kapely U2, ktorý sa podobne ako Geldof venuje kampani za zrušenie dlhov krajinám tretieho sveta. Bono sa objavil na ceremoniáli prostredníctvom videotelefónu z Dublinu a vyzdvihol Geldofov hudobný talent, čo pesničkára očividne dojalo.